Wśród roślin, niewiele może pochwalić się tak oryginalnymi kwiatami, jak kuflik. Puszyste, czerwone, szczotkowane kwiatostany czynią go unikalną rośliną, która sprawi, że otoczenie nabierze iście tropikalnego charakteru. Jeśli więc szukasz egzotycznych i pięknych kwiatów na swój taras, doskonale trafiłeś! W tej kategorii znajdziesz wyjątkowe okazy, a wśród nich cieszący się największą popularnością kuflik cytrynowy.
Kuflik jak szczotka do butelek
Kuflik (Callistemon) to pochodzący z Australii, wyjątkowo ozdobny, długowieczny i wiecznie zielony krzew lub drzewo, które swoją popularność zawdzięcza niespotykanymi wśród innych gatunków kwiatom. Piękne, cylindryczne kwiatostany w okresie kwitnienia, tj. od czerwca do jesieni, osiągają do 15 cm długości. Składają się na nie liczne czerwone kwiaty o długich pręcikach, których wygląd do złudzenia przypomina szczotkę do butelek. Stąd m.in. stosowana w krajach anglojęzycznych nazwa bottlebrush. Co ciekawe, kwiaty kuflika zawierają nektar, który wabi nie tylko owady, ale także ptaki. Ozdobą krzewu są również zimozielone, podłużne, lekko owalne, lancetowate i skórzaste liście. Kuflik wyróżnia się wzniesionym, najczęściej krzaczastym pokrojem, choć dostępne są również odmiany zwisające. Kuflik w naturze dorasta nawet do 6 m wysokości. W naszych warunkach, uprawiany w donicach osiąga do 2 m.
Kuflik - gatunki
Należący do rodziny mirtowatych rodzaj kuflik obejmuje wiele gatunków wiecznie zielonych krzewów i drzew. Do najbardziej rozpowszechnionych w Polsce należą:
- kuflik cytrynowy (Callistemon citrinus) - o niewielkich liściach, które po rozgnieceniu wydzielają przyjemny, cytrynowy aromat.
- kuflik płaczący (Callistemon viminalis) - przykuwający uwagę nieco odmiennym, bo zwisającym pokrojem.
Jak uprawiać kufliki?
Choć uprawa kuflika nie uchodzi za najłatwiejszą to warta jest zachodu. Odrobinę włożonego wysiłku wynagrodzą już pierwsze kwiaty. Do warunków, które należy zapewnić kuflikowi, aby cieszyć się jego oszałamiającym wyglądem, należą:
✔️ stanowisko
Kuflik najlepiej rośnie na stanowisku osłoniętym od wiatru i jasnym, ale nie w pełnym słońcu. Nie zaszkodzi mu także półcień.
✔️ temperatura
Najlepszą temperaturą do uprawy kuflika jest przedział 18-20°C. Od wiosny do jesieni doskonale sprawdzi się uprawiany w dużej donicy na tarasie lub balkonie. Zimą kuflik powinien zostać wniesiony do chłodnego pomieszczenia.
✔️ podłoże
Roślinę należy posadzić w odpowiednio przygotowanym podłożu. Kuflik najlepiej czuje się w ziemi żyznej, przepuszczalnej, ubogiej w wapń i lekko kwaśnej. Warto dodać do niej kompost. Ponieważ roślina nie znosi, gdy jej korzenie stoją w wodzie, na dnie doniczki powinna znaleźć się warstwa drenażowa. Doskonale sprawdzi się keramzyt ogrodniczy.
✔️ podlewanie i nawożenie
Kuflik preferuje umiarkowaną wilgotność podłoża. Podczas podlewania należy więc zachować zdrowy rozsądek - woda stojąca w podstawce nie będzie mu służyć. W okresie kwitnienia, warto zasilać roślinę pozbawionym wapnia nawozem do roślin kwitnących.
✔️ przycinanie
Kuflik to krzew bardzo dobrze znoszący przycinanie. Zabieg ten poprawia wygląd rośliny i ogólny pokrój. Cięcie należy wykonać po przekwitnięciu rośliny. Kuflik można też formować na drzewko bonsai.
Zastosowanie kuflika
Kuflik to doskonała roślina, która pozwala na ubarwienie ogrodu, ale nie tylko. Ponieważ roślina doskonale nadaje się do uprawy w pojemnikach, w Polsce popularność zdobywa przede wszystkim jako roślina doniczkowa. Kuflik wykorzystywany jest więc jako nietuzinkowa ozdoba tarasów, balkonów a zimą także wnętrz. Dostępność odmian kuflika na pniu oraz możliwość formowania rośliny na drzewko bonsai sprawia, że roślina idealnie wpisze się w każdą aranżację.