Draceny to jedne z popularniejszych roślin doniczkowych. Od wielu lat stanowią piękną ozdobę wielu mieszkań. Są to także doskonałe rośliny do biura. Lubiane i cenione są głownie za ładny pokrój oraz ozdobne liście. Draceny są roślinami, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Doskonale nadają się więc nawet dla osób, które nie mają tzw. "ręki do kwiatów". Wzbogać swoją kolekcję o dracenę i sprawdź jak o nią dbać by cieszyła oko pięknym wyglądem.
Dracena charakterystyka
Dracena to egzotycznie wyglądająca roślina, nazywana potocznie smokowcem lub smoczą palmą. Jest to sukulent, który naturalnie występuje w Afryce, Azji, Meksyku i Australii. Dracena to roślina, która ozdobi każde wnętrze. Hodowanie jej niesie jednak więcej korzyści. Poza aspektem wizualnym i estetycznym dracena poprawia bowiem jakość powietrza w otoczeniu. Skutecznie neutralizuje zanieczyszczenia, pochłania szkodliwe związki, w tym formaldehydy.
Dracena odmiany i gatunki
Do rodzaju dracena należy około 40 gatunków roślin. Poszczególne gatunki dracen różnią się od siebie wielkością, ubarwieniem oraz kształtem liści. Niektóre z nich to drzewa osiągające w środowisku naturalnym po kilka metrów wysokości. Można wśród nich spotkać także mniejsze krzewy. Draceny uprawiane w domach nie rosną tak wysoko i rzadko kwitną. Większość z gatunków dracen doskonale nadaje się do uprawy jako rośliny doniczkowe. W mieszkaniach najczęściej spotykane są: dracena obrzeżona (Dracaena marginata), dracena wonna (Dracaena fragrans), dracena deremeńska (Dracaena deremensis), dracena odwrócona (Dracaena Reflexa) czy dracena sandera (Dracaena Sanderiana).
Dracena - uprawa i pielęgnacja
Dracena jest rośliną silną. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych ani specjalistycznej wiedzy. Z jej pielęgnacją poradzą sobie więc nawet osoby na ogół mające problemy z uprawą kwiatów. Dracena bowiem wybacza wiele pomyłek. Do podstawowych wymagań rośliny należą:
✔️ stanowisko
Dracena powinna stać w miejscu jasnym, ale z rozproszonym światłem. Nie może być narażona na bezpośrednie, silne nasłonecznienie. Dracena ponadto lubi wysoką wilgotność powierza. W sezonie grzewczym warto spryskiwać jej liście wodą.
✔️ temperatura
Jak przystało na roślinę egzotyczną, dracena lubi ciepło przez cały rok. Dlatego należy pamiętać, by temperatura pomieszczenia, w którym uprawiana jest dracena nie spadała poniżej 15°C.
✔️ podłoże
Aby pięknie rosnąć, dracena potrzebuje ziemi żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Dobrze sprawdza się podłoże do palm lub ziemia uniwersalna, przeznaczona do roślin doniczkowych. Na dnie donicy powinien pojawić się drenaż, do