Paprocie to rośliny znane i uwielbiane od pokoleń. Charakterystyczne liście tego gatunku docenia wiele osób. Rośliny te są często wybierane do mieszkania, biura czy ogrodu. Prosta uprawa i pielęgnacja paproci czyni je doskonałymi partnerami nawet dla osób początkujących. Różnorodny wygląd paproci zachwyca każdego! Wprowadzają one przytulny akcent do mieszkania. Zobacz, jak pięknie prezentują się w kwietniku, kiedy ich liście mogą swobodnie opadać na doniczkę!
Paproć charakterystyka gatunku
Paprocie są jednym z najczęściej wybieranych gatunków roślin do mieszkania. Ze względu na swój uniwersalny wygląd kwiaty te wpiszą się we wszystkie rodzaje wnętrz. Podkreślą każdy wystrój, a ich liście będą same w sobie zachwycającą ozdobą. Paprocie są często spotykane również jako popularne rośliny do biura. Wraz z bujnym wyglądem niosą ze sobą wiele korzystnych właściwości m.in. zdrowotnych. Paprocie bowiem to rośliny oczyszczające powietrze. Potrafią usunąć z otoczenia wiele szkodliwych dla nas związków!
Paprocie - gatunki i odmiany
Na rynku paprocie występują w wielu różnych odmianach. Gatunki roślin różnią się od siebie wielkością, kształtem liści oraz fakturami. W domach czy ogrodach można spotkać najbardziej popularne paprocie. Jedną z nich jest paproć zanokcica. To roślina, którą często możemy zobaczyć w naszych domach w ozdobnej doniczce. Paproć nephrolepis czy adiantum to chętnie wybierane kwiaty do biura czy rośliny do szkół. Ich ciekawy wygląd oraz łatwość w utrzymaniu sprawiają, że każdy może się nimi zająć!
Uprawa paproci w domu
Paprocie doniczkowe proste w uprawie. Są to rośliny doniczkowe, które sprawdzą się dla każdego. Potrzebują niewiele pielęgnacji, aby przyciągać uwagę swoim wyglądem przez cały czas.
✔️ stanowisko
Najlepszym miejscem dla paprotki będzie jasne stanowisko. Warto zwrócić uwagę, aby miejsce było osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych. Silne słońce może bowiem doprowadzić do poparzeń liści. Miejsce dla paproci należy wybrać na dłuższy okres, ponieważ roślina ta źle znosi przestawianie.
✔️ temperatura i wilgotność powietrza
Od wiosny do jesieni paprocie powinny przebywać w temperaturze pokojowej (23°-25°C). Zimą należy zmniejszyć temperaturę powietrza do 12°-15°C. Paprocie nie lubią suchego powietrza, bardzo źle znoszą ustawienie ich nad kaloryferem.
✔️ podłoże
Do uprawy paproci warto wybrać najbardziej zbliżoną ziemię do podłoża leśnego. W końcu to roślina leśna! Paproć będzie dobrze rosnąć w żyznej, lekko przepuszczalnej ziemi o kwaśnym odczynie. Możesz wykorzystać gotowe podłoże do paproci i paprotek. W doniczce warto przygotować warstwę drenażu, która będzie zatrzymywać wilgoć.
✔️ podlewanie i nawożenie
Podłoże paproci powinno cały czas być wilgotne. Należy jedynie uważać, aby nie dopuścić do przelania systemu korzeniowego paprotek. Rośliny lubią częste zraszanie. Paprotki należy regularnie nawozić dedykowanym dla tych roślin nawozem. W okresie wegetacji, przy wyższych temperaturach można nawozić rośliny raz na dwa tygodnie. W okresie spoczynku należy zdecydowanie ograniczyć nawożenie lub całkowicie zaprzestać.
Paprocie ogrodowe
Większość kojarzy paprocie jako rośliny do domu. Poza dekorowaniem wnętrz rośliny te pięknie prezentują się także w ogrodzie. Bogactwo form i zieleni paprotek można wykorzystać w wielu kompozycjach. Rośliny są również bardzo łatwe w uprawie na zewnątrz. Dobrze rośnie im się w miejscach chłodnych, pod koronami drzew. Niektóre z gatunków dobrze radzą sobie również na stanowiskach słonecznych. Paprocie ogrodowe należy uprawiać w miejscach wilgotnych, ponieważ ukorzeniają się płytko. Rośliny te dobrze znoszą opadające liście i igliwie, które są dla nich zimowym okryciem. Paprocie zdecydowanie wyróżniają się w ogrodach, stanowiąc ich zwieńczenie. Opadające liście rośliny otulają ogród i tworzą wspaniałą kompozycję, pełną różnorodnych odcieni zieleni i faktur!