Znana z domów naszych babć i mam, a także przysmak... naszych kocich podopiecznych - Zielistka. Popularna roślina doniczkowa wyróżniająca się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi, właściwościami zdrowotnymi i łatwą uprawą. Dlatego, nawet jeśli nie masz tzw. "ręki do kwiatów" i czasu, by dbać o rośliny domowe, a chciałbyś mieć w swoim otoczeniu coś zielonego, ta roślina jest dla Ciebie. Warto wykorzystać jej urok, by ozdobić wnętrze!
Zielistka Sternberga - afrykańska piękność w Twoim domu i nie tylko...
Zielistka (Chlorophytum) to roślina zielona, zaliczana do rodziny szparagowatych. Króluje na parapetach wielu polskich domów. Zielistka to roślina wieloletnia, naturalnie występująca w tropikalnych rejonach niemal całego świata. Największą różnorodność zielistek można znaleźć w Afryce. Kojarzona jest przede wszystkim z długich, dwukolorowych (zielono-białych) liści. Najczęściej uprawiana jest w wiszących doniczkach, które idealnie pokazują urodę jej zwieszających się liści. Zielistka uprawiana w doniczkach zwykle nie przekracza 50 cm długości i 3 cm szerokości. Na długich i cienkich łodygach pojawiają się białe, pięciopłatkowe kwiaty z pręcikami.
Uprawa zielistki na balkonie i tarasie
Zielistkę, przypominającą wyglądem intensywnie zieloną trawę w formie gęstej kępy, z powodzeniem można hodować nie tylko w domu. Doskonale sprawdza się na balkonie, tarasie i w ogrodzie. Będzie je zdobić od wczesnej wiosny nawet do października. Jest to roślina doniczkowa dość odporna na chłód, dobrze znosi temperatury do 0°C. Gorzej radzi sobie z mrozem. Ze względu na wrażliwość na bardzo niskie temperatury, zielistka uprawiana na zewnątrz jest rośliną jednoroczną.
Zielistka odmiany
Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym w doniczce jest zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum), całkowicie zielona. Czasem nazywana ona bywa także zielistką czubiastą. Jej odmiany różnią się między sobą szerokością liści oraz ich zabarwieniem. Charakterystyczny biały pasek występuje bowiem po środku liści lub na ich obrzeżach. Wśród odmian o ciekawych walorach dekoracyjnych wyróżniają się: zielistka Variegatum, zielistka Bonnie, zielistka Ocean, zielistka Zebra, zielistka Vittatum.
Zielistka uprawa
Zielistkę Sternberga śmiało można nazwać, żelazną rośliną doniczkową. Jest to najlepsza roślina na początek, czyli dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z uprawą roślin domowych. Trzeba dołożyć naprawdę dużych starań żeby ją uśmiercić, a przy tym nie jest droga. Może to być więc Twój pierwszy roślinny eksperyment, który da Ci wiele satysfakcji. Do podstawowych warunków uprawy zielistki należą:
✔️ stanowisko
Pod względem miejsca uprawy, zielistka Sternberga jest dość tolerancyjna. Warto znaleźć dla niej stanowisko jasne, ale o rozproszonym świetle. Dobrze znosi również półcień. Działanie bardzo silnego słońca jest szybko widoczne w postaci blednących, zwijających się lub usychających liści zielistki.
✔️ temperatura
Zielistka nie jest wymagająca pod względem temperatury i wilgotności powietrza. Dobrze znosi spory zakres temperatury powyżej zera. Lubi wilgotne powietrze, ale poradzi sobie również w suchych pomieszczeniach.
✔️ podłoże
Do uprawy zielistki można zastosować dobrej jakości podłoże uniwersalne z domieszką perlitu, wermikulitu lub piasku. Rozluźni on nieco ziemię i sprawi, że woda nie będzie zalegała w doniczce, powodując gnicie korzeni.
✔️ podlewanie i nawożenie
Zielistki Sternberga nie należy przelewać. Najlepiej podlewać ją w momencie, gdy podłoże przeschnie. Od marca do września warto zasilać zielistkę odpowiednim preparatem bogatym w azot. Może to być nawóz do roślin o zielonych liściach lub biohumus.
Dom w zielistkach - właściwości
Zielistkę warto mieć w swoim domu z kilku względów. Jest to roślina w pełni bezpieczna dla zwierząt. Nawet pomimo tego, że jest lubiana przez koty, które podgryzają ją, traktując zielistkę jak trawę. Bardziej prawdopodobne jest, że to kwiat zielistka nie przetrwa takiego podjadania, niż zaszkodzi pupilowi. Wyjątek stanowi jedynie odmiana Green Orange. Ogromną zaletą zielistek Sternberga jest także ich zdolność oczyszczania powietrza z toksyn. Znajdują się one bowiem na słynnej liście roślin oczyszczających powietrze, stworzonej przez NASA. Zielistka to również doskonała roślina do stworzenia ogrodu wertykalnego.