Filtrowanie
Promocje
Fikus binnendijkii Alii ⌇ Ficus binnendijkii
Fikus binnendijkii Alii ⌇ Ficus binnendijkii

94,23 GBP

Cena regularna: 105,22 GBP

Najniższa cena: 105,22 GBP
Laur Wawrzyn Szlachetny ⌇ Laurus
Laur Wawrzyn Szlachetny ⌇ Laurus

7,91 GBP

Cena regularna: 8,78 GBP

Najniższa cena: 8,78 GBP
szt.
Laur wawrzyn szlachetny C4 ⌇ Laurus
Laur wawrzyn szlachetny C4 ⌇ Laurus

31,63 GBP

Cena regularna: 35,14 GBP

Najniższa cena: 35,14 GBP
szt.
Laur Wawrzyn Szlachetny na pniu ⌇ Laurus
Laur Wawrzyn Szlachetny na pniu ⌇ Laurus

29,65 GBP

Cena regularna: 32,95 GBP

Najniższa cena: 32,95 GBP

Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nic w tym dziwnego! Jest to bowiem roślina wyjątkowo ozdobna, która zachwyca eleganckim pokrojem, pięknymi, ciemnozielonymi liśćmi oraz wyjątkowo dekoracyjnymi, białymi kwiatami o urzekającym zapachu. Doskonale pasuje więc do wszystkich stylów wnętrz, od klasycznych po nowoczesne. A Ty masz już w swojej kolekcji skrzydłokwiat? Sprawdź naszą ofertę!

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat - co powinniśmy o nim wiedzieć?

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) spotykany również pod nazwą skrzydłolist lub lilia domowa, należy do olbrzymiej rodziny obrazkowatych (Araceace). To wiecznie zielona roślina pochodząca z lasów tropikalnych. W naturze występuje w Ameryce Południowej i Środkowej, gdzie znajduje swoje miejsce w cieniu wysokich drzew. Pomimo tego, że w naszych domach trudno o tropikalne warunki, jakie naturalnie otaczają skrzydłokwiaty, kwiaty te doskonale się w nich odnajdują i nawet zimą potrafią zaskoczyć urzekającymi kwiatami.

Jak wygląda skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat swoją popularność zawdzięcza głównie liściom oraz kwiatom. Liście rośliny są duże, lancetowate, połyskliwe i mają ciemnozieloną barwę. Są one ponadto osadzone na długich ogonkach z widocznymi nerwami. Podczas kwitnienia skrzydłokwiatu, na długich pędach ponad liśćmi pojawiają się białe kwiaty o delikatnym zapachu. Z wyglądu przypominają one skrzydła, stąd jego nazwa. Skrzydłokwiat wyróżnia się gęstym pokrojem, a jego liście stanowią kontrastowe tło dla pięknych kwiatów, które wydzielają delikatny zapach. Przy prawidłowych warunkach uprawy, skrzydłokwiat może kwitnąć nawet przez cały rok!

Skrzydłokwiat-jak dbać?

Skrzydłokwiat, to jedna z roślin, która nie ma wygórowanych wymagań. Aby odwdzięczył się pięknym wyglądem wystarczy przestrzegać kilku zasad:

✔️ stanowisko

Skrzydłokwiat lubi półcień. Źle znosi bezpośrednie światło. Najlepsze jest światło rozproszone. Nie lubi przeciągów i częstego przestawiania.

✔️ temperatura

Dla skrzydłokwiatu najlepsza jest temperatura pokojowa, w okolicach od 18°C do 25°C, a zimą nawet niższa, jednak nieprzekraczającej szesnastu stopni.

✔️ podłoże

Pod uprawę skrzydłokwiatu należy przeznaczyć podłoże przepuszczalne, żyzne i próchniczne, ponieważ w takiej ziemi rosną w swych naturalnych siedliskach. Najbardziej pożądana jest ziemia liściowa połączona z torfem i gliną i przełamana gruboziarnistym piaskiem.

✔️ podlewanie i nawożenie

Istotna dla skrzydłokwiatu jest przede wszystkim dość duża wilgotność powietrza. Ma on też spore zapotrzebowanie na wodę. Należy jednak pamiętać, by nadmiar wody nie gromadził się na dnie doniczki. Może dojść wówczas do gnicia korzeni lub zagnieżdżą się w podłożu dżdżownice. Pielęgnacja skrzydłokwiatu wymaga też systematycznego spryskiwania rośliny. Skrzydłokwiat warto zasilać odpowiednim dla niego nawozem, np. do roślin doniczkowych.

Najciekawsze odmiany skrzydłokwiatu do uprawy w domu

Skrzydłokwiat, to wyjątkowy kwiat, który oczarowuje zjawiskowym i długim kwitnieniem. Przy dostatecznie dużą ilość wilgoci białe kwiaty zdobią roślinę nawet przez cały rok. Skrzydłokwiat występuje w wielu odmianach, które różnią się docelową wysokością, rozmiarem kwiatu oraz wielkością i kształtem liści. Spośród odmian szczególną popularnością cieszy się miniaturowy Pearl Cupido, osiągający 30 cm wysokości i odznaczający się bujnością liści oraz kwiatów. Odmiana Bellini z kolei świetnie czuje się umieszczona w cieniu, cechuje się niedużymi, białymi i dość spiczastymi kwiatostanami. Kolejną bardzo ciekawą odmianą rośliny bardzo często uprawianą w domu jest Spathiphyllum Silver Cupido o dużych liściach z ciemnozielonym unerwieniem oraz niewielkich pędach zakończonych niedużymi kwiatostanami. Imponujące rozmiary natomiast osiąga gatunek skrzydłokwiat Wallisa, którego niektóre odmiany dorastają nawet do 180 cm.

Właściwości skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat, to jedna z roślin która znalazła się na liście gatunków i odmian, które efektywnie wpływają na jakość powietrza w naszych domach. Co więcej, zajmuje na niej ważne miejsce. Ze względu na właściwości oczyszczające, polecany jest jako kwiat do sypialni, w której spędzamy sporą część naszego życia. Skrzydłokwiat bowiem skutecznie pochłania substancje toksyczne m.in. cząstki formaldehydu i benzenu (zawarte np. w dymie tytoniowym). Roślina ta oczyszcza także powietrze z trichloroetenu i acetonu, które wydzielane są przez telewizory i monitory, poprzez co często stosowany jest jako roślina do biura. Jest to również doskonała roślina do stworzenia ogrodu wertykalnego.

Czy skrzydłokwiat jest trujący?

Osoby posiadające małe dzieci lub zwierzęta domowe często zadają pytanie, czy skrzydłokwiat jest trujący. Odpowiedź na nie jest twierdząca: tak, skrzydłokwiat jest trujący. Szczawiany wapnia i alkaloidy, zawarte w sokach tej rośliny, mogą powodować podrażnienie skóry i błon śluzowych. Zatrucie sokami skrzydłokwiatu może więc objawiać się wymiotami, a w skrajnych przypadkach zaburzeniami rytmu serca, co zdarza się niezwykle rzadko. Pomimo właściwości trujących, skrzydłokwiat jako roślina zielona doskonale sprawdza się w naszych domach. Dopóki nie mamy bezpośredniego kontaktu z wydzielanymi sokami, nic nam nie grozi. Wystarczy więc zachować środki ostrożności, przy przesadzaniu założyć rękawiczki, a w przypadku dzieci lub zwierząt umieścić roślinę poza ich zasięgiem, np. na podwyższeniu.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat, podobnie jak inne rośliny doniczkowe, może być narażony na choroby i szkodniki. U zaatakowanej przez nie rośliny można wówczas zaobserwować spadek kondycji, zahamowanie kwitnienia skrzydłokwiatu. Może dojść nawet do obumarcia. Należy wówczas zastosować odpowiedni preparat na choroby i szkodniki. Źródłem braku kwitnienia może być również nieodpowiednie nawożenie - zazwyczaj nadmiar azotu, który stymuluje rozwój liści, a nie kwiatów. Skrzydłokwiat może także nie kwitnąc z powodu zbyt jasnego stanowiska uprawy lub też wówczas, gdy jest wiekowy.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 54,70 GBP.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl