Jesteś zapracowany? Nie masz czasu na pielęgnację roślin lub tzw. ręki do kwiatów? Zastanawiasz się jak wprowadzić zieleń do swojego otoczenia, by nie zagrzebać się w żmudną pielęgnację, o której nie masz zielonego niczym rośliny pojęcia? Zobacz naszą ofertę patyczaków. Pod tą nazwą kryją się kwiaty doniczkowe, które są doskonałą dekoracją parapetów, regałów oraz kwietników.
Patyczak ⌇ Rhipsalis oasis
Patyczak - roślina domowa
✔️ Roślina łatwa w uprawie
✔️ Idealny na prezent
✔️ Nie wymaga bezpośredniego światła
✔️ Świetny do doniczek podwieszanych
✔️ Całkowicie bezpieczny dla zwierząt
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Patyczak - nietuzinkowy kwiat doniczkowy
Patyczak (Rhipsalis) zachwyca wszystkich miłośników wiecznie zielonych i oryginalnych roślin doniczkowych. Roślina ta jest sukulentem z rodziny kaktusowatych, stąd bywa określana mianem kaktusa dżunglowego. Można spotkać ją na terenie obu Ameryk, wiele odmian pochodzi również z Wysp Karaibskich. W naturalnym środowisku patyczak występuje jako epifit - rośnie na drzewach, ale nie jest pasożytem. Część z rypsalisów jest litofitami, porastającymi tereny skaliste. Swój przydomek patyczak zawdzięcza dość charakterystycznemu wyglądowi. Jego bujne zielone pędy, przypominające niewielkie patyczki, miejscami pokryte są korzeniami powietrznymi. W warunkach naturalnych patyczaki osiągają nawet do 9 metrów długości. Uprawiane jako roślina domowa są zazwyczaj sporo krótsze. W warunkach domowych patyczak może zakwitnąć. Wówczas roślina pokrywa się drobnymi białymi kwiatami, które dodatkowo zwiększają jej walory ozdobne.
Patyczak - ciekawe gatunki i odmiany
Patyczaki to rośliny, obok których nie sposób przejść obojętnie. Wśród nich znajdują się nie tylko gatunki o cienkich i długich pędach, ale też okazy o pędach grubszych lub płaskich. Do ciekawych gatunków należą m.in. średnio płożący Rhipsalis cereuscula. Gatunkiem o bardziej kompaktowym pokroju jest Rhipsalis baccifera. Jedną z jego odmian jest Rhipsalis beccifera Oasis, którego bujna czupryna doskonale prezentuje się (jak większość patyczaków) w kultowych doniczkach głowach. Uwagę przykuwa również Rhipsalis pilocarpa nazywany potocznie patyczakiem włochatym ze względu na mocno owłosione pędy. Znacznie różniące się od pozostałych są odmiany Rhipsalis elliptica czy Rhipsalis monacantha o szerszych i wyraźnie spłaszczonych pędach.
Rhipsalis uprawa
Patyczak to propozycja da tych, którzy cenią sobie minimalizm i nieskomplikowaną uprawę. Jest to roślina nad wyraz tolerancyjna. Aby patyczak prawidłowo się rozwijał wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
✔️ stanowisko
Patyczak nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o stanowisko. Szansę na kwitnięcie i rozwinięcie długich pędów zwiększy ustawienie rośliny w słonecznym miejscu, ale nie bezpośrednim. Patyczakowi odpowiada również rozproszone światło. Cień nie zrobi roślinie krzywdy, może jedynie spowolnić jej wzrost.
✔️ temperatura i wilgotność powietrza
Rhipsalis cassutha najlepiej rozwija się w temperaturze pokojowej. Nie przepada za przeciągami i chłodem. W sezonie letnim patyczak może zostać wyniesiony na balkon lub taras i ustawiony w cieniu innych roślin. Patyczak preferuje wilgotne powietrze, warto o to zadbać szczególnie zimą.
✔️ podłoże
Ponieważ patyczak należy do rodziny kaktusowatych, do uprawy rośliny warto wybrać podłoże do kaktusów. Uniwersalna ziemia również będzie odpowiednia, pod warunkiem, że zostanie wymieszana z piaskiem. Na dnie donicy powinien znaleźć się drenaż (keramzyt, perlit, pokruszona cegła).
✔️ podlewanie i nawożenie
Podlewanie to jeden z najważniejszych aspektów uprawy patyczaka. Najlepiej zaczekać, aż podłoże całkowicie wyschnie, również przy korzeniach. Wówczas roślinę należy obficie podlać po całej powierzchni podłoża. Warto pamiętać też, by usunąć nadmiar wody z podstawki. Zasilanie patyczaka najlepiej wykonywać od marca do września. Bardzo dobrze sprawdzi się np. nawóz-odżywka do kaktusów i sukulentów w wygodnym aplikatorze.
Patyczak w domu
Pod względem atrakcyjności patyczaki śmiało mogą konkurować z popularnymi paprociami. Ich nadrzewna geneza sprawia bowiem, że rośliny te doskonale prezentują się na wysokości. Wszędzie tam, gdzie ich pędny mogą swobodnie zwisać w dół. Wyjątkową dekorację stworzą także umieszczone w kwietnikach metalowych. Wysokie regały, komody, szafy czy biurka. Rośliny te fantastycznie wplatają soczyście zielony akcent do pomieszczeń. Ich niewątpliwą zaletą jest także brak opadających liści. Jako nietuzinkowa dekoracja patyczaki idealnie wpisują się wystrój nie tylko domów i mieszkań. Są one idealnymi roślinami do biura czy roślinami do szkół. Warto je łączyć także z innymi kwiatami doniczkowymi o podobnym charakterze lub okazami tropikalnymi, jak monstera dziurawa czy epipremnum. Ciekawym pomysłem może być także umieszczenie obok siebie kilku doniczek z patyczakami. W kwestii aranżacji wnętrza z udziałem patyczaków może ograniczać nas jedynie wyobraźnia.