Filtrowanie
Promocje
Fikus binnendijkii Alii ⌇ Ficus binnendijkii
Fikus binnendijkii Alii ⌇ Ficus binnendijkii

429,00 zł

Cena regularna: 479,00 zł

Najniższa cena: 479,00 zł
Laur Wawrzyn Szlachetny ⌇ Laurus
Laur Wawrzyn Szlachetny ⌇ Laurus

36,00 zł

Cena regularna: 39,99 zł

Najniższa cena: 39,99 zł
szt.
Laur wawrzyn szlachetny C4 ⌇ Laurus
Laur wawrzyn szlachetny C4 ⌇ Laurus

144,00 zł

Cena regularna: 159,99 zł

Najniższa cena: 159,99 zł
szt.
Laur Wawrzyn Szlachetny na pniu ⌇ Laurus
Laur Wawrzyn Szlachetny na pniu ⌇ Laurus

135,00 zł

Cena regularna: 149,99 zł

Najniższa cena: 149,99 zł

Kwiaty to przede wszystkim element otaczającego nas ekosystemu. Dzięki roślinom przestrzeń staje się zdrowsza, ale też bardziej atrakcyjna i przyjazna. Roślinomaniacy doskonale wiedzą, że nie każda roślina jest odpowiednia do wszystkich pomieszczeń. Niektóre okazy potrzebują odpowiednich warunków by zdrowo rosły i długo cieszyły oko. Przestrzeń szkolna to doskonały przykład takiego miejsca. Nie ma żadnych przeszkód by szkolne sale, korytarze i inne zakamarki wypełniły kwiaty. Trzeba tylko dopasować gatunki, do warunków, w których się znajdą oraz do osób trzymających nad nimi pieczę. Kwiaty w szkole bowiem to również doskonały sposób na wyrabianie ekologicznej świadomości u dzieci.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Rośliny w szkole - dlaczego warto?

Niestety dookoła nas coraz więcej miejsca zajmują budynki. Życie i nauka na terenach zurbanizowanych niesie za sobą konieczność łagodzenia skutków oderwania od natury. Ograniczony kontakt ze środowiskiem naturalnym odbija się negatywnie na kondycji fizycznej, zdolnościach poznawczych oraz umiejętności skupienia. Wprowadzając zieleń do przedszkoli i szkół w prosty sposób można m.in. wesprzeć proces nauczania. Uczniowie spędzają w szkole dużą część swojego życia, a nauka jest jednym z najbardziej skomplikowanych procesów, jakie zachodzą w mózgu młodego człowieka. To duże obciążenie dla młodego organizmu. Dodatkowymi wyzwaniami występującymi współcześnie u dzieci i młodzieży są: wysoki poziom nerwowości, nadpobudliwość czy brak koncentracji. Dobrze zaaranżowana zieleń w przestrzeni szkolnej może być rozwiązaniem wielu problemów. Do najważniejszych korzyści można zaliczyć:
✔️naturalne oczyszczanie powietrza
✔️pochłanianie i neutralizowanie toksyn pochodzących z farb czy mebli
✔️wsparcie i poprawę funkcjonowania poznawczego
✔️rozładowanie stresu
✔️wyciszenie emocji
✔️inspirowanie do kreatywnego myślenia
✔️naukę empatii wrażliwości estetycznej
✔️poprawę samopoczucia
✔️korzystny wpływ na zdrowie.

Bezpieczne kwiaty do przedszkola

Wspólne sadzenie kwiatów doniczkowych z przedszkolakami może być wspaniałą przygodą i jednocześnie nauką odpowiedzialności. Bezpośrednia obserwacja ponadto daje dzieciom możliwość poznania cyklu rozwoju roślin. Wbrew pozorom lista gatunków kwiatów doniczkowych, które śmiało można umieścić na przedszkolnym parapecie, przygotowanym przez dzieci kwietniku czy półce jest całkiem spora. Przede wszystkim należy kierować się bezpieczeństwem dzieci i warunkami, w których rośliny będą przebywać. Kwiaty do przedszkola muszą spełniać odpowiednie warunki: - brak kolców - nietrujące - neutralny aromat - hipoalergiczne Do polecanych roślin można zaliczyć: urocze i długo kwitnące saintpaulie (fiołki afrykańskie), mało wymagające zielistki, kolorowe trzykrotki, bajkowe paprocie, nieco egzotyczne papirusy, wytrzymałe sansewierie (wężownice), oczyszczające powietrze chamedory czy pilee peperomiowate zwane popularnie “pieniążkami”.

Ogród wertykalny w szkole

Doskonałym pomysłem na wprowadzenie zieleni do szkół są ogrody wertykalne czyli zielone ściany. To fantastyczna dekoracja np. szkolnego lobby, która poza walorami estetycznymi wpływa m.in. na jakość powietrza w szkole. Wypełniona roślinami żywa ściana oczyszcza powietrze ze szkodliwych związków organicznych, pochłaniając jednocześnie dwutlenek węgla i wydalając tlen. Rośliny w szkole wpływają ponadto na utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza, dzięki czemu częściowo mogą zniwelować szkodliwe działanie systemów klimatyzacyjnych m.in. na drogi oddechowe czy oczy i skórę.

Sadzenie roślin zamiast odpytywania przy tablicy

Coraz więcej szkół duży nacisk kładzie na naukę w duchu ekologii i zrównoważonego rozwoju. Śmiało można powiedzieć, że system edukacyjny wspiera ekologiczne nauczanie, duża w tym rola pedagogów. Oczywiście w ramach zajęć przyrodniczych dzieci muszą przyswoić wymagany materiał. Nauczyciele jednak starają się tak je urozmaicać, by pozwolić uczniom lepiej zrozumieć i szanować przyrodę. Duży ukłon należy się nauczycielom, którzy w ramach lekcji przyrody tak dobierają metody nauczania, by nauka nie musiała wiązać się wyłącznie z pracą przy tablicy. Część zajęć może odbywać się na przykład w szkolnym ogródku, jeśli placówka dysponuje miejscem do jego założenia. Takie lekcje mogą być prowadzone również w parkach, miejskich skwerach, wśród zieleni osiedlowej, w okolicznych lasach czy ogrodach botanicznych. Świetnym pomysłem, coraz częściej praktykowanym przez szkoły, jest organizowanie sadzenia roślin w klasach. Swobodna praca, zamiast przerabiania zagadnień w narzuconej z góry kolejności najbardziej pobudza wyobraźnię i ciekawość młodych ludzi.

Zieleń wokół szkół ważna dla miast

Szkoły, szczególnie te w miastach spełniają dodatkową, niezmiernie istotną rolę. Są one enklawą zieleni, która uatrakcyjnia nie tylko wygląd otoczenia placówki, ale też i całych osiedli. Ogródki szkolne, dzięki roślinom znajdującym się w nich, wpływają ponadto na poprawę mikroklimatu i gospodarki wodnej, osłaniają od hałasu, chronią przed zanieczyszczeniami i w końcu, są miejscem życia wielu zwierząt. Zorganizowany przy szkole ogród to często również miejsce życia społecznego okolicznych mieszkańców.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 249,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl