Aloesy to popularne sukulenty, chętnie uprawiane w naszych domach i nie tylko. To także wyjątkowa ozdoba biur, restauracji i hoteli. Pasują do każdego pomieszczenia, niezależnie od stylu, w jakim jest urządzone. Wykazują dużą odporność na zaniedbania i nie przysparzają trudności w uprawie. Wiele gatunków aloesów wykorzystywanych jest w celach leczniczych. Jeśli więc, jesteś początkującym hodowcą roślin domowych i zastanawiasz się nad wyborem roślin do swojej kolekcji, aloesy powinny się w niej znaleźć!
Aloes Dannyz ⌇ Aloe zebrina
Aloes Dannyz
✔️ kolekcjonerska odmiana
✔️ wyjątkowo wybarwione liście
✔️ szybki wzrost
✔️ łatwa uprawa
✔️ karłowy pokrój
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Aloes drzewiasty ⌇ Aloe arborescens
Aloes drzewiasty
✔️ korzystne właściwości lecznicze
✔️ idealna dekoracja dla salonów kosmetycznych
✔️ popularny w kosmetyce i dermatologii
✔️ łatwy w pielęgnacji
✔️ oczyszczający powietrze
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Aloes leczniczy ⌇ Aloe vera
Aloes leczniczy
✔️ ozdobna roślina pokojowa
✔️ ozdoba salonu kosmetycznego
✔️ niewymagający w uprawie
✔️ doceniany za właściwości lecznicze
✔️ wykorzystywany w kosmetyce i dermatologii
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 10 dni
Aloes - pochodzenie i charakterystyka
Aloes to jeden z najbardziej popularnych na świecie sukulentów, znany od setek lat. Doceniano go już w starożytnym Egipcie i wierzono w jego właściwości regeneracyjne. W warunkach naturalnych występuje na terenie Afryki, Madagaskaru oraz Półwyspu Arabskiego. Roślina wyróżnia się rozłożystymi pędami, jej liście układają się w rozetę, są mięsiste, dookoła zwykle mają kolce. Wewnątrz aloesu znajduje się miąższ - “galaretka”, która w przypadku niektórych odmian aloesu posiada właściwości lecznicze. Aloes najczęściej kojarzony jest jako roślina doniczkowa, ale może występować również w postaci drzewa lub liany. Ozdobą aloesów są kwiaty, które w zależności od gatunku mogą mieć barwę czerwoną, pomarańczową lub żółtą.
Aloes - odmiany
Rodzina aloesów liczy około 550 odmian występujących jako aloes w doniczce lub w postaci krzewów. Najczęściej spotykanym w domach jest aloes zwyczajny (Aloe vera). To jedyny gatunek aloesu nie objęty ochroną, który jako jeden z nielicznych może służyć w kosmetyce czy farmakologii. Wyróżnia się rozetami grubych, mięsistych, czasem nakrapianych liści ze słabo wykształconymi kolcami na ich brzegach. Aloes zwyczajny osiąga maksymalnie 90 cm wysokości. Doceniany jest przez miłośników roślinności również za delikatnie żółte kwiaty, zebrane w długie grona, które w uprawie domowej pojawiają się jednak najwcześniej 4 lata po zasadzeniu.
Innym popularnym gatunkiem jest aloes drzewiasty (Aloe arborescens). To roślina znacznie bardziej okazała. Ma postać rozgałęzionego krzewu o pędach zakończonych szarozielonymi, układającymi się w rozety liśćmi, zakończonymi niewielkimi kolcami. W warunkach naturalnych może osiągać nawet do 5 metrów wysokości, uprawiany jako roślina domowa lub szklarniowa dorasta do 1 metra. Aloes drzewiasty wyróżnia się mocno nasyconymi, pomarańczowymi kwiatami.
Aloes uzbrojony (Aloe ferox) to jedna z odmian rośliny, która również wykazuje właściwości lecznicze. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest jej spory rozmiar a także efektowne, czerwone kwiaty oraz wyjątkowo grube i długie liście z czerwonymi kolcami. W domowej hodowli jednak ma niewielkie szanse na zakwitnięcie, ponieważ nie jest wstanie osiągnąć odpowiednich rozmiarów.
Często uprawiany w doniczkach jest również aloes ościsty (Aloe aristata). To roślina idealna do hodowli domowej, osiąga bowiem maksymalnie 30 cm wysokości. Posiada mięsiste liście z jasnymi, włosowatymi kolcami. W porównaniu do innych odmian, aloes ościsty dość łatwo kwitnie wytwarzając kwiaty w odcieniu sycylijskiej pomarańczy lub różowym.
