Filtrowanie
Cena
  • od
    do

Dopiero zaczynasz przygodę z uprawą roślin? Szukasz gatunków i odmian, których hodowla nie sprawi Ci większych trudności? Zależy Ci aby poza łatwą uprawą rośliny były również ozdobą otoczenia? Koniecznie zwróć uwagę na trzykrotkę! Jej wielobarwne liście pięknie udekorują Twój dom, taras lub ogród, a Ty nie będziesz musiał poświęcać mnóstwo czasu i energii na pielęgnację tej rośliny. Sprawdź naszą ofertę trzykrotek i dowiedz się, co warto wiedzieć o ich uprawie.

Trzykrotka

Trzykrotka - charakterystyka rośliny

Trzykrotka (Tradescantia) jest przedstawicielką rodziny komelinowatych. W naturze występuje na ziemiach obu Ameryk. Roślina ta rośnie imponująco szybko. Wytwarza długie zwisające pędy, dlatego bardzo często uprawiana jest w podwieszanych pojemnikach. Trzykrotki należą do roślin pozytywnie wpływających na jakość powietrza w otoczeniu. Ale uwaga! Ich soki mogą być trujące dla zwierząt.

Najpopularniejsze odmiany trzykrotek

Rodzaj ten obejmuje ponad 70 gatunków. Wśród istnieje ogromna ilość ciekawych odmian trzykrotek: z pstrymi liśćmi, kolorowych, zielonych czy pasiastych. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Część z nich można spotkać w Polskich domach i ogrodach. Spośród trzykrotek polecanych do uprawy w domu na uwagę zasługują: trzykrotka wirginijska (Tradescantia virginiana), trzykrotka wężykowata (Tradescantia fluminesis), trzykrotka biała (Tradescantia albiflora), trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina), trzykrotka purpurowa (Tradescantia pallida). W ogrodach natomiast uprawiana jest najczęściej trzykrotka Andersona (Tradescantia x andersoniana), posiadająca wystarczającą mrozoodporność do tego, aby zimować na zewnątrz.

Trzykrotka - jak dbać?

Trzykrotka jedna z najbardziej bezobsługowych roślin. Doskonale nadaje się do popularnych ogrodów wertykalnych. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i zastosować kilka zasad dotyczących uprawy a trzykrotka będzie długo cieszyć oko i odwdzięczy się bujnymi przyrostami.

✔️ stanowisko

Trzykrotka lubi jasne, słoneczne stanowisko, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Nie polecamy stawiać jej na południowym parapecie, aby nie poparzyć delikatnych liści rośliny. Odmiany o ciemnych, wybarwionych i pstrych liściach wymagają więcej słońca od tych z jednolitymi, zielonymi liśćmi.

✔️ temperatura

Temperatura oraz wilgotność powietrza dla trzykrotek nie ma większego znaczenia. W okresie letnim śmiało można je wystawić na balkon lub do ogrodu, uważając jedynie by nie stały w bezpośrednim słońcu.

✔️ podłoże

Dla trzykrotki najlepiej zastosować podłoże przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze. Dobrze sprawdzi się mieszanka ziemi kompostowej lub dobrej jakości podłoża uniwersalnego oraz perlitu albo piasku.

✔️ podlewanie

Trzykrotka nie lubi suszy. Najważniejsza zasada dotycząca tego jak podlewać trzykrotki brzmi: trzykrotki nie podlewamy po liściach! Woda, która dostanie się na liście lub łodygę może spowodować ich brązowienie. Aby mieć pewność, że woda nie dostanie się tam, gdzie nie powinna, większe egzemplarze należy podlewać do podstawki. Mniejsze trzykrotki można podlewać bezpośrednio do podłoża, ale odsuwając liście i łodygi. Sposobem na podlewanie trzykrotki jest również kąpiel w misce z odstaną wodą. Trzykrotek nie zraszamy!

✔️ nawożenie

Ze względu na szybki wzrost, trzykrotki potrzebują dużo substancji odżywczych. Są to również rośliny dość “żarłoczne”. Warto więc wspierać je nawozami, przeznaczonymi do roślin zielonych lub roślin domowych o ozdobnych liściach. Można również zastosować biohumus.

Kiedy przesadzić trzykrotkę?

Najlepszym sposobem na to, by sprawdzić czy trzykrotka powinna zostać przesadzona jest wyciągnięcie jej z doniczki. Młode, niewielkie sadzonki mogą wymagać przesadzania nawet dwa razy w roku. Jeżeli jej system korzeniowy jest przerośnięty, czyli wystaje przez dziurki, to powinno być to sygnałem do przesadzenia trzykrotki. Jak duża powinna być doniczka? Przede wszystkim nie powinna ona być za duża, wówczas roślinna będzie rozbudowywać swój system korzeniowy zamiast pięknie rozrastać się na zewnątrz. Optymalna będzie doniczka o średnicy o około 2-3 cm większej w stosunku do tej, w której była dotychczas.

Jak rozmnażać trzykrotkę?

Rozmnażanie trzykrotek jest bardzo łatwe. Wystarczy uszczknąć pęd, tak aby posiadał przynajmniej jeden węzeł (miejsce, z którego wyrastają liście), a następnie umieścić w wodzie. Przed włożeniem do wody należy usunąć dolne liście aby nie zaczęły gnić. Po kilku dniach można zaobserwować wychodzące korzenie. Po około dwóch tygodniach korzenie osiągną kilka centymetrów i wówczas roślinę będzie można posadzić do podłoża. Odcięte pędy można również wsadzać bezpośrednio do ziemi bez wcześniejszego ukorzeniania w wodzie.

Trzykrotka - jak przycinać?

Częste pytanie dotyczące uprawy trzykrotki dotyczy przycinania trzykrotki. Czy powinno się ją przycinać i jak to robić? Trzykrotka jest rośliną, której pędy wręcz trzeba przycinać i robić to regularnie. Sprzyja to przede wszystkim jej rozkrzewianiu się. Sposób przycinania zależy od nas. Można bowiem np. przycinać trzykrotkę na kształt kuli.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 399,00 zł.
pixel-pics do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl