Niezwykle dostojna i jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych ostatnich lat. Choć czasem bywa kapryśna, to można się w niej zakochać. Alokazja! Od dawna przyciąga rzesze kolekcjonerów i entuzjastów roślin egzotycznych. Wśród alokazji znajdziesz wiele okazów, które śmiało możesz uprawiać także w domu. Aby pięknie rosła wystarczy poznać podstawowe zasady jej pielęgnacji.
Alokazja Black Velvet ⌇ Alocasia
Alokazja Black Velvet
✔️ nietuzinkowa, szlachetna uroda
✔️ aksamitna faktura ulistnienia
✔️ łatwa w uprawie
✔️ oczyszczająca powietrzej
✔️ idealna na prezent
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Alokazja Polly ⌇ Alocasia
Alokazja Polly
✔️ niezwykle dekoracyjne liście
✔️ szybki wzrost rośliny
✔️ skutecznie oczyszcza powietrze
✔️ wykazuje pozytywny wpływ na nastrój
✔️ ożywi Twoją przestrzeń
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 10 dni
Alokazja Silver Dragon ⌇ Alocasia
Alokazja Silver Dragon
✔️ unikatowe, srebrno-zielone liście
✔️ pochłania toksyny z powietrza
✔️ pozytywy wpływ na samopoczucie
✔️ do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz
✔️ do ogrodu wertykalnego
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Alokazja - charakterystyka
Alokazja to niezwykle dekoracyjna roślina, która w naturze występuje w Azji i Australii w poszyciu lasów tropikalnych. Należy do rodziny obrazkowatych, wśród których znajdują się inne, popularne gatunki, jak np. monstera, skrzydłokwiat, difenbachia czy filodendron. W Polsce znana jest pod nazwą zakleśń. Znakiem rozpoznawczym i największą ozdobą alokazji są wyjątkowo długie, wzorzyste o intensywnie zielonej barwie liście z nieco poszarpanymi krawędziami. Alokazje należą do roślin oczyszczających powietrze, dlatego warto ją postawić nie tylko w domu. Doskonale sprawdzą się jako rośliny do biur, rośliny do szkół czy przestrzeni publicznych.
Najpopularniejsze odmiany alokazji
Najbardziej znanymi i jednocześnie najbardziej efektownymi odmianami alokazji są te, które należą do gatunku alokazji amazońskiej (Alocasia amazonica), zwanej również szkieletową. Wśród nich można wymienić odmiany: Polly, nieco mniejsza Bambino Arrow, Calidora z dużymi liśćmi i grubymi łodygami oraz osiągająca pokaźne rozmiary Portadora z rdzawymi plamami na łodygach.
Alokazja - jak dbać?
Pomimo tego, że alokazja nie uchodzi za najłatwiejszą w uprawie roślinę, to warto poświęcić jej trochę więcej uwagi. Z pewnością odwdzięczy się swoim pięknem i będzie wyjątkową ozdobą Twojego mieszkania.
✔️ stanowisko
Alokazje najlepiej rosną na stanowisku jasnym, ale o rozproszonym świetle. Może to być parapet okna północnego, wschodniego lub zachodniego, jeśli nie dociera do rośliny zbyt dużo słońca. Ważne jest to, by alokazja nie stała przy oknie często otwieranym. Z racji pochodzenia bowiem, alokazji zaszkodzić może każdy podmuch wiatru i przeciąg. Dlatego ważne jest, aby po zakupie alokazji dobrze zabezpieczyć ją na czas transportu.
✔️ temperatura i wilgotność powietrza
Alokazja jest rośliną ciepłolubną. Nie toleruje natomiast zmian temperatury. W przypadku alokazji istotna jest również wilgotność powietrza. Powinna ona wynosić około 60-65%. Jeśli powietrze w domu nie osiąga takich wartości, warto rozważyć zakup nawilżacza powietrza.
✔️ podłoże
Podłoże dla alokazji powinno być lekkie, silnie rozluźnione, przepuszczająca wodę i kwaśne. Wystarczy, że będzie to 20% kwaśnego torfu uzupełnione o dodatki i wypełniacze np. keramzyt, włókno kokosowe lub wermikulit. Ma to na celu uniemożliwienie zbyt długiego utrzymywania się wody, która może powodować gnicie korzeni.
✔️ podlewanie
Alokazji nie przelewamy! Roślina ta nie przepada za zastojami wody w korzeniach. Przesuszenie również może jej zaszkodzić. Najlepiej więc zachować czujność i znaleźć w podlewaniu równowagę. Ponieważ zapotrzebowanie na wodę w przypadku alokazji zmienia się w zależności od fazy rozwoju lub warunków, należy podlewać ją dopiero, gdy podłoże jest suche.
✔️ nawożenie
Jak większość roślin tropikalnych, alokazja również wymaga regularnego nawożenia w okresie wiosenno-letnim. Bardzo dobrze sprawdzi się nawóz do roślin zielonych lub nawóz mineralny czy organiczny.
Szkodniki i problemy w uprawie alokazji
Alokazja uchodzi za przysmak różnego rodzaju szkodników. Szczególnie lubiana jest przez przędziorki, wciornastki oraz wełnowce. W uprawie tej rośliny ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza oraz wyrobienie nawyku częstego przeglądania liści. Umożliwi to odpowiednio szybką reakcję przy pomocy naturalnych metod lub od razu zastosowanie dedykowanego preparatu na choroby i szkodniki.
Dlaczego liście alokazji obumierają?
Widok najstarszych liści alokazji, które zaczynają żółknąć i obumierać nie jest powodem do paniki. A już na pewno do tego, by wyrzucać roślinę. W przypadku alokazji, podobnie jak wielu innych roślin, to naturalny etap rozwoju. Alokazja wypuszczając nowy liść wysysa soki i siły witalne z najstarszego “zabijając” go. Dlatego nie należy od razu wycinać takiego liścia aby jego następca mógł pobrać jak najwięcej substancji odżywczych.