Palmy od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. I ciężko znaleźć jeden konkretny powód. Być może dlatego, że przywołują wspomnienia i marzenia o egzotycznych i gorących miejscach. Jedno jest pewne, wytworna palma dodaje elegancji każdemu pomieszczeniu. W naszej ofercie zaszczytne miejsce zajmuje wyjątkowo dekoracyjna Palma Areka. Jej pierzaste liście doskonale prezentują się w każdej przestrzeni. Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie.
Palma Areca - dlaczego warto mieć ją w swoim domu?
Pod nazwą Palma Areca kryje się ponad 50 gatunków roślin należących do rodziny arekowatych (Arecaceae), czyli palm. Jest to roślina naturalnie występująca na terenach o klimacie tropikalnym, gdzie osiąga nawet do kilkudziesięciu metrów. W warunkach domowych dorasta do 1,5-2 metrów. Bardzo często spotkać ją można w domach i miejscach publicznych. Popularność zawdzięcza wyjątkowo efektownemu wyglądowi, ale nie tylko. Ze względu na nieskomplikowaną uprawę, doceniana jest przez hodowców amatorów. W uprawie domowej spotyka się najczęściej dwa gatunki areki: arekę żółtawą (Chrysalidocarpus lutescens syn. Areca lutescens) oraz arekę katechu (Chrysalidocarpus catechu syn. Areca catechu).
Palma Areka jak dbać?
Palma Areka to roślina stosunkowo łatwa w uprawie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, zbliżone do naturalnych, a będzie zdobić mieszkanie przez wiele lat.
✔️ stanowisko
Palma Areka najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Nie powinna stać w pełnym słońcu, które może poparzyć jej liście. Można ją więc postawić w miejscu dobrze oświetlonym z rozproszonym światłem słonecznym.
✔️ temperatura
Roślina będzie się dobrze rozwijać w temperaturze pokojowej (powyżej 18°C), zarówno latem, jak i zimą.
✔️ podłoże
Palma Areka wymaga podłoża żyznego i przepuszczalnego. Można zastosować gotowe podłoże do palm. Dobrze sprawdzi się także ziemia kompostowa z domieszką torfu lub ziemi liściowej i piasku, które należy wymieszać w równych proporcjach. Podłoże ponadto należy rozluźnić perlitem a na dnie donicy wykonać wykonać drenaż z keramzytu.
✔️ podlewanie i nawożenie
Podlewanie Palmy Areka powinno być przeprowadzane często, wodą miękką w temperaturze pokojowej. Jej ziemia musi być stale wilgotna. Z racji tego, że pochodzi z tropików, wymaga dużej wilgotności ziemi i powietrza. Zbyt suche powietrze może powodować zasychanie końcówek liści. W pielęgnacji Palmy Areka ważnym zabiegiem jest więc zraszanie jej liści, szczególnie latem. W sezonie letnim palmę należy również zasilać odpowiednim nawozem, najlepiej sprawdzi się preparat dedykowany do palm lub nawóz do roślin zielonych.
Palma Areka jak szybko rośnie?
Palma Areka rośnie w miarę szybko, ale spokojnie. Wytwarza duże liście, które osadzone są na długich łodygach wyrastających z ziemi. Są one soczyście zielone i pierzaste. Początkowo są wyprostowane, później wyginają się w łuk. Palma Areka niestety nie kwitnie w warunkach domowych. Aby pobudzić roślinę do zawiązania kwiatów wymagana jest bardzo wysoka temperatura podłoża oraz stała i wysoka wilgotność powietrza.
Jak przesadzić Palmę Areka?
Palma Areka nie wymaga częstego przesadzania. Wystarczy obserwować roślinę. Jeżeli zauważysz, że roślina choruje lub jej korzeń przebija dno osłonki będzie to sygnałem do tego by znaleźć dla niej większe lokum. Najlepszą porą do przesadzania jest luty i marzec. Warto wiedzieć, że Palma Areka nie ma bardzo rozgałęzionego systemu korzeniowego, układa się w jeden długi podziemny pień. Dlatego raczej nie sprawdzą się doniczki szerokie, najlepiej będzie rosła w pojemnikach wysokich i wąskich.
Palma Areka - właściwości
Palma Areka oprócz efektownego pokroju, słynie ze swoich właściwości oczyszczania powietrza, które zostały potwierdzone w badaniach przeprowadzonych przez NASA. Roślina ta działa niczym filtr, usuwa CO2 i zamienia go w tlen, dzięki temu polepsza się jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym Palma Areka się znajduje. Oprócz tego Areca wpływa na poprawę wilgotności powietrza dzięki parowaniu, a ponadto neutralizuje szkodliwe gazy (np. z drukarek lub farb). Ciekawostką jest, że Azjaci wykorzystują niedojrzałe owoce dziko rosnącej areki jako środek odurzający. W Malezji oraz Polinezji pozyskane z niej orzechy arekowe są one składnikiem pobudzająco-orzeźwiającej używki: betelu. Walory dekoracyjne oraz liczne właściwości sprawiają, że Areka jest doskonała rośliną domową. Może bowiem stanowić wyjątkową dekorację jako roślina do szkoły czy roślina do hotelu.