Filtrowanie
Kategorie
Cena
  • od
    do
Promocje
Strelicja Nicolai ⌇ Strelitzia Nicolai C6
Strelicja Nicolai ⌇ Strelitzia Nicolai C6

349,99 zł

Najniższa cena: 399,00 zł
szt.
Adenium ⌇ Adenium Obesum
Adenium ⌇ Adenium Obesum

69,99 zł

Najniższa cena: 74,99 zł
Maranta Fascinator Tricolor ⌇ Maranta leuconeura
Maranta Fascinator Tricolor ⌇ Maranta leuconeura

44,99 zł

Najniższa cena: 49,99 zł
Alokazja Silver Dragon ⌇ Alocasia
Alokazja Silver Dragon ⌇ Alocasia

42,30 zł

Najniższa cena: 46,99 zł

Pamiętasz z dzieciństwa wysokie rośliny z dużymi skórzastymi liśćmi, które stały niemal w każdym miejscu? To były fikusy sprężyste! Dziś rośliny te odzyskują swoją popularność i na powrót goszczą w naszych wnętrzach. Jednak fikusy to grupa znacznie bardziej zróżnicowana. Znajdują się wśród niej rośliny o odmiennym pokroju oraz kształcie i kolorze liści. Jeśli nie masz jeszcze żadnego fikusa w swojej kolekcji, sprawdź naszą ofertę z ciekawymi gatunkami i odmianami fikusów.

Fikus

Fikus jako roślina doniczkowa

Fikus (Ficus sp.), inaczej figowiec, to nazwa rodzaju roślin występujących w strefie międzyzwrotnikowej. Ta różnorodna grupa obejmuje gatunki drzewiaste, krzewy i pnącza, których liście na ogół są duże, skórzaste i mają eliptyczny kształt. W naszym klimacie fikusy mogą być hodowane wyłącznie jako rośliny doniczkowe (z wyjątkiem figowca pospolitego Ficus carica). Osiągają duże rozmiary w niedługim czasie, dlatego idealnie nadają się na tworzenie domowej dżungli. Świetnie sprawdzają się w przestrzeniach hotelowych i restauracjach. Figowce oczyszczają powietrze z kurzu i toksyn, dlatego są chętnie wybierane jako rośliny do biura i sypialni.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany fikusa

Najbardziej popularnym figowcem o drobnych liściach jest fikus benjamina (Ficus benjamina, tzw. benjamin, benjaminek, figowiec benjamiński). To roślina drzewiasta, której lekko zwieszone pędy pokryte są gęsto błyszczącymi liśćmi. Liście fikusa benjamina są gładkie o intensywnie zielonym zabarwieniu. Istnieją różne odmiany benjamina, na przykład ta z jasnym brzegiem liści (Ficus banjamina ‘Variegata’) lub z liśćmi, które mają pofalowany kształt (Ficus benjamina ‘Barok’).

Duże błyszczące liście są ozdobą figowca sprężystego (Ficus elastica). Odmian fikusa sprężystego jest sporo. Od ciemnych jak fikus czarnolistny (Ficus elastica ‘Abidjan’), przez plamiste np. ‘Tineke’, ‘Moonshine’ czy ‘Belize’, po gładkie o intensywnie zielonej barwie jak odmiana ‘Cloe’ albo królujący w PRL-u Ficus elastica ‘Robusta’.

Jednym z najpiękniejszych gatunków figowców o dużych liściach jest figowiec dębolistny Ficus lyrata, nazywany też fikusem lirolistnym. Dzięki bujnemu ulistnieniu okalającemu prostą łodygę ta roślina doniczkowa prezentuje się niezwykle efektownie. Fikus lirolistny rośnie duży. Chcąc zachować optymalną wielkość bez przycinania, warto zdecydować się na mniejszą odmianę ‘Bambino’.

Fikus pnący Ficus pumila bywa mylony z bluszczem. W porównaniu do niego jednak fikus ten ma delikatniejsze pędy i liście. Ta odmiana fikusa będzie cieszyć fanów zwisających aranżacji i ogrodów wertykalnych.

Ficus Bonsai — dla fanów dalekowschodniej sztuki przycinania roślin

Sztuka bonsai polega na kształtowaniu roślin na wzór miniaturowych drzewek. Wśród figowców znajduje się gatunek odpowiedni do stworzenia własnego drzewka bonsai. To drobnolistny fikus tępy (Ficus microcarpa), zwany także fikusem Ginseng lub chińską figą. Jest to idealna roślina do bonsai — rośnie powoli i lubi przycinanie. Z powodzeniem zniesie zabiegi typowe dla sztuki bonsai takie jak kształtowanie przez przycinanie i drutowanie. Na efektowny wygląd fikusa bonsai, oprócz kulistej korony pokrytej drobnymi błyszczącymi liśćmi, wpływają także korzenie powietrzne. Kształtem przypominają one żeń-szeń. Ficus bonsai wprowadzi egzotyczny klimat do każdego wnętrza.

Jak dbać o figowca?

Fikusy nie są bardzo wymagającymi roślinami domowymi, ale potrzebują stabilnych warunków uprawy. Nie lubią przeciągów i zmian takich jak przestawianie czy obracanie doniczki. Wszelkie odstępstwo od normy może skutkować utratą liści.

✔️ stanowisko

Miejsce dla fikusa powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Odmiany figowców z wariegacją oraz niestandardowym wybarwieniem wymagają bardziej intensywnego światła.

✔️ temperatura i wilgotność powietrza

Temperatura optymalna dla figowców to 22 - 28°C. Rośliny te lubią zraszanie. Fikusy z drobniejszym ulistnieniem wymagają częstszego zraszania, szczególnie latem. Gatunki z dużymi, grubymi liśćmi lepiej znoszą spadek wilgotności powietrza.

✔️ podłoże

Fikusy lubią podłoże żyzne, przepuszczalne z dużą ilością próchnicy i substancji pokarmowych. Do sadzenia fikusów można wykorzystać gotowe podłoże dla roślin zielonych. Na dnie doniczki koniecznie musi znaleźć się drenaż — roślina nie znosi zastojów wody.

✔️ podlewanie i nawożenie

Fikusy lubią regularne podlewanie umiarkowaną ilością wody. Do podlewania fikusów najlepsza jest odstana woda w temperaturze pokojowej. Ważne, aby woda nie zalegała w podstawce. W okresie wegetacji warto regularnie zasilać roślinę nawozem do roślin zielonych.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 399,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl