Filtrowanie
Kategorie
Cena
  • od
    do

Kalatee to rośliny doniczkowe urzekające wspaniałymi, wielobarwnymi liśćmi. Podziwiane są nie tylko za ich urodę ale też właściwości m.in. oczyszczające powietrze. Ponadto są całkowicie bezpieczne dla zwierząt. Choć kalatee uchodzą za rośliny kapryśne, warto poświęcić im odrobinę uwagi i wprowadzić jako ozdobę do swojego otoczenia. Jeśli jesteś fanem pięknych liści, wprost szalejesz za urzekającymi wzorami i wybarwionymi nerwami, kalatea z pewnością podbije twoje serce!

Kalatea

Kwiat calathea

Kalatea (Calathea) to roślina tropikalna z rodziny marantowanych. W naturze porasta dolne partie lasów Ameryki Południowej, Środkowej i Karaibów. Jej pochodzenie będzie miało wpływ na sposób uprawy rośliny w warunkach domowych. Miejsca, w których rośnie są ciepłe, charakteryzują się wysoką wilgotnością powietrza i nie dociera do nich duża ilość promieni słonecznych. Kalatea będzie więc doskonałą alternatywą do pomieszczeń, które na pozór nie nadają się do uprawy roślin doniczkowych, np. do łazienki. Doskonale sprawdzi się także w ogrodzie wertykalnym. Kalateę wyróżnia jej wzniesiony pokrój i duże, lancetowate liście, które stanowią największą dekorację rośliny. Osadzone są one na długim ogonku. 

Kalatea, otrzeszyn, modląca się roślina

Kalateę można spotkać pod różnymi nazwami. Określenie ostrzeszyn nie jest zbyt popularne i zdecydowanie lepiej brzmi spolszczona nazwa łacińskiego słowa calathea. Kalatea znana jest również pod przydomkiem "modląca się roślina" (ang. prayer plant). Ma on związek ze zdolnością liści rośliny do poruszania się względem słońca. W ciągu dnia liście kalatei są całkowicie rozłożone. Nocą natomiast, dzięki poduszkom stawowym w ogonkach liściowych, prostują się w pionie. Do złudzenia przypominają wówczas dłonie złożone do modlitwy. 

Kalatea - odmiany

Warto wiedzieć, że w ostatnim najnowsza klasyfikacja zdefiniowała część najbardziej pożądanych odmian jako przynależne do rodzaju Goeppertia. Ponieważ jednak nadal nazywa się je kalateami, pozostaniemy przy tym określeniu. Rodzaj calathea liczy około 300 gatunków. Do najbardziej znanych odmian należy Calathea orbifolia o pięknych, okrągłych i soczyście zielonych liściach. Nie mniej znaną odmiana jest Calathea medallion wyróżniająca się ubarwieniem w różnych odcieniach zieleni. Do klasyków gatunku należą odmiany Calathea makoyana oraz Calathea lancifolia. Ciekawą grupę stanowią wszelkie roseopicty m.in. Calathea roseopicta cora o liściach częściowo różowych. 

Calathea - uprawa i pielęgnacja

Kalatee to rośliny wymagające nieco uwagi. Przy odpowiedniej opiece jednak odwdzięczą się pięknymi liśćmi w różnych kolorach. Należy stworzyć im warunki jak najbardziej przypominające te, które rośliny mają w swoim naturalnym środowisku. 

✔️ stanowisko

Kalatea nie toleruje bezpośredniego światła. Powinno być więc ono rozproszone. Najlepsza będzie wystawa wschodnia. Może być to miejsce jasne, ale z rozproszonym światłem. Odpowiednie będzie także miejsce oddalone od okna, nieco bardziej cieniste. Kalatee z natury są przystosowane do mniejszej ilości światła. Świadczą o tym fioletowe lub brązowe spody liści, które zatrzymują światło. 

✔️ temperatura i wilgotność powietrza

Kalatea uwielbia wilgotne powietrze i ciepło. W normalnych warunkach wilgotność jest na poziomie 50-60% lub więcej. Dla pięknego wzrostu rośliny dobrze będzie utrzymać taki stan. O zbyt niskiej wilgotności kalatea poinformuje Cię zasuszonymi końcówkami liści. Wilgotność powietrza możesz podnieść stawiając w pobliżu rośliny nawilżacz lub grupując większą ilość roślin i ustawiając je na podstawkach z mokrym żwirkiem. Optymalna temperatura to 18 do 25ºC. Staraj się nie stawiać kalatei na parapecie, szczególnie jeśli pod nim znajduje się kaloryfer - suche powietrze może zabić roślinę. 

✔️ podłoże

Dla kalatei najlepsze będzie podłoże przepuszczalne, lekko kwaśne. Do podłoża uniwersalnego najwyższej jakości dodaj więc perlit ogrodniczy lub wermikulit ogrodniczy oraz włókno kokosowe.  

✔️ podlewanie i nawożenie

Kalatei nie możesz przesuszyć. Nie doprowadzaj więc do sytuacji, w której podłoże wyschnie całkowicie. Ziemia powinna być cały czas dość wilgotna, ale nie pływać w wodzie, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni. Do podlewania rośliny używaj wody odstanej, przegotowanej lub przefiltrowanej o temperaturze pokojowej. Kalatee nie znoszą najlepiej związków mineralnych i kamienia zawartych w wodzie z kranu. Od marca do września kalateę możesz zasilić odpowiednim nawozem. Dobrze sprawdzają się preparaty organiczne, nawóz do roślin zielonych czy biohumus.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 399,00 zł.
pixel-pics do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl