Czy wiesz, że zamiokulkas uznawany jest za najodporniejszą roślinę doniczkową na świecie? To doskonały wybór dla zapominalskich. Jeśli i Ty kochasz zieleń w swoim otoczeniu, ale zdarza Ci się zapomnieć o podlaniu swoich roślin domowych, Zamiokulkas powinien zasilić Twoją kolekcję. Śmiało można więc powiedzieć, że jest to roślina idealna dla każdego. Jest elegancki i niewymagający! Bardzo dobrze odnajdzie się jako dekoracja Twojego salonu, sypialni czy biura.
Zamiokulkas zamiolistny
Zamioculcas zamiifolia, określany mianem zamiokulkas zamiolistny to gatunek z rodziny obrazkowatych Araceae. W naturalnych warunkach osiąga około 1 metra wysokości. Hodowany w domach również jest okazałą rośliną. W swoim naturalnym środowisku zamiokulkas rośnie na kamienistych i suchych terenach, skrywając się w cieniu wyższych roślin. Dzięki temu roślina ta nabywa nadzwyczajnej odporności. Przy odpowiedniej pielęgnacji Zamiokulkas wytwarza efektowne, ciemnozielone, mięsiste i błyszczące liście. Wyrastają one z podziemnego kłącza. W warunkach domowych kwitnie rzadko. Poza atrakcyjnym wyglądem Zamiokulkas uchodzi za naturalny oczyszczacz powietrza. Wytwarza tlen z dwutlenku węgla oraz filtruje powietrze ze szkodliwych substancji. W związku z tym doskonale nadaje się do sypialni lub biura.
Zamiokulkas - uprawa
Zamiokulkas jest sukulentem często nazywanym żelazną rośliną. Wybacza bowiem wiele błędów w uprawie i nie wymaga wyjątkowego traktowania. Ponieważ zamiokulkas gromadzi wodę w zgrubiałych liściach i bulwiastych kłączach, jest najlepszą rośliną dla zapominalskich. Doskonale sprawdzi się jako roślina do biura, roślina do restauracji lub roślina do hotelu.
✔️ stanowisko
Zamiokulkas preferuje stanowisko półcieniste. Nie przeszkadza mu również cień. Śmiało wiec można go ustawić w głębi pomieszczenia. Ostre słońce może zaszkodzić roślinie, wywołując poparzenia lub plamy na liściach. Donica, w której znajdzie się Zamiokulkas nie powinna być zbyt duża, aby nie inwestował on energii w rozrost podziemnych kłączy zamiast części nadziemnej.
✔️ temperatura
Najlepsza do uprawy zamiokulkasa jest temperatura pokojowa 22 - 26°C. Spadek temperatury poniżej 10°C powoduje zamieranie rośliny.
✔️ podłoże
Uogólniając można powiedzieć, że Zamiokulkas w zasadzie będzie rósł na każdym podłożu, byle nie było zbyt mokre. Należy jednak zadbać by podłoże było przepuszczalne, próchniczne i żyzne. Na dno doniczki warto wysypać keramzyt. Do uprawy zamiokulkasa bardzo dobrze sprawdzi się podłoże do palm.
✔️ podlewanie i nawożenie
Zamiokulkas gromadzi wodę w zgrubiałych liściach i bulwiastych kłączach. Dlatego jest najlepszą rośliną dla zapominalskich. Nawet jeśli od czasu do czasu zapomnisz go podlać, nic się nie stanie. Zamiokulkasa należy podlewać umiarkowanie, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Nadmiar wody może powodować gnicie rośliny. Raz w miesiącu roślinę warto zasilić nawozem, np. do roślin zielonych.
Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?
Zamiokulkas to roślina wolno rosnąca. Słynie z niewielkich wymagań. Warto jednak pamiętać, że pomimo tego jest to nadal żywa roślina i nic nie zastąpi troski, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju. Jeśli wiec Twój zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści najprawdopodobniej wszedł w fazę "przeczekania". Tak bowiem reaguje na zmianę warunków lub błędy pielęgnacyjne. Nie musisz wpadać w panikę. Obserwuj roślinę i daj jej trochę czasu. Brak nowych liści może być spowodowany m.in. niewłaściwą ziemią, zbyt częstym lub rzadkim podlewaniem oraz niedostatecznym oświetleniem. Zwróć również uwagę na porę roku. Duża część roślin zapada bowiem w sen zimowy. Możliwe, że wystarczy poczekać, by Twój zamiokulkas wypuścił nowe liście.
Czy zamiokulkas jest trujący?
Zamiokulkas bywa przedstawiany jako roślina trująca. Nie jest to jednak do końca zgodne z faktami. Roślina zawiera kwas szczawiowy, który nie jest trucizną. Może jedynie działać drażniąco na skórę. Gorzki, wyjątkowo nieprzyjemny smak zamiokulkasa skutecznie zniechęca potencjalnego smakosza. Szacuje się, że dopiero po spożyciu ok 5 kg liści, Zamiokulkas może okazać się groźny dla zdrowia. Bardziej niebezpieczne jest więc spożycie takiej samej ilości rabarbaru. Ostrożność należy zatem zachować przy przesadzaniu rośliny zakładając rękawiczki.
Zamiokulkas - kwiat na pieniądze
Według niektórych legend i wierzeń są rośliny, które warto hodować by poprawić swoją sytuację finansową. Ponoć dosłownie przyciągają pieniądze. Zamiokulkas jest jedną z roślin domowych o takim działaniu. Z tego powodu nazywany bywa "dolarowym drzewkiem". Roślina przyciąga pieniądze do domu sama z siebie. Niektórzy właściciele dolarowych drzew zalecają jednak zakopywanie monet w ziemi, najlepiej w obcej walucie.