Syngonium swoją popularność zawdzięcza między innymi łatwej uprawie. Jest to niezwykle piękna roślina, rosnąca w ekspresowym tempie, a przy tym mało wymagająca. Zaskakuje mnogością i różnorodnością odmian w ogromnej gamie kolorystycznej. Dzięki temu każdy z pewnością znajdzie swojego ulubieńca.
Zroślicha ⌇ Syngonium Neon Robusta
Syngonium Neon Robusta - Zroślicha
✔️ urzeka egzotycznym wyglądem
✔️ roślina pnąca i zwisająca
✔️ piękna dekoracja każdego wnętrza
✔️ oczyszcza powietrze
✔️ łatwa w uprawie
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 10 dni
Syngonium w środowisku naturalnym
Syngonium rośnie w tropikalnych rejonach Ameryki Środkowej i Południowej. Roślinę można spotkać pod potoczną, niekoniecznie wdzięczną nazwą zroślicha. Mogło by się wydawać, że syngonia to kompaktowe zwarte rośliny. Tymczasem w naturze są one olbrzymimi pnączami. W początkowej fazie zroślicha tworzy gęstą kępę z uroczymi listkami. Następnie wypuszcza długie pędy, które potrafią wspinać się po drzewach nawet do 20 metrów.
Jak szybko rośnie syngonium?
Syngonium w naturze ma bardzo duże przyrosty. Nie oznacza to jednak, że zroślicha uprawiana w warunkach domowych będzie rosła w równie imponującym tempie. Jako roślina domowa syngonium osiąga zwykle około 1-1,5 metra długości. Cechą charakterystyczną syngonium jest właśnie wspinanie się w górę. W naturze, to drzewa są naturalną podporą dla zroślichy. Wprawiając ją w domu warto więc zadbać o odpowiednią podpórkę do syngonium. Spośród podpór i tyczek bardzo dobrze sprawdzą się np. paliki kokosowe czy tyczki bambusowe. W ciągu roku można spodziewać się przyrostu około 30 cm. Z powodzeniem można uprawiać zroślichę jako roślina o pokroju zwisającym. Doskonale prezentuje się np. w doniczce podwieszona pod sufitem. Główną ozdobą syngonium są strzałkowate liście osadzone na szczycie dość długiej łodygi. Charakterystyczną ich cechą jest to, że zmieniają swój kształt i wybarwienie w zależności od fazy rozwoju. Syngonium możesz także umieścić w ogrodzie wertykalnym.
Zroślicha i jej odmiany
Syngonia to ponad 30 gatunków! Wśród wielu odmian syngonium znaleźć można tanie okazy, ale też kolekcjonerskie, które kosztują nieco więcej. Domowe odmiany zroślichy różnią się między sobą kolorem i intensywnością barw oraz kształtem liści. Zachwycają różnymi odcieniami zieleni, różu i brązu. Niektóre z nich tworzą liście ozdobione jaskrawym rysunkiem. Jedną z najbardziej pożądanych odmian jest Syngonium Neon Robusta o liściach w odcieniu delikatnego różu. Bardzo powszechną odmianą, która podbiła serca miłośników zielonych parapetów jest Syngonium Podophyllum, znane również jako Syngonium stopowcowe (zroślicha stopowcowa). Wyróżniają ją pstrokate, biało-zielone listki. Na uwagę zasługują także odmiany takie, jak: Syngonium Pixie, Syngonium Arrow, Syngonium White Butterfly, Syngonium Auritum, Syngonium Red Heart, Syngonium Imperial White oraz Syngonium Albolineatum. Każda z tych odmian jest na swój sposób wyjątkowa. Dlatego najlepiej prezentują się w swoim towarzystwie, tworząc przepiękną kompozycję.
Syngonium - jak dbać?
Zroślicha to jedna z roślin, które doskonale znoszą zaniedbania pielęgnacyjne. Od właścicieli wymaga niewielkiego zaangażowania. Syngonium to łatwe w uprawie, odporne i tolerancyjne pnącze. Znakomicie radzi sobie niemal w każdych warunkach. Ma jednak kilka preferencji:
✔️ stanowisko
Syngonium uwielbia rozproszone światło. Im będzie go więcej, tym ładniej będą wybarwiać się liście, szczególnie odmian mających barwy czerwone lub żółte. Odmiany zielone bardzo dobrze czują się na stanowisku półcienistym. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą poparzyć liście zroślichy.
✔️ temperatura
Idealna dla wzrostu syngonium w okresie letnim jest temperatura 20-25°C, zimą 15-20°C. Jak przystało na roślinę tropikalną, zroślicha preferuje wysoką wilgotność powietrza.
✔️ podłoże
W uprawie zroślichy bardzo dobrze sprawdzi się podłoże lekkie, przepuszczalne. Może być ziemia bazująca na lekkim torfie wymieszanym z perlitem lub piaskiem.
✔️ podlewanie i nawożenie
Zroślicha lubi wilgotne podłoże. Nie toleruje jednak stojącej wody w doniczce, która może być przyczyną gnicia korzeni. Pomiędzy podlewaniami podłoże powinno zatem przeschnąć. Problem z zastojem wody rozwiąże warstwa drenażu z keramzytem. Syngonium warto zasilać nawozami, które dostarczą roślinie składników odżywczych. Dobrze sprawdzi się np. biohumus, a w okresie letnim preparaty zawierające większą dawkę azotu.