Filtrowanie
Kategorie
Cena
  • od
    do
Promocje
Hortensja ogrodowa Blue Sprinkles ⌇ Hydrangea macrophylla
Hortensja ogrodowa Blue Sprinkles ⌇ Hydrangea macrophylla

67,99 zł

Najniższa cena: 89,70 zł
szt.
Kordylina Pink Passion ⌇ Cordyline australis
Kordylina Pink Passion ⌇ Cordyline australis

89,00 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
Kuflik na pniu ⌇ Callistemon Leavis C4
Kuflik na pniu ⌇ Callistemon Leavis C4

279,00 zł

Najniższa cena: 289,99 zł
szt.
Nawóz do storczyków
Nawóz do storczyków

10,49 zł

Najniższa cena: 11,99 zł
szt.

Zachwyca egzotyczną urodą, eleganckim pokrojem i soczystą zielenią rozłożystych liści. Pachira to doskonała ozdoba każdego wnętrza. Uznawana jest za jedną z łatwiejszych w utrzymaniu roślin. Dlatego, nawet jeśli jesteś początkującym hodowcą roślin domowych, a chcesz mieć wyjątkowy okaz w swojej kolekcji, możesz pokusić się o pachirę. 

Pachira

Pachira - drzewo butelkowe

Pachira wodna (Pachira Aquatica) potocznie nazywana jest butelkowcem lub drzewem butelkowym. To tropikalne drzewko, pochodzące z Ameryki Środkowej. Rośnie tam na terenach okresowo zalewowych. W naturze jest gigantycznym drzewem - dorasta do 20 metrów! Zakwita pięknymi, okazałymi kwiatami i wydaje jadalne owoce. W warunkach domowych pachira niestety nie kwitnie i nie owocuje. Nie dorasta również do takich rozmiarów. Zazwyczaj osiąga do 2 metrów. Dzięki pięknemu pióropuszowi liści nadal pozostaje niezwykle atrakcyjna. Pachira wodna rośnie dość szybko, pięknie się zagęszczając. Doskonale sprawdza się jako tzw. soliter, ustawiona na podłodze lub w wysokiej donicy czy kwietniku. Największa ozdobą pachiry są jej duże, zielone i błyszczące liście. Zebrane są one na szczycie zgrubiałego pnia w dekoracyjną, parasolowatą rozetę. Bardzo często można spotkać pachirę wodną w formie warkocza utworzonego z kilku pieńków, zwieńczonego bujną czupryną liści. Dzięki swojej wyjątkowej urodzie może być egzotycznym akcentem w nowoczesnym salonie, jasnym holu, gabinecie, biurze, dużej sypialni, a nawet widnej łazienki. 

Pachira - jak dbać?

Pachira wodna jest rośliną bardzo prostą w uprawie. Doskonale radzi sobie w warunkach domowych. Jest także idealną rośliną do biura. Ma jednak kilka wymagań:

✔️ stanowisko

Idealnym stanowiskiem dla pachiry wodnej jest miejsce bardzo jasne o dużej ilości rozproszonego światła. Bezpośrednie słońce może poparzyć liście rośliny. 

✔️ temperatura

Jako roślina tropikalna, pachira preferuje ciepło i wysoką wilgotność powietrza. Powinna stać w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej (ok. 20-25°C). Zimą temperatura powinna być nieco niższa (15°C). Jeśli powietrze jest zbyt suche, warto pomyśleć o nawilżaczu powietrza. 

✔️ podłoże

W uprawie pachiry wodnej najlepiej sprawdzi się podłoże rozluźnione, przepuszczalne. Pomoże ono uniknąć przelewania i gnicia korzeni. Może to być ziemia uniwersalna wymieszana z perlitem, piaskiem, keramzytem lub wermikulitem.

✔️ podlewanie i nawożenie

W przypadku podlewania nie może nas zmylić pochodzenie pachiry z terenów zalewowych i jej przydomek "wodna". Hodowana w warunkach domowych lubi, gdy jej podłoże dobrze przeschnie przed kolejnym podlewaniem. Podlewając pachirę wodną należy dbać o równomierne zwilżenie całego podłoża. W sezonie wegetacyjnym (od marca do października) pachirę należy nawozić odpowiednim preparatem. Dobrze sprawdzi się nawóz do roślin zielonych lub preparat z biohumusem. Zimą należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie. 

Problemy w uprawie pachiry wodnej

Pachira wodna jest rzadko atakowana przez choroby szkodniki. Problemy w uprawie pachiry wynikają najczęściej z niewłaściwej pielęgnacji. Zbyt mała lub duża ilość światła, przelewanie lub za skąpe podlewanie, suche powietrze lub nagłe zmiany temperatury. To czynniki, które mogą zaszkodzić tej roślinie, osłabiając ją. W efekcie jej liście mogą blaknąć, żółknąc lub opadać. W skrajnych przypadkach może dojść do zahamowania wzrostu pachiry wodnej lub chorób takich jak gnicie korzeni i pni rośliny. Szkodnikami, które mogą zaatakować roślinę są wciornastki, wełnowce lub tarczniki. Aby się ich pozbyć należy usunąć każdego osobnika przy użyciu wacika nasączonego w alkoholu, a po osuszeniu rośliny zastosować oprysk z dedykowanego preparatu na choroby i szkodniki.  

Pachira drzewko szczęścia

Pachira to roślina popularna nie tylko u nas. W krajach azjatyckich określana jest mianem "money tree". Butelkowiec uznawany jest za roślinę przyciągającą szczęście, pieniądze, dobrobyt. Z tego względu bardzo często wybierany jest jako prezent będący dobrą wróżba na przyszłość. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 399,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl