Kategorie
Miasta coraz częściej nie chcą być kojarzone z betonową dżunglą. Postępująca urbanizacja ma bowiem negatywny wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale również na nasze samopoczucie. Wśród wysokich drapaczy chmur, ulic, domów i centrów handlowych pojawiają się więc ciekawe, funkcjonalne, wypełnione roślinami miejsca, w których można odetchnąć od miejskiego zgiełku. Jedno jest pewne, rośliny w miastach to już nie mały szczegół, ale jeden z głównych elementów towarzyszących urbanizacji.
Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Istota zieleni w miastach
Zieleń miejska to nie tylko obsadzone licznymi drzewami i krzewami z wytyczonymi ścieżkami parki. Chociaż te przychodzą nam na myśl jako pierwsze. Wśród innych terenów miejskich zawierających zieleń można znaleźć m.in. zieleńce, kwietniki, promenady, zieleń uliczną czy wszelkiego rodzaju ogrody (botaniczne, zoologiczne, działkowe). Każdy z tych terenów w jakimś stopniu tworzy klimat miasta. Poza funkcją rekreacyjną i estetyczną, zieleń pełni również rolę społeczno-wychowawczą. Szczególny udział mają w tym ogrody przyszkolne czy botaniczne. Odpowiednio umiejscowiona wysokie drzewa i inne rośliny stanowią naturalną ochronę przed wiatrem, w zależności od szerokości i wysokości pasa zieleni potrafią znacznie zmniejszyć jego siłę. Zieleń miejska to w końcu doskonały sposób na ograniczenie nadmiernego hałasu. Przewagą zielonych ekranów wygłuszających nad np. betonowymi jest z pewnością estetyka ich wykonania.
Oczyszczająca powietrze zieleń w mieście
Zieleń w mieście pełni szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim rośliny pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery. Duża ilość drzew i innych roślin w miastach to naturalny wróg ocieplenia klimatu. Ponadto oczyszczają powietrze ze smogu. Wśród istotnych funkcji roślin w miastach należy wymienić również retencję, czyli zatrzymywanie wody. Poprzez łąki, trawniki czy miejskie rabaty tworzy się powierzchnia chłonna, która działa niczym gąbka zatrzymująca wodę i utrudniająca jej spłynięcie do wód gruntowych. Trawy i ściółka działają podobnie. Zacieniona przez rośliny gleba ponadto mniej paruje, a dzięki temu lepiej zachowuje naturalną wilgoć. Do ważnych czynników przemawiających za roślinnością w mieście są też ich właściwości chłodzące. Doskonale można to zobaczyć np. na kamerach termowizyjnych, na których widać, że tereny zielone nie nagrzewają się aż tak jak asfalt czy beton.
Jak wybierać rośliny w mieście?
Miasta charakteryzują się specyficznymi warunkami. Wartościowym wydaje się więc do zagospodarowania przestrzeni wybieranie gatunków roślin, które poradzą sobie z zanieczyszczeniami i wzmożonym zasoleniem gleby. Wprowadzenie wysokich drzew liściastych to dodatkowa zacieniona przestrzeń, doceniana szczególnie latem. Tego typu drzewa ponadto znacznie podnoszą walory estetyczne miejskiego krajobrazu, a jednocześnie skutecznie przyczyniają się do oczyszczania powietrza i zatrzymywania pyłów. Tworząc zielone akcenty w miastach warto również postawić na kompozycje, w których przeważają zimozielone odmiany. Będą one atrakcyjne przez cały rok. Szczególnym miejscem w aglomeracjach miejskich są tereny rekreacyjne. To niezwykle ważne dla mieszkańców miejsca stwarzające możliwość do odpoczynku i różnego rodzaju aktywności wypełniających czas wolny. W takich przestrzeniach istotne jest postawienie na bezpieczeństwo umieszczanych w nich gatunków roślin. Zasadnym będzie więc ograniczenie roślin posiadających trujące owoce lub kolce.
Ogród w mieście
Mieszkanie w mieście poza szeregiem zalet posiada również pewne niedogodności. Szczególnie doskwierają one osobom, które są miłośnikami roślin i chcą mieć przy domu bogaty w rośliny ogród. Nie oznacza to jednak, że jest to marzenie, którego nie da się spełnić. Wręcz przeciwnie. Wystarczy dobrać gatunki roślin, które poradzą sobie w trudniejszych warunkach. Przede wszystkim powinny to być rośliny, które charakteryzują się niewielkimi wymaganiami glebowymi, wilgotnościowymi oraz wysoką odpornością na niekorzystne czynniki. Doskonałym rozwiązaniem są byliny, które zimę i inne okresy niesprzyjające wzrostowi przetrzymują z pomocą części podziemnych (korzeni, bulw, kłączy). Dopiero wiosną, gdy warunki są bardziej sprzyjające, pojawiają się u nich części nadziemne. Atutem bylin jest również to, że mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. W miejskim ogródku świetnie sprawdzą się np. funkie, rozchodniki oraz różne gatunki traw. Spośród krzewów na uwagę zasługują różnego rodzaju hortensje bukietowe. Warto również znaleźć miejsce na pięknie kwitnące drzewa, jak magnolia, lagerstroemia czy modne w ostatnim czasie bambusy.