Spotykana kiedyś na szkolnych, urzędowych i domowych parapetach, Pilea w wielkim stylu powraca do łask. Wszystko za sprawą nietuzinkowego wyglądu i niewielkim wymaganiom uprawowym. Poznaj ten wyjątkowy kwiat doniczkowy i znajdź dla pieniążka miejsce w swoim domu. Będzie piękną dekoracją salonu, sypialni czy korytarza. Ponieważ nie zajmuje wiele miejsca, śmiało możesz zabrać ją również do biura i postawić na swoim biurku.
Pilea peperomioides - modny kwiat doniczkowy
Pilea peperomioides znana jest również jako pieniążek. Występuje w Chinach. Spośród innych roślin tego typu wyróżnia ją charakterystyczny kształt. Choć jako sadzonka przez niektórych uważana jest za mało atrakcyjną, po rozwinięciu urzeka kępą ciemnozielonych, błyszczących liści. Gęsty pokrój i oryginalny, okrągły kształt liści przyciągają uwagę i sprawiają, że pilea coraz częściej staje się główną bohaterką zdjęć. U starszych egzemplarzy pieniążka pęd czasem drewnieje, a liście pojawiają się coraz wyżej. Przez to pilea może przypominać niewielką palmę. Co ciekawe, w przypadku wielkości pieniążka wygląda to zupełnie inaczej niż u wielu roślin, które w naturze osiągają duże rozmiary. Uprawiane w domach jednak sporo mniejsze. Pilea natomiast w naturze dorasta do około 30 cm. W naszych domach natomiast potrafi osiągnąć większe rozmiary (do około 70 cm).
Pilea odmiany
Pieniążek sam w sobie jest wyjątkowo urodziwy, dlatego bardzo często wybierany jest jako ozdoba mieszkań lub roślina do biura. Jest to również doskonała roślina do stworzenia ogrodu wertykalnego. Najbardziej znana jest oczywiście pilea peperomiowata (Pilea peperomioides). Istnieje natomiast jeszcze kilka gatunków, które sprawdzą się w uprawie doniczkowej. Są to m.in. Pilea Kadiera (Pilea cadierei), Pilea peruwiańska (Pilea spruceana) oraz Pilea błyszcząca (Pilea involucrata). Miłośnicy gatunku jednak mogą skusić się na rzadziej występujące odmiany. Spośród kolekcjonerskich odmian na uwagę zasługują: Mojito, Sugar oraz White Splash. Z pewnością przypadną one do gustu fanom przebarwień na liściach.
Pieniążek - jak dbać?
Pilea peperomiowata to dobra roślina dla zapominalskich i zapracowanych. Piękny wygląd i niewielkie wymagania gwarantują satysfakcję z uprawy pieniążka. Zobacz, jakie warunki zapewnić tej roślinie:
✔️ stanowisko
Pieniążki lubią jasne stanowisko o rozproszonym świetle. Pełne słońce nie jest sprzymierzeńcem w rozwoju tej rośliny. Mogą bowiem poparzyć jej liście. Bardzo ciemne miejsce również nie będzie korzystne.
✔️ temperatura
W uprawie pieniążka znaczenie ma również temperatura. Roślina najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej. Zbyt niska temperatura może powodować czernienie liści i ich opadanie. Pieniążek lubi wilgotne powietrze, ale toleruje też chwilowe przesuszenie.
✔️ podłoże
Pieniążek nie jest wymagający jeśli chodzi o podłoże. Można użyć ziemię uniwersalną, rozluźniona nieco perlitem lub piaskiem. Dobrze sprawdzi się również podłoże do kaktusów.
✔️ podlewanie i nawożenie
Dość grube liście, trochę sukulentne świadczą o tym, że gromadzą one wodę. Dlatego pomiędzy podlewaniami podłoże pieniążka powinno trochę przeschnąć. Najlepiej podlewać często, ale niewielką ilością wody. Pilea nie lubi zalewania łodyg i liści wodą. Dobrym sposobem będzie więc podlewanie jej od dołu. Od marca do października pieniążka warto zasilić odpowiednim nawozem, np. do roślin zielonych.
Kwiat pieniążek na szczęście
Największą ozdobą i powodem popularności pilei peperomioides są jej liście. Ich niemal idealnie okrągły kształt przypomina monety. Stąd też jej przydomek - pieniążek. Ponadto, jest to roślina, która niesamowicie łatwo się mnoży, a jej szczepki chętnie przekazywane są jako prezent mający przynieść dobrobyt i pomyślność. Poprzez to przez wielu nazywana jest rośliną szczęścia. To kolejny powód, dla którego warto pileę mieć w swojej domowej dżungli.