Wachlarzowate liście zebrane w pióropusz osadzone na grubym pniu — to musi być palma! Otóż niekoniecznie. To jest cykas, czyli sagowiec. Roślina ta, choć bywa nazywana palmą sagową, tylko ją przypomina. Rodzaj Cycas wywodzi się od paproci drzewiastych, które żyły na ziemi wiele milionów lat temu. To jedna z najbardziej efektownych roślin doniczkowych. Cykas wniesie powiew egzotyki do każdego wnętrza. Jeśli masz większy kawałek przestrzeni do zagospodarowania, koniecznie zwróć uwagę na tę egzotyczną roślinę!
Palma Cykas Revoluta ⌇ Cycas Revoluta
Palma Cykas Revoluta ⌇ Cycas Revoluta
✔️ prahistoryczny rodowód
✔️ unikalny wygląd
✔️ do ogrodu i do wnętrz
✔️ doskonale wypełnią przestrzeń
✔️ sprawdzi się w stylu scandi-boho
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 10 dni
Palma Cykas Revoluta ⌇ Cycas Revoluta C8
Palma Cykas Revoluta ⌇ Cycas Revoluta
✔️ długowieczna roślina
✔️ elegancki wygląd
✔️ łatwa w uprawie
✔️ oczyszczająca powietrze
✔️ idealna na prezent
Dostępność: dostępny na zamówienie
Wysyłka w: 14 dni
Cykas — egzotyczny akcent dla każdego wnętrza
Cykas, nazwany też palmą sagową lub palmą paprociową, zachwyca egzotycznym pokrojem. Roślina pochodzi z tropikalnych rejonów Azji i wyglądem przypomina palmę. W naszych warunkach klimatycznych jedynym uprawianym w doniczkach gatunkiem sagowca jest cykas odwinięty Cycas revoluta.
Ta roślina doniczkowa ma efektowny regularny pokrój i wygląda bardzo egzotycznie. Na szczycie pękatej kłodziny tworzonej przez zdrewniałe nasady liści tworzy gęstą zieloną rozetę. Ciemnozielone liście cykasa o mocnej soczystej barwie są sztywne i łukowato wygięte.
Cykas dzięki rozłożystym liściom wygląda niezwykle efektownie i ozdobi każde wnętrze. Idealnie podkreśli klimat kolonialnego lub orientalnego wystroju. Sagowiec świetnie prezentuje się w wysokich, dużych donicach o prostych kształtach. Dobrym pomysłem jest umieszczenie go w wysokiej donicy i obsadzenie dookoła zwisającymi pnączami, na przykład epipremnum lub filodendronem. Cykas sprawdzi się nie tylko jako roślina domowa, ale również jako roślina do hotelu i biura. Należy pamiętać, że sagowiec jest silnie toksyczny dla ludzi i zwierząt.
Idealne miejsce dla cykasa
Sagowiec w warunkach domowych osiąga spore rozmiary — liście mogą mieć do 60 cm długości. Pióropusz cykasa jest rozłożysty, zatem parapet nie będzie dla niego dobrym miejscem. Ponadto sagowiec nie lubi dotykania i na częste potrącenia może reagować brązowieniem liści, dlatego najlepiej czuje się jako soliter. Warto umieścić go z dala od najbardziej uczęszczanych miejsc, gdzie jego liście byłyby narażone na dotyk.
Cykas — warunki uprawy
Jak na roślinę egzotyczną cykas nie ma szczególnie dużych wymagań. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach, a roślina odwdzięczy się zjawiskowym wyglądem.
✔️ stanowisko
Cykas najlepiej rośnie w miejscu bardzo jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym.
✔️ temperatura i wilgotność powietrza
Temperatura optymalna dla cykasa to 20-25oC. W okresie zimowym można przenieść sagowca do chłodniejszego pomieszczenia o temperaturze 10-15oC. Należy wówczas ograniczyć podlewanie. Stan spoczynku pozytywnie wpłynie na kondycję rośliny i pobudzi ją do wypuszczania nowych liści. Roślina lubi wilgotne powietrze, dlatego należy ją często zraszać.
✔️ podłoże
Podłoże dla sagowca powinno być lekkie i porowate. Można użyć gotowego podłoża do juk dracen i palm lub zrobić je samemu mieszając ziemię liściową, torf i gruboziarnisty piasek w proporcji 3:2:1. Nie należy zapominać o drenażu na dnie doniczki.
✔️ podlewanie i nawożenie
Podlewanie powinno być umiarkowane. Sagowiec całkiem dobrze znosi okresy przesuszenia, nie toleruje za to zastojów wody. Przelanie powoduje gnicie korzeni. Najlepiej, kiedy wierzchnia warstwa podłoża przed kolejnym podlaniem lekko przeschnie. Cykas rośnie powoli i nie potrzebuje dużych dawek nawozu. W okresie wegetacji jednak można zasilić roślinę od czasu do czasu niewielką dawką nawozu uniwersalnego lub nawozu do roślin zielonych.
Jak szybko rośnie cykas?
Cykas rośnie bardzo powoli i jest rośliną długowieczną. Warto o tym pamiętać, by po zakupie nie martwić się jego powolnym tempem wzrostu. Większość osób zastanawia się, kiedy sagowiec wypuści nowe liście. Nie dzieje się to stale — roślina zwykle tylko raz do roku wypuszcza od jednego do kilku liści.