Promocje
Fikus binnendijkii Alii ⌇ Ficus binnendijkii
Fikus binnendijkii Alii ⌇ Ficus binnendijkii

429,00 zł

Cena regularna: 479,00 zł

Najniższa cena: 479,00 zł
Laur Wawrzyn Szlachetny ⌇ Laurus
Laur Wawrzyn Szlachetny ⌇ Laurus

36,00 zł

Cena regularna: 39,99 zł

Najniższa cena: 39,99 zł
szt.
Laur wawrzyn szlachetny C4 ⌇ Laurus
Laur wawrzyn szlachetny C4 ⌇ Laurus

144,00 zł

Cena regularna: 159,99 zł

Najniższa cena: 159,99 zł
szt.
Laur Wawrzyn Szlachetny na pniu ⌇ Laurus
Laur Wawrzyn Szlachetny na pniu ⌇ Laurus

135,00 zł

Cena regularna: 149,99 zł

Najniższa cena: 149,99 zł

Banany kojarzą Ci się z dalekimi podróżami? Dlatego wydaje Ci się, że uprawa bananowca w domu jest pomysłem na miarę lotu w kosmos? Nic bardziej mylnego! Bananowce bowiem jako roślina doniczkowa przy właściwej pielęgnacji mogą stanowić imponującą dekorację wnętrz. Ich walory estetyczne są nie do przecenienia. W odpowiednich warunkach możesz także doczekać się pysznych owoców.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Bananowiec - efektowna roślina z tropików

Wielu z nas bananowca kojarzy z wakacyjnymi podróżami. Rośnie on bowiem wszędzie w ciepłych rejonach. Ojczyzną bananowców jest Archipelag Malajski. Smaczne owoce jednak uprawia się obecnie powszechnie w Ameryce Środkowej, Australii, Oceanii, Afryce, Azji, a nawet Turcji. Czyli wszędzie tam, gdzie klimat jest odpowiednio ciepły i wilgotny. Można by się zastanawiać, co bananowce robią w Polsce. To bardzo wdzięczne rośliny, które z powodzeniem można uprawiać w donicach na tarasie lub w domu. Bananowce bardzo często wybierane są jako rośliny do hoteli oraz rośliny do restauracji. Stają się wówczas efektowną dekoracją przestrzeni wokół obiektu. Niektóre gatunki popularne są również wśród miłośników egzotyki w ogrodzie, ponieważ potrafią wybaczyć nawet duże spadki temperatury.

Jak wygląda bananowiec?

Bananowiec to wieloletnia bylina z rodziny bananowatych. Wyjątkowo dekoracyjny pokrój roślina zawdzięcza krótkiemu, grubemu pędowi, z którego wyrastają długie lancetowate liście o wyrazistym nerwie. Mają one intensywnie zielone wybarwienie i tworzą efektowne pióropusze znajdujące się na szczycie pnia, zwanego kłodziną. Kilkuletnie bananowce przy odpowiednio dobrych warunkach mogą zakwitać. Kwiatostan bananowców, ciężki i owalny, zwieszony pionowo w dół, to kolejny walor dekoracyjny rośliny. W naturalnych warunkach tuż nad nim rozwijają się kiście owoców.

Jak szybko rośnie bananowiec?

Bananowiec rośnie bardzo szybko. W zależności od odmiany i w odpowiednich warunkach w trakcie jednego sezonu przyrasta nawet o 60 cm. W miarę pojawiania się kolejnych liści stopniowo zrzuca te znajdujące się na dole. Można to zaobserwować zwłaszcza w okresie zimowym. Wówczas liście w dolnych partiach zrzucane są dość intensywnie, co niektórych wprowadza w przerażenie, że z rośliną dzieje się coś niedobrego. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ wiosną bananowiec odradza się na nowo. W naturalnych warunkach bananowiec dorasta do 10-12 metrów wysokości. W naszych warunkach osiąga do ok 4 metrów, a odmiany karłowe do około 2 metrów.

Bananowiec-jak dbać?

Chcąc uprawiać bananowca w gruncie dobrze zacząć od wyboru odpowiedniej odmiany. Na nasze warunki najbardziej wytrzymałymi odmianami są musa basjoo i musa sikkimensis. Odmiany te dobrze znoszą kapryśna pogodę, od dużych mrozów (bryła korzeniowa) po upały. Przy czym należy pamiętać, że nawet jeśli nasza odmiana uchodzi za mrozoodporną, nadal mamy do czynienia z rośliną egzotyczną. Pierwsze sezony najlepiej uprawiać bananowca w donicy z otworami odpływowymi - ułatwi to przeniesienie rośliny na zimę do chłodnego pomieszczenia. Starsze okazy posadzone do gruntu należy przed zimą przyciąć do wysokości 10-15 cm i okryć. Bananowiec preferuje stanowisko słoneczne i zaciszne - silny wiatr może uszkadzać liście. Najlepiej sprawdzi się podłoże żyzne, w miarę przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6,0). Można domieszać do ziemi porcję keramzytu i torfu ogrodniczego. Roślinę należy obficie podlewać, ale nie zalewać. Ważne, aby liście nie były zraszane podczas dużego nasłonecznienia, bo mogą zostać przypalone. W okresie wegetacji bananowca obficie i intensywnie zasilać odpowiednim nawozem.

Bananowiec w domu

Do uprawy domowej najlepiej nadają się bananowce karłowate, które dorastają do około 2 metrów wysokości. Warto pamiętać, że bananowiec lubi być w centrum uwagi, dlatego powinien być uprawiany w dużych donicach (które zmieszczą się obfite korzenie), będąc główną dekoracją pomieszczenia, w towarzystwie mniejszych okazów. Ponieważ jest to roślina egzotyczna preferuje warunki zbliżone do tropików, które zna, a więc duże nasłonecznienie i regularne nawadnianie. W uprawie domowej należy jednak pamiętać, żeby chronić bananowce przed bezpośrednim działaniem grzejników lub piecyków. Wiosną i latem doniczkę z rośliną można wystawić na zewnątrz, np. na taras, balkon lub do ogrodu, pamiętając jednak, by tuż przed nadejściem chłodniejszych miesięcy zabrać ją do ciepłego domu. Bananowiec w domu powinien być systematycznie podlewany, szczególnie latem. Zimą należy unikać zbyt obfitego podlewania. Ponieważ bananowiec potrzebuje sporo energii do wytwarzania tak dużej masy zielonej, niezbędne jest regularne nawożenie rośliny, np. nawozem do palm lub roślin ozdobnych.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 249,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl