Promocje
Fikus binnendijkii Alii ⌇ Ficus binnendijkii
Fikus binnendijkii Alii ⌇ Ficus binnendijkii

$91.05

Cena regularna: $101.66

Najniższa cena: $101.66
Laur Wawrzyn Szlachetny ⌇ Laurus
Laur Wawrzyn Szlachetny ⌇ Laurus

$7.64

Cena regularna: $8.49

Najniższa cena: $8.49
szt.
Laur wawrzyn szlachetny C4 ⌇ Laurus
Laur wawrzyn szlachetny C4 ⌇ Laurus

$30.56

Cena regularna: $33.96

Najniższa cena: $33.96
szt.
Laur Wawrzyn Szlachetny na pniu ⌇ Laurus
Laur Wawrzyn Szlachetny na pniu ⌇ Laurus

$28.65

Cena regularna: $31.83

Najniższa cena: $31.83

Eukaliptus - popularne drzewo, kojarzone z sympatycznymi misiami koala lub aromatycznymi cukierkami już teraz może być ozdobą Twojego tarasu lub domu? Choć w naturze eukaliptusy występują w ciepłym klimacie, to bardzo dobrze radzą sobie w polskich warunkach klimatycznych jako rośliny doniczkowe. Wśród wielu gatunków eukaliptusów znajdziesz również takie, które wytrzymają nawet spadki temperatury poniżej zera. Sprawdź ofertę eukaliptusów w naszym sklepie i wybierz egzemplarz, który zasili twoją kolekcję.

Eukaliptus - roślina egzotyczna

Eukaliptus to egzotyczne drzewo lub krzew zaliczane do rodziny mirtowatych. Jego ojczyzną jest Australia, Nowa Gwinea oraz południowo-wschodnia Indonezja. Eukaliptusy wypełniają również tropikalną i subtropikalną florę Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Swoją popularność eukaliptusy zawdzięczają koalom - nadrzewnym torbaczom zamieszkującym wschodnią część Australii, których domem są wysokie korony eukaliptusów, a najważniejszym pożywieniem ich liście, bogate m.in. w liczne substancje zapachowe. Szerokie właściwości eukaliptusa doceniają nie tylko koale. Drzewo eukaliptusowe obecnie to roślina bardzo chętnie uprawiana w zaciszu domowym, a także producent olejków eterycznych będących składnikami środków farmaceutycznych i wielu kosmetyków. Kora, liście eukaliptusa i kwiaty są niezwykłą ozdobą oraz źródłem składników o szerokim zastosowaniu.

Charakterystyka eukaliptusa

Eukaliptus to wiecznie zielona roślina i jedno z najszybciej rosnących oraz największych drzew na świecie. W naturze niektóre gatunki potrafią osiągnąć wysokość nawet 100 metrów. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku eukaliptusów uprawianych w doniczce - nie dorastają wyżej niż 1,5 m i mają pokrój krzewiasty. Eukaliptusy szczególnie cenione są jako rośliny doniczkowe ze względu na ozdobne liście. Na pędach młodych okazów liście ułożone są naprzeciwlegle, mają sercowaty kształt oraz niebieskawo-zielony kolor. Dojrzałe liście eukaliptusa są zawsze zielone, wydłużone, cienkie, lancetowate, mają krótkie ogonki i ustawiają się brzegiem do słońca. Posiadają niewielkie zagłębienia, w których wytwarzane są charakterystycznie pachnące olejki eteryczne. Eukaliptusy mogą tworzyć smukłe lub potężniejsze pnie, które u wielu gatunków pokryte są okresowo łuszczącą się korą. Odsłaniające się podczas łuszczenia kremowe płaty wyglądają wyjątkowo efektownie na tle szarobrązowej kory, stanowią tym samym jeden z niezwykłych walorów estetycznych rośliny. Eukaliptusy bardzo rzadko zakwitają w warunkach domowych. W warunkach naturalnych rozwijają piękne, barwne, pierzaste kwiaty, a ich owocem jest zdrewniała torebka nasienna o dzbankowatym kształcie.

Najpopularniejsze gatunki eukaliptusa

Na świecie można spotkać wiele odmian eukaliptusa. Szacuje się, że nazwa eukaliptus obejmuje aż 600 gatunków roślin. Do najbardziej znanych należą m.in.:

  • Eukaliptus gunni - znany również jako eukaliptus niebieski lub eukaliptus górski. Przydomek “niebieski” zawdzięcza błękitno-szarym liściom. Jest to smukłe drzewo o rozłożystej koronie i lancetowatych liściach, ale można go uprawiać również w formie krzewu. W naturze osiąga do 30 m wysokości, w naszym klimacie dorasta do 2-3 m. Pędy eukaliptusa niebieskiego wytwarzają sok smakiem przypominający syrop klonowy.
  • Eukaliptus gałkowy - drzewo o dużym znaczeniu użytkowym, szczególnie dla medycyny. Wytwarza się z niego olejek eukaliptusowy - leczniczy składnik wielu leków.
  • Eukaliptus tęczowy - wyróżnia się wielokolorową korą. To odmiana niezwykle prosta w uprawie, znajdująca zastosowanie głównie do wyrobu papieru.
  • Eukaliptus śnieżny - smukłe, wyprostowane drzewo o białej korze i czerwonych pędach.

Eukaliptus - właściwości i zastosowanie

Eukaliptus to roślina mająca szereg zastosowań. Najbardziej znany jest olejek eukaliptusowy, szczególnie doceniany w lecznictwie, kosmetologii i farmacji. Jest on bogatym źródłem polifenoli oraz olejków eterycznych. Ekstrakty wykorzystywane w medycynie i preparatach kosmetycznych pochodzą głównie z liści, kory i kwiatów eukaliptusa. Znajdują zastosowanie w produkcji maści czy syropów o działaniu wykrztuśnym, przeciwzapalnym oraz udrażniającym drogi oddechowe. Z olejku pochodzącego z liści tego drzewa produkowane są również znane wszystkim cukierki eukaliptusowe. Związki zawarte w liściach eukaliptusa mają zdolności obkurczania śluzówki, łagodzą bóle głowy oraz bóle gardła, ułatwiają oddychanie. Dlatego preparaty na bazie eukaliptusa bardzo często pomocne są podczas przeziębień, zapalenia zatok oraz dolegliwościach oskrzeli, skutecznie rozszerzają je i redukują ilość zalegającej w nich wydzieliny. Po olejek eukaliptusowy warto sięgnąć również podczas przyrządzania inhalacji. Prozdrowotne właściwości posiada także wytwarzany z kwiatów miód eukaliptusowy.

Gdzie jeszcze wykorzystywany jest eukaliptus? Ekstrakty z eukaliptusa producenci dodają m.in. do past i płynów do płukania jamy ustnej, wzmacniając ich działanie bakteriobójcze, a ponadto odświeżają i chronią dziąsła. W kosmetyce eukaliptus znajduje zastosowanie m.in. w preparatach przeciwzapalnych, przeznaczonych do pielęgnacji skóry podrażnionej (łuszczyca, egzema), z opryszczką, a nawet z łupieżem. Eukaliptus można spotkać również w produktach przeciwzmarszczkowych - zapobiega starzeniu się skóry, korzystnie wpływa też na skórę suchą, pomagając utrzymać jej właściwe nawilżenie. Eukaliptus zawiera w 100% naturalne składniki, bezpieczne dla organizmu. Olejek eukaliptusowy możesz więc wykorzystać do przygotowania relaksującej, odprężającej i uspokajającej kąpieli lub nalewki.

Drzewo niektórych gatunków eukaliptusów z powodzeniem stosowane jest także w budownictwie, szkutnictwie, malarstwie oraz przemyśle meblarskim. Jest to jednak drogi surowiec.

Eukaliptus guuni i eukaliptus niebieski - jak uprawiać?

Eukaliptus w naturalnych warunkach rośnie w klimacie tropikalnym. Zarówno eukaliptus w doniczce, jak i eukaliptus w gruncie ze względu na swoje pochodzenie więc wymaga pewnych specyficznych wymagań co do prawidłowej uprawy. Sprowadzają się one przede wszystkim do zapewniania roślinie odpowiedniego stanowiska i wymaganej gleby oraz pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, które umożliwią eukaliptusowi zdrowy wzrost. Aby prawidłowo się rozwijać w warunkach domowych, eukaliptus potrzebuje ciepłego i bardzo jasnego stanowiska oraz pokojowej temperatury. Zastanawiasz się nad kwestią: eukaliptus niebieski zimowanie? Wyjaśniamy. Eukaliptus niebieski sadzonki z powodzeniem można uprawiać również w gruncie lub w donicach na tarasie oraz balkonie. Drzewo eukaliptusowe jest wrażliwe szczególnie na zimne wiatry. Młode eukaliptusy uprawiane na zewnątrz lepiej więc przezimować w chłodnym pomieszczeniu w donicy. Starsze okazy eukaliptusów ze zdrewniałymi pędami lepiej znoszą mrozy, hodowane w gruncie na zimę powinny zostać okryte. Większość gatunków eukaliptusów preferuje podłoże przepuszczalne i lekkie. Ze względu na wrażliwe ukorzenienie na nadmiar mokrego podłoża, przy sadzeniu eukaliptusa należy pamiętać o zastosowaniu drenażu. Przepuszczalne podłoże można uzyskać dzięki zastosowaniu specjalistycznych dodatków do podłoża, jak np. keramzyt. Eukaliptus ma skromne zapotrzebowanie na wodę. Należy go podlewać regularnie, ale umiarkowanie. Lepszy wzrost zapewni eukaliptusowi zastosowanie odpowiedniego nawozu. Zabiegiem polecanym w przypadku eukaliptusów jest przycinanie, które powinno być wykonywane raz w roku, najlepiej wiosną.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od $52.85.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl