Filtrowanie
Kategorie
Cena
  • od
    do
Promocje
Hortensja ogrodowa Blue Sprinkles ⌇ Hydrangea macrophylla
Hortensja ogrodowa Blue Sprinkles ⌇ Hydrangea macrophylla

67,99 zł

Najniższa cena: 89,70 zł
szt.
Kordylina Pink Passion ⌇ Cordyline australis
Kordylina Pink Passion ⌇ Cordyline australis

89,00 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
Kuflik na pniu ⌇ Callistemon Leavis C4
Kuflik na pniu ⌇ Callistemon Leavis C4

279,00 zł

Najniższa cena: 289,99 zł
szt.
Nawóz do storczyków
Nawóz do storczyków

10,49 zł

Najniższa cena: 11,99 zł
szt.

Nazywany symbolem wiecznego życia, zimą zaś przynosi nadzieję na szybkie pojawienie się wiosny. Bluszcz - wiecznie zielona roślina, która sprawdzi się w warunkach domowych wręcz idealnie. Uprawiany jest również w ogrodach. Nierzadko bluszcz dodaje tajemniczości każdej przestrzeni, w której się znajduje. Nie jest zbyt wymagającą rośliną, ale z pewnością będzie cieszył oko przepiękną zieloną barwą.

Bluszcz

Bluszcz zimozielony - efektowne pnącze

Bluszcz (Hedera) to zimnozielone, długowieczne pnącze krajowe, zaliczane do rodziny araliowatych (Araliaceae). W warunkach naturalnych występuje na terenie Azji Mniejszej i Europy. Zalicza się go do roślin trujących i inwazyjnych. Spotykane w naturze egzemplarze kwitnące podlegają ochronie. Bluszcz można wykorzystać w ogrodzie, ale również w domu, gdzie będzie stanowił ciekawą dekorację pomieszczeń. Doskonale sprawdzi się także jako roślina tarasowa.

Hedera rośnie bardzo szybko, ukorzeniając się wzdłuż leżących na ziemi pędów. Płożące, samochwytne pędy rośliny mogą dorastać do 20 m. Bluszcz posiada odznaczające się włoski, które sprawiają, iż nowe przyrosty mają szarawy kolor. W przypadku starszych egzemplarzy natrafić możemy również na zwisające gałęzie. Ozdobną część bluszczu stanowią liście. W młodości są one owłosione, później zaś skórzaste i błyszczące, mają ciemnozieloną blaszkę z zaznaczoną wyraźnie siatką jasnożółtych nerwów.

Hedera uprawa

Bluszcz ma nieduże wymagania, jest dosyć tolerancyjną rośliną, jeśli chodzi o uprawę.

✔️ stanowisko

Zwykle zalecane jest sadzenie bluszczu przede wszystkim od strony pni drzew i murów. W takich miejscach udaje się najlepiej uprawa tej rośliny, która stanowi wręcz idealne pnącze wieloletnie do cienia. W przypadku bluszczu warto zastosować odpowiednią podporę do roślin np. bambus gięty, aby mógł się do niego przyczepić.

✔️ temperatura i wilgotność powietrza

Bluszcz jest dosyć wrażliwy na zmiany temperatury. W surowe zimy może on przemarzać. Szczególnie narażone są jego pędy. W miejscach o ostrym klimacie bluszcz powinien więc być okrywany. W domu najlepszą dla niego temperaturą będzie ok. 15°C.

✔️ podłoże

Bluszcz rośnie najlepiej na glebach próchnicznych, wapiennych i przede wszystkim świeżych.

✔️ podlewanie i nawożenie

Bluszcz musi mieć zapewnioną stałą wilgotność powietrza. Nie powinno być ono nadmiernie mokre, żeby nie doszło do gnicia korzeni. Jeśli nie jesteśmy w stanie przygotować opisanych warunków, konieczne jest regularne zraszanie całej rośliny. Raz w roku warto zasilić bluszcz nawozem płynnym uniwersalnym Complete. Najlepiej robić to w marcu albo kwietniu. Należy również regularnie usuwać uszkodzone i suche pędy, aby pobudzać nowe do rozwoju.

Bluszcz pospolity - ciekawe odmiany

Najczęściej spotykanym gatunkiem bluszczu jest Hedera helix, czyli wyjątkowo odporny bluszcz pospolity. Tuż po nim pod względem popularności występuje bluszcz irlandzki Hedera hibernica, wyróżniający się matowymi liśćmi o sporych rozmiarach. Do dużo mniejszych gatunków należy natomiast bluszcz kolchidzki Hedera colchica. Na rynku spotkać można też setki odmian bluszczu, które uprawia się jako rośliny ozdobne. Różnią się one między sobą pokrojem, kształtem czy kolorem liści. Jedną z ciekawszych jest odmiana Hedera helix 'Goldheart' odznaczająca się bardzo dekoracyjnymi liśćmi, które na brzegach mają ciemnozielony kolor, w środku zaś posiadają nieregularną, dużą plamę o złotej albo żółtej barwie. Na uwagę zasługuje także Hedera helix 'Arborescens' o kulistym krzaczastym pokroju, co czyni tę roślinę wspaniałym dodatkiem do każdego pomieszczenia. 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 399,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl