Blog kategorie
Blog wpisy
Ostatnio na blogu
Jak zmieniają się rośliny domowe jesienią

Jesienią dni stają się krótsze, a słońce słabsze. Te zmiany wpływają na rośliny domowe, które mogą zacząć się zmieniać. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać zmiany fizjologiczne od problemów chorobowych i szkodnikowych, a także jak dbać o rośliny domowe jesienią, aby przetrwały zimę.

Rośliny oczyszczające powietrze cz.1

To, czym oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i kreatywność. Podpowiadamy jak w naturalny sposób poprawić jakość powietrza w swoim domu, zadbać o samopoczucie, a przy tym dodać wnętrzu charakteru.

Promocje
Ananas Corona ⌇ Ananas
Ananas Corona ⌇ Ananas

44,99 zł

Cena regularna: 49,99 zł

Najniższa cena: 49,99 zł
Mgiełka mineralna do roślin
Mgiełka mineralna do roślin

21,99 zł

Cena regularna: 24,99 zł

Najniższa cena: 24,99 zł
szt.
Olejek Neem do roślin
Olejek Neem do roślin

21,99 zł

Cena regularna: 23,99 zł

Najniższa cena: 23,99 zł
szt.
Aloes Dannyz ⌇ Aloe zebrina
Aloes Dannyz ⌇ Aloe zebrina

31,99 zł

Cena regularna: 35,99 zł

Najniższa cena: 35,99 zł
Blog chmura tagów
Rośliny oczyszczające powietrze cz.2 0
Rośliny oczyszczające powietrze cz.2

Powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach może nie być tak zdrowe jak nam się wydaje. Lotne związki organiczne (LZO) występujące w domu choćby w powszechnie używanych farbach czy środkach dezynfekujących, emitują do powietrza różne toksyny i chemikalia. Są to główne przyczyny tzw. syndromu chorego budynku oraz zagrożenia dla zdrowia, które prowadzi do bólów głowy, podrażnień skóry, nadwrażliwości i nie tylko. 


W poprzednim wpisie dotyczącym roślin domowych oczyszczających powietrze zwróciłam uwagę na najczęściej występujące w naszym otoczeniu substancje toksyczne oraz na to, że najlepszym sposobem na naturalną poprawę jakości powietrza są rośliny. Generalnie wszystkie rośliny można nazwać oczyszczaczami powietrza, ponieważ pochłaniają toksyny i produkują niezbędny do życia tlen. Mogą również zapobiegać przedostawaniu się niebezpiecznych chemikaliów do powietrza. Jest jednak spora grupa roślin, która charakteryzuje się w tym zakresie większymi zdolnościami. Niektóre rośliny, w tym uwzględnione we wspomnianym w poprzednim wpisie raporcie NASA, zostały naukowo przebadane pod kątem ich korzyści. Air So Pure to jedna z handlowych nazw roślin, które charakteryzują się zdrowotnymi badaniami popartymi badaniami. Poznaj wybrane rośliny oczyszczające powietrze.

Bluszcz pospolity (Hedera Helix)

Bluszcz pospolity

Nazywany również bluszczem domowym. Według badań NASA to jedna z najlepszych roślin oczyszczających powietrze. To popularne pnącza, które mogą być uprawiane zarówno w pomieszczeniach, jak i w ogrodzie. Ich zabarwienie zależy od odmiany.

✔️ Wymagania pielęgnacyjne: nie potrzebuje zbyt dużo słońca - optymalne są stanowiska lekko zacienione; wymaga częstego podlewania i podcinania - rośnie bardzo szybko.

✔️ Korzyści zdrowotne: absorbuje tlenek węgla, benzen, formaldehyd, trichloroetylen. Pochłania wilgoć. a właściwości przeciwzapalne, przeciwartretyczne i przeciwutleniające. Może być stosowany do rozwiązywania problemów, takich jak zablokowanie dróg oddechowych lub obrzęk oskrzeli.

✔️ Bezpieczeństwo zwierząt: toksyczny dla zwierząt.

Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)

Chamedora wytworna

Chamedora wytworna potocznie nazywana palmą koralową. Wyróżnia się długimi, bujnymi, intensywnie zielonymi liśćmi. Ma gęsty pokrój. W warunkach naturalnych dorasta nawet do 3 m wysokości. W uprawie doniczkowej palma koralowa osiąga do 1,5 m wysokości. Doskonale prezentuje się zatem w salonie lub jadalni.

✔️ Wymagania pielęgnacyjne: najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym; nie lubi suchego powietrza; jest wrażliwa na zbyt dużą ilość wody - najlepiej zraszać ją odstaną wodą o temperaturze pokojowej.

✔️ Korzyści zdrowotne: usuwa z powietrza benzen, trichloroetylen. Doskonała dla osób z astmą lub innymi problemami z oddychaniem.

✔️ Bezpieczeństwo zwierząt: bezpieczna dla zwierząt.

Palma Areca (Dypsis lutescens)

Palma Areka

Palma Areka to roślina tropikalna, wyglądem przypominająca bambus. Jej smukłe, łukowate liście sprawiają, że jest pięknym dodatkiem do każdego pomieszczenia. Rośnie wolno, w uprawie doniczkowej dorasta przeważnie do 170 cm wysokości.

✔️ Wymagania pielęgnacyjne: najlepiej rośnie na stanowisku jasnym, ale bez dostępu do bezpośredniego światła słonecznego; wymaga częstego podlewania.

✔️ Korzyści zdrowotne: oczyszcza powietrze z formaldehydu, ksylenu, benzenu, trichloroetylenu i tlenku węgla. Uważana za jeden z najbardziej wydajnych nawilżaczy powietrza. Usuwa dwutlenek węgla i wytwarza dużo tlenu, dzięki czemu dodaje energii i zwiększa produktywność.

✔️ Bezpieczeństwo zwierząt: bezpieczna dla zwierząt.

Zielistka Stenberga (Chlorophytum comosum)

Zielistka Stenberga

Zielistka to jedna z najczęściej spotykanych w domach roślin ozdobnych, głównie ze względu na niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Szybko przystosowuje się do nowych warunków. Posiada długie liście - sięgające nawet do 50 cm - i dlatego najczęściej uprawiana jest w donicach.

✔️ Wymagania pielęgnacyjne: preferuje umiarkowane światło słoneczne; wymaga podlewania co 1-2 tygodnie.

✔️ Korzyści zdrowotne: pomaga wyeliminować z powietrza tlenek węgla, formaldehyd, ksylen i benzen. polecana dla osób osobom cierpiących na bóle głowy, przeziębienia i zmęczenie.

✔️ Bezpieczeństwo zwierząt: bezpieczna dla zwierząt.

 

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum Adans.)

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to wspaniały kwiat doniczkowy, oczarowujący zjawiskowym, długim kwitnieniem. Przy zapewnieniu mu odpowiednich warunków może kwitnąć nawet przez cały rok. Charakteryzuje się gęstymi, długimi, ciemnozielonymi i błyszczącymi liśćmi. Białe kwiaty o subtelnym zapachu pojawiające się w momencie kwitnienia kształtem przypominają skrzydła.

✔️ Wymagania pielęgnacyjne: preferuje dużą wilgotność powietrza - wymaga częstego zraszania; najlepiej rośnie na stanowisku jasnym, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu.

✔️ Korzyści zdrowotne: skutecznie wychwytuje aceton, benzen, amoniak, formaldehyd i ksylen. Zapobiega powstawaniu pleśni - doskonały dla osób cierpiących na problemy z oddychaniem, takie jak astma.

✔️ Bezpieczeństwo zwierząt: niebezpieczny dla zwierząt.

Wężownica (Sansevieria)

Sansevieria

Niezwykle efektowna, niewymagająca i wytrzymała roślina należąca do sukulentów. Występuje w kilkudziesięciu odmianach, wyróżniających się ciemnozielonymi liśćmi układającymi się w rozety lub - jak sansewiera gwinejska - z liśćmi o mieczowatym kształcie z jasnozielonymi ozdobnymi paskami, które rosną pionowo w górę.

✔️ Wymagania pielęgnacyjne: najlepsze będzie stanowisko jasne z rozproszonym światłem lub półcieniste; nie wymaga częstego podlewania.

✔️ Korzyści zdrowotne: filtruje powietrze z benzenu, formaldehydu, trichloroetylenu, toluenu oraz ksylenu. Wytwarza dużą ilość tlenu, doskonale więc sprawdzi się w sypialni.

✔️ Bezpieczeństwo zwierząt: toksyczna dla psów i kotów.

Anturium (Anthurium)

Anturium

Znana i lubiana roślina uprawiana jako doniczkowa, jak i na kwiaty cięte. Występuje w ok 900 odmianach! Charakteryzuje się błyszczącymi, dużymi liśćmi o sercowatym lub owalnym kształcie. Anturium wytwarza kwiatostany - grube płatki z woskową powłoką, kształtem przypominające łódkę. Kwiaty mogą występować w wielu kolorach: czerwonym, żółtym, pomarańczowym, różowym, kremowym, białym czy zielonym.

✔️ Wymagania pielęgnacyjne: wymaga stanowiska jasnego, ale nie mocno nasłonecznionego o dużej wilgotności powietrza; w szczytowym okresie rozwoju musi być obficie zaopatrywany w wodę.

✔️ Korzyści zdrowotne: może usuwać unoszący się w powietrzu formaldehyd, amoniak, toluen i ksylen.

✔️ Bezpieczeństwo zwierząt: niebezpieczne dla zwierząt.

Epipremnum złociste (Epipremium Aureum)

Epipremnum złociste

Epipremnum to atrakcyjne i małowymagające pnącze o niezwykle dekoracyjnym, barwnym ulistnieniu. Wzbudza zachwyt swoim pokrojem - rozrasta się bardzo szybko, wytwarzając kanciaste, twarde, żółto-zielone pędy. Efektownie prezentuje się w wiszących donicach lub ogrodach wertykalnych.

✔️ Wymagania pielęgnacyjne: lubi stanowiska jasne z rozproszonym światłem; wymaga regularnego podlewania (ale nie przelewania!); latem należy zraszać liście rośliny 2-3 razy w tygodniu, zimą przecierać je wilgotną szmatka co 2 tygodnie.

✔️ Korzyści zdrowotne: filtruje toksyny takie, jak: toluen, formaldehyd, ksylen, trichloroetylen i benzen. Łagodzi zmęczenie i podrażnienie oczu.

✔️ Bezpieczeństwo zwierząt: toksyczne dla zwierząt.

Chryzantema (Chrysanthemum)

Chryzantema

Roślina należąca do rodziny astrowatych, licząca ok 50 różnych gatunków uprawianych jako roślina rabatowa, doniczkowa oraz na kwiaty cięte. Jej największą dekoracją są kwiaty zebrane w charakterystyczne koszyczki.

✔️ Wymagania pielęgnacyjne: preferuje stanowisko słoneczne; wymaga regularnego podlewania - źle reaguje na przesuszenie.

✔️ Korzyści zdrowotne:usuwa z powietrza formaldehyd, benzen, trichloroetylen, ksylen.

✔️ Bezpieczeństwo zwierząt: toksyczna dla zwierząt.

Paproć Bostońska (Nephrolepis exaltata ‚Bostoniensis’)

Paproć Bostońska

Najbardziej znana i najpopularniejsza paproć od pokoleń uprawiana w wielu domach. Zachwyca pięknymi, pierzastymi liśćmi, które w zależności od odmiany mogą osiągać nawet do 130 cm długości. Liście paproci zwisają ku dołowi tworząc bujny pióropusz.

✔️ Wymagania pielęgnacyjne: preferuje jasne, pośrednie światło, które nie spali jej liści; nie lubi ekstremalnych temperatur; gleba powinna być zawsze lekko wilgotna, nie mokra.

✔️ Korzyści zdrowotne:usuwa z powietrza ksylen, toluen, benzen i formaldehyd. Jonizuje ujemnie powietrze. Dba o naturalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

✔️ Bezpieczeństwo zwierząt: bezpieczna dla zwierząt.

 

Aloes (Aloe Vera)

Aloes

Aloes czyli  jedna z najłatwiejszych w utrzymaniu roślin domowych - doskonała dla początkujących miłośników domowych upraw lub osób zabieganych. Należy do sukulentów. Wyróżnia się sztywnymi, zielonymi i ząbkowanymi na brzegach liśćmi. Lubi rozrastać się do dużych rozmiarów, warto więc zarezerwować dla aloesu odpowiednią ilość miejsca.

✔️ Wymagania pielęgnacyjne: najlepiej rośnie w miejscu z jasnym; gleba powinna całkowicie wyschnąć pomiędzy podlewaniami; zimą nie wymaga podlewania - wystarczy trochę zwilżyć glebę.

✔️ Korzyści zdrowotne:usuwa z powietrza cząsteczki benzenu, formaldehydu i tlenku węgla. Żel znajdujący się w roślinie znany jest z właściwości kojących skórę.

✔️ Bezpieczeństwo zwierząt: toksyczny dla zwierząt.

Fikus benjamina (Ficus Benjamina)

Fikus benjamina

Wyjątkowo efektowny gatunek egzotyczny, występujący w naturalnym środowisku jako wysokie, wiecznie zielone drzewo osiągające nawet do 30 metrów wysokości. Cieszy się ogromną popularnością ze względu na atrakcyjny pokrój i niewygórowane wymagania pielęgnacyjne.

✔️ Wymagania pielęgnacyjne: preferuje stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione; uwielbia wilgoć; nie toleruje niskich temperatur i przeciągów.

✔️ Korzyści zdrowotne: pomaga wyeliminować formaldehyd, ksylen i toluen. Uważany jest za roślinę o właściwościach antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i wzmacniających odporność — idealna dla osób, które często chorują.

✔️ Bezpieczeństwo zwierząt: trujący dla zwierząt.

Przy każdej roślinie zamieściliśmy informacje dotyczące jej bezpieczeństwa dla zwierząt. Toksyczność wielu roślin nie przekreśla jednak ich walorów estetycznych i nie jest przeszkodą do umieszczenia ich w domu, nawet jeśli znajduje się w nim pies czy kot. Informacja ta jest wskazówką, że taka roślina powinna znaleźć się w miejscu, do którego Twój pupil ma ograniczony dostęp.

[product id="32, 64, 70 " limit="3"]

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 249,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl