Kojarzony głównie z popularną przyprawą. Laur, większości znany jako liść laurowy, nieodzowny składnik wielu dań mięsnych, warzywnych i rybnych. Niewiele osób jednak wie, że jest to także niezwykle atrakcyjna roślina ozdobna, którą z powodzeniem można uprawiać w donicy na tarasie lub balkonie. Nie masz jeszcze liści laurowych z własnej uprawy? Najwyższy czas to zmienić!
119,90 zł
Wawrzyn - charakterystyka
Laur jest częścią wielu tradycji i kultur, od starożytnej Grecji po dziś. Jego długa historia, związana z pojmowaniem mocy i siły, czyni go popularnym symbolem. Roślina ta doczekała się wielu określeń. Znana jest jako: liść laurowy, drzewo laurowe, drzewo bobkowe, wawrzyn szlachetny lub ze swojej łacińskiej nazwy Laurus nobilis. Gatunek ten, należący do rodziny wawrzynowatych Lauraceale wywodzi się z rejonów o cieplejszym klimacie. Wawrzyn to wiecznie zielony krzew, który można spotkać zarówno w wielu krajach europejskich, jak i zachodniej Azji oraz północnej Afryki. Drzewko laurowe stanowi wyjątkową dekorację głównie dzięki intensywnie zielonym i błyszczącym liściom o lancetowatym kształcie i skórzastej blaszce. W naturalnych warunkach wawrzyn może osiągnąć nawet do 15 metrów wysokości. W uprawie doniczkowej liść laurowy jest znacznie niższy i najczęściej formowany jest w zgrabny krzew. Na wiosnę u drzewka laurowego można spodziewać się kwiatów o biało-zielonej barwie. Z kwiatów powstają drobne owoce, które po okresie wzrostu i dojrzewania zmieniają barwę na czarno-granatową.
Liść laurowy w doniczce uprawa
Pomimo tego, że wawrzyn wywodzi się z rejonów o cieplejszym klimacie, doskonale nadaje się także do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Nie jest ona trudna, chociaż wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Poznaj podstawowe czynności, które pomogą utrzymać drzewko laurowe w zdrowiu i pięknym stanie. Dzięki nim będziesz cieszyć się obecnością wawrzynu w ogrodzie przez długi czas.
✔️ stanowisko
Aby uprawiać liść laurowy, należy zapewnić mu odpowiednie stanowisko. Warto wiedzieć, że jest to roślina ciepłolubna. Dlatego najlepsze będzie dla wawrzynu stanowisko słoneczne i osłoniętym przed silnymi podmuchami wiatru. Liść laurowy w doniczce równie dobrze będzie rósł także w miejscu lekko zacienionym na balkonie lub tarasie. Przy zapewnieniu optymalnych warunków bytowych wawrzyn może być uprawiany także w domu.
✔️ temperatura i wilgotność powietrza
Liść laurowy uprawiany na zewnątrz może przebywać tam od jesieni do wiosny. Mimo tego, że drzewko laurowe nie najgorzej znosi krótkotrwałe spadki temperatury poniżej 0°C, to dłuższe okresy mrozu mogą powodować zamieranie rośliny. Zalecamy więc porządne zabezpieczenie drzewka laurowego przed mrozem lub lepiej przeniesienie doniczki do chłodnego pomieszczenia. Liść laurowy preferuje także dużą wilgotność powietrza
✔️ podłoże
Podłoże dla drzewka laurowego musi być żyzne i przepuszczalne o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Wawrzyn poradzi sobie także w nieco słabszym i lżejszym podłożu. Liść laurowy nie toleruje natomiast gleby ciężkiej i gliniastej. Doniczka, w której rośnie laur lepiej jeśli będzie przyciasna niż za duża.
✔️ podlewanie i nawożenie
Liście laurowe są wrażliwe na suszę. Należy więc zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia. Podłoże drzewka laurowego powinno być stale lekko wilgotne (nie przelane!). Jesienią można ograniczyć podlewanie, w ten sposób przygotujemy laur do zimowego spoczynku. Wawrzyn potrzebuje także regularnego przycinania oraz dokarmiania. W sezonie warto regularnie zasilać roślinę odpowiednio dobranym nawozem. Ważne jest również zapobieganie inwazji szkodników, które mogłyby uszkodzić to piękne drzewo.
Drzewko laurowe właściwości
Liście drzewa laurowego są bardzo aromatyczne. Mają też szereg właściwości korzystnych dla zdrowia i urody. Liść laurowy to bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które działają przeciwwirusowo, antybakteryjnie i antyseptycznie. Może pomóc w leczeniu stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik, a także poprawić elastyczność skóry i jej blask. Liść laurowy może być również stosowany do aromaterapii, ponieważ ma łagodny aromat cytrusowo-drzewny.
Liście laurowe zastosowanie
Zdobiący kiedyś głowy zwycięzców olimpiad sportowych laur. Dziś jest uprawiany jako roślina o wielu zastosowaniach. Unikalne połączenie walorów ozdobnych z szerokimi możliwościami kulinarnymi sprawia, że wawrzyn doskonale odnajduje się w roli dekoracyjnej np. jako roślina tarasowa lub roślina do restauracji. Ciekawą propozycję aranżacyjną stanowią też laury na pniu mające formę miniaturowych drzewek z koroną w kształcie kuli. To idealna roślina na prezent! Wraz z drzewkiem bobkowym można stworzyć nietuzinkową kompozycję z innymi roślinami tarasowymi. Oliwka europejska na pniu czy eukaliptus niebieski to tylko niektóre z propozycji. Przede wszystkim jednak liść laurowy to popularna przyprawa dodawana do wielu potraw. Lekko gorzkawy, ostry smak nadaje daniom charakterystyczny aromat i sprawia, że są lepiej strawne.