Uprawa aloesu
Ze względu na niewielkie wymagania, ozdobny wygląd i właściwości, aloes doskonale sprawdza się jako roślina doniczkowa w mieszkaniach. Szczególnie doceniany jest przez osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na opiekę nad kwiatami. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknem aloesu wystarczy spełnić kilka warunków pielęgnacyjnych:
✔️ stanowisko
Najlepsze dla aloesu jest miejsce jasne i słoneczne. Brak odpowiedniej ilości światła sprawia, że aloes zmienia kolor, blaknie, a jego liście wyciągają się i nie rosną zbyt duże. Należy jednak uważać, by nasłonecznienie nie było zbyt intensywne, “przypalony” aloes bowiem przybiera czerwoną barwę, która nie wygląda zbyt estetycznie. Dobrym miejscem będzie parapet niezbyt mocno nasłonecznionego okna, przy oknie południowym warto odsunąć roślinę nieco od okna.
✔️ temperatura
Od wiosny do jesieni aloes toleruje przeciętną temperaturę pokojową (20-25°C). Zimą temperatura uprawy aloesu powinna być obniżona do około 10°C.
✔️ podłoże
Do uprawy aloesu najlepiej wybrać podłoże lekkie, przepuszczalne, np. ziemię do kaktusów i sukulentów. Można także użyć zwykłe podłoże ogrodnicze, wymaga ono jednak wymieszania go z gruboziarnistym piaskiem lub żwirem. Tak przygotowaną mieszankę należy napełnić doniczkę z otworami w dnie, które zapobiegną “podtopieniu” aloesu. Na dnie pojemnika warto również umieścić warstwę drenującą z keramzytu lub żwiru.
✔️ podlewanie
Aloes nie potrzebuje wiele wody, przyzwyczajony jest do trudnych warunków bytowania. Nawadniać roślinę trzeba tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschnie. Zbyt duża ilość wody w doniczce może powodować gnicie korzeni sadzonki. Podlewając aloes w doniczce należy uważać, aby nie moczyć jego liści. Zraszanie także nie jest najlepszym pomysłem. Woda gromadząca się w rozetach bowiem może być przyczyną gnicia rośliny lub rozwojem grzyba na powierzchni liści.
✔️ nawożenie
Rośliny aloesowate nie potrzebują szczególnego zasilania. Nawożenie aloesu powinno odbywać się w okresie wegetacji, czyli od wiosny do jesieni. Można stosować rozcieńczony nawóz wieloskładnikowy lub mieszankę do kaktusów i sukulentów.
✔️ przesadzanie
Wykonuje si je zazwyczaj co 3 lata, najlepiej w okresie wiosennym. Jeżeli roślina osiągnęła już docelowe rozmiary i nie jest konieczne przesadzanie jej do większego pojemnika, wystarczy wierzchnią warstwę podłoża wymienić na świeżą ziemię.
✔️ rozmnażanie
Najprostszym sposobem na pozyskanie kolejnych sadzonek jest rozmnażanie aloesu z odrostów korzeniowych, które można pozyskać podczas przesadzania. Aloes można również rozmnażać z nasion, wysiewanych do ziemi w okresie od lutego do kwietnia.
Właściwości i zastosowanie aloesu
Aloes w doniczce kojarzony jest głównie ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Warto pamiętać jednak, że nie wszystkie gatunki aloesu są remedium na różne dolegliwości. Z wielkiej rodziny aloesów lecznicze walory wykazuje 20 gatunków. W farmacji natomiast wykorzystywane są tylko dwa z nich: aloes zwyczajny oraz drzewiasty.
Liście aloesu wypełnione są miąższem oraz aloiną. Jako surowiec kosmetyczny wykorzystywany jest sok wyciśnięty z galaretowatej substancji oraz pulpa pozyskana z miąższu i skórki rośliny. Są one bogactwem: witamin (A, B, C i E), soli mineralnych (potasu, wapnia, cynku, miedzi, siarki, fosforu), kwasów organicznych, a także wielocukrów, glikoproteidów (aloektynę) oraz stymulatorów biogennych.
W zależności od odmiany, wybrane aloesy mogą przejawiać następujące właściwości:
✔️ wzmacniają i oczyszczają organizm,
✔️ wykazują działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze,
✔️ obniżają poziom cukru w organizmie,
✔️ neutralizują kwasy żołądkowe,
✔️ dostarczają cenne witaminy,
✔️ pobudzają przemianę materii,
✔️ wspomagają gojenie się ran, odmrożeń, poparzeń, podrażnień (np. po depilacji),
✔️ nawilżają
✔️ pomagają w leczeniu infekcji skóry, grzybicy, drożdżycy, trądziku,
✔️ są pomocne w likwidowaniu niedoskonałości skóry,
✔️ chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych,
✔️ wzmacniają, uelastyczniają włosy oraz likwidują łupież,
✔️ wykorzystywane w stanach zapalnych jamy ustnej.
Surowce pozyskiwane z aloesu stosowane są w medycynie oraz kosmetyce. Sok można stosować wewnętrznie oraz zewnętrznie, wcierany w skórę.