Blog kategorie
Blog wpisy
Ostatnio na blogu
Jak zmieniają się rośliny domowe jesienią

Jesienią dni stają się krótsze, a słońce słabsze. Te zmiany wpływają na rośliny domowe, które mogą zacząć się zmieniać. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać zmiany fizjologiczne od problemów chorobowych i szkodnikowych, a także jak dbać o rośliny domowe jesienią, aby przetrwały zimę.

Rośliny oczyszczające powietrze cz.1

To, czym oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i kreatywność. Podpowiadamy jak w naturalny sposób poprawić jakość powietrza w swoim domu, zadbać o samopoczucie, a przy tym dodać wnętrzu charakteru.

Promocje
Fikus binnendijkii Alii ⌇ Ficus binnendijkii
Fikus binnendijkii Alii ⌇ Ficus binnendijkii

429,00 zł

Cena regularna: 479,00 zł

Najniższa cena: 479,00 zł
Laur Wawrzyn Szlachetny ⌇ Laurus
Laur Wawrzyn Szlachetny ⌇ Laurus

36,00 zł

Cena regularna: 39,99 zł

Najniższa cena: 39,99 zł
szt.
Laur wawrzyn szlachetny C4 ⌇ Laurus
Laur wawrzyn szlachetny C4 ⌇ Laurus

144,00 zł

Cena regularna: 159,99 zł

Najniższa cena: 159,99 zł
szt.
Laur Wawrzyn Szlachetny na pniu ⌇ Laurus
Laur Wawrzyn Szlachetny na pniu ⌇ Laurus

135,00 zł

Cena regularna: 149,99 zł

Najniższa cena: 149,99 zł
Blog chmura tagów
Ponadczasowy styl loftowy 0
Zielony Loft

Wnętrza loftowe w ostatnim czasie należą do najbardziej pożądanych aranżacji. Pytanie, które powinniśmy zadać sobie zatem na początek brzmi prosto: Czym jest loft? Zajrzyjmy do źródeł… Według Słownika Języka Polskiego loft to: “mieszkanie lub pracownia artystyczna w pomieszczeniu zaadaptowanym z dawnej hali fabrycznej”. Najczęściej lofty kojarzą nam się m.in. z otwartą przestrzenią, odsłoniętą cegłą, surowym betonem, instalacjami pozostawionymi “na wierzchu” i wielkimi loftami. To oczywiście podstawowe cechy stylu loftowego we wnętrzach.

Temat wart jest jednak zagłębienia się w niego nieco bardziej. Poznajmy go zatem bliżej. Idąc za aktualnymi trendami, zobaczmy też, czy w stylu loftowym jest miejsce na zieleń.

Skąd się wziął styl loftowy?

Pierwszy raz określenie to użyte zostało w Stanach Zjednoczonych na początku dwudziestego wieku. Początki lat 50-tych to czas recesji, w wyniku której wiele fabryk opustoszało. Pojawiła się więc potrzeba zagospodarowania ich. Stwarzało to możliwości dla mniej zamożnej części mieszkańców. Mocno ograniczone środki finansowe na remont oraz brak materiałów budowlanych sprawiły, że urządzane przez nich mieszkania w dużej mierze zachowały swój fabryczny charakter. We wnętrzach pojawiły się również stare meble, które wcześniej wykorzystywano w procesie produkcyjnym. Styl loftowy zatem w swoich początkach nie wyrósł z potrzeby kreowania czegoś innowacyjnego, a z braku alternatywy. Niemniej, przyznać trzeba, że to co wynikało niegdyś z sytuacji ekonomicznej (nie najlepszej skądinąd), obecnie uznawane jest za szczyt dobrego stylu i designu.

Charakterystyka wnętrz loftowych

Wyróżnikami stylu loftowego są: wielkie pomieszczenia, odrapane ściany z widoczną ich strukturą, belki nośne oraz układ cegieł przywołujący klimat fabrycznych przestrzeni. Niesamowitego efektu dodają surowe dodatki czy proste w swych formach i geometrycznych bryłach meble. Design wnętrz loftowych wymusza zastosowanie w nich konkretnych materiałów. Najczęściej dominują więc konstrukcje ze stali, surowej lub malowanej na czarno. Istotnym elementem loftowego wystroju jest również drewno, najlepiej w naturalnej odsłonie z widocznymi sękami i słojami w strukturze desek. Z wnętrzami tego typu bardzo dobrze komponuje się również transparentne szkło, najlepiej w masywniejszych taflach. Wiele cech stylu loftowego, choć mogłyby się wydawać niemodne, stają się coraz częściej inspiracją dla wielu nowoczesnych stylów, które opierają się na minimalizmie.

Współczesne lofty - ewolucja stylu industrialnego

Współczesne lofty to niewątpliwie wynik ewolucji tego stylu na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Znaczące zmiany, które w nim zaszły można dojrzeć gołym okiem, wynikają z prostego powodu. Aranżowane na pomieszczenia mieszkalne fabryki czy inne budynki przemysłowe stały się trudno dostępne, a nierzadko też coraz bardziej oddalone od centrum miast. Nie stanowiło przeszkody dla prawdziwych fanów loftów, którzy potrafili odnaleźć loftowy potencjał w domach i mieszkaniach innych niż przemysłowe. Największe pole do popisu stwarzały pomieszczenia poddaszowe. Sytuacja ta spowodowała natomiast szereg ustępstw w aranżacji pomieszczeń zgodnie z zasadami stylu loft. Jak dobrze wiemy, jedno ustępstwo pociąga za sobą kolejne. Dość szybko okazało się, że w ich wyniku doszło do wyodrębnienia w obrębie stylu loftowego dwóch odrębnych stylów - soft loft i hard loft. Określenie soft loft dotyczy współczesnych pomieszczeń inspirowanych stylem loft, pomieszczenia urządzone w oryginalnych przemysłowych budynkach natomiast nazwiemy hard loftami.

Styl loftowy - czy można łączyć z roślinami?

Współczesne trendy w aranżacji wnętrz często wykluczają się wzajemnie. Styl loftowy to niewątpliwie jeden ze szczególnie wyrazistych kompozycji, którego nie da się pomylić z żadnym innym stylem. Nawet w tak z pozoru charakterystycznym i surowym wnętrzu można znaleźć miejsce na rośliny doniczkowe. Jak tego dokonać? Podpowiemy już w kolejnym wpisie...

[product id="90, 128, 135" limit="3"]

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 249,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl