Kategorie
Producent
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Trachycarpus Fortunei, znana również pod nazwą Szorstkowiec Fortunego, to jedna z najbardziej mrozoodpornych palm. Dlatego też nadaje się na zewnątrz w naszym klimacie i dzięki temu cieszy się stale rosnącym powodzeniem wśród amatorów roślin egzotycznych. Palma Trachycarpus zachwyci Cię dużymi, wachlarzowatymi liśćmi, które będą także nietuzinkową ozdobą Twojego domu lub mieszkania.
Trachycarpus Fortunei - charakterystyka
Szorstkowiec Fortunego pochodzi z górzystych terenów południowych i środkowych Chin oraz Japonii. Rośnie tam nawet na wysokości 2000 m n.p.m. Trachycarpus Fortunei to smukła palma do uprawy doniczkowej. Cechą wyróżniająca roślinę są duże, podłużne, eleganckie liście, przybierające kształt wachlarza. Ich górna powierzchnia jest ciemnozielona, natomiast na odwrotnej stronie pojawia się srebrzysty nalot. Pień szorstkowca, osiągający w naturze do 25-35 cm średnicy, pokrywają charakterystyczne brązowe włókna, które z wiekiem odpadają. Dlatego u starszych egzemplarzy na dolnej części pnia ich nie ma. Palma trachycarpus wykształca frędzlowate kwiatostany, złożone z pachnących, żółtych kwiatów. Pojawiają się one na palmach, które osiągną minimum 1 m wysokości. Po kwitnieniu roślina zawiązuje czarne owoce pokryte niebieskawym woskiem, których kiście wyglądem przypominają winogrona. W warunkach domowych palma niestety nie zakwita.
Jak szybko rośnie palma trachycarpus fortunei?
Szorstkowiec Fortunego rośnie wolno. Jest to wiecznie zielona palma, która w gruncie, w warunkach naturalnych osiąga wysokość nawet około 12 m. W uprawie domowej, w doniczce palma trachycarpus rośnie zdecydowanie wolniej, a jej wysokość zazwyczaj nie przekracza 2,5 m.
Palma trachycarpus uprawa
Szorstkowiec Fortunego nie jest rośliną skomplikowaną w uprawie. Szybko dostosowuje się do panujących warunków.
✔️ stanowisko
Roślina lubi miejsca nasłonecznione. Powinno być ono jednak osłonięte od wiatru, który przy silnych podmuchach może zniszczyć liście palmy. Posadź ją więc przy zabudowaniach. Ważne: unikaj sadzenia rośliny w miejscach gdzie podczas roztopów czy dużych ulew zalega woda. Możesz ją wsadzić do gruntu, gdzie doda uroku Twojemu ogrodowi. Pozostawiona w donicy ozdobi taras. Na zimę trzeba ją jednak przenieść do chłodnego pomieszczenia, ponieważ w donicy nie przezimuje na zewnątrz.
✔️ gleba
Szorstkowiec preferuje glebę zasobną w składniki pokarmowe o odczynie lekko kwaśnym. Sądząc palmę w donicy najlepiej sprawdzi się specjalna ziemia do palm. Można też użyć podłoże w formie mieszanki ziemi uniwersalnej o neutralnym pH ze żwirem lub perlitem. Dno donicy warto wypełnić warstwą drenażu np. z keramzytu lub małych kamyków. W przypadku palmy posadzonej w gruncie należy zadbać, by podłoże było przepuszczalne. W tym celu podczas sadzenia wykop większy otwór, wybierz z niego ziemię, którą wymieszasz z piaskiem. Taką mieszankę wsyp na dno przed posadzeniem palmy.
✔️ podlewanie i nawożenie
Palma trachycarpus jest bardzo odporna na suszę, dlatego należy ją podlewać oszczędnie i z umiarem. Częste lub zbyt obfite podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni. Przy uprawie doniczkowej zadbaj o to, by woda nie stała w podstawce. Szorstkowiec nie lubi lania wody po pniu. W okresie silnego wzrostu roślinę należy zasilać odpowiednim nawozem do palm lub do roślin zielonych. Dzięki niemu liście będą bardziej wydatne i żywo zielone.
✔️ przycinanie
Aby zachować ładny wygląd palmy trachycarpus, uszkodzone i obumarłe liście należy regularnie obcinać. Nie zaleca się jednak obcinania liści, które zaczęły żółknąć, ponieważ nadal są one źródłem składników odżywczych. Podobnie nie należy zbyt wcześnie przycinać tych, które zbrązowiały.
Mrozoodporna palma trachycarpus
Szorstkowiec Fortunego dobrze znosi zimne noce, nie zaszkodzą mu spadki temperatury do nawet -10°C. Roślina jest w stanie przetrwać krótkotrwałe mrozy nawet do -17-20°C. Jeśli chcesz uprawiać szorstkowca w ogrodzie, najlepiej wkopywać palmę do gruntu wraz z donicą, a na zimę przenosić ją do widnego pomieszczenia. W cieplejszych regionach Polski można próbować uprawy gruntowej, nie jest to jednak możliwe bez odpowiedniego zabezpieczenia, a czasem nawet dodatkowego dogrzewania. Jeśli palma ma zimować na zewnątrz lub pomieszczenie do zimowania nie będzie ogrzewane, należy pamiętaj o dobrym zabezpieczeniu bryły korzeniowej szorstkowca przez mrozem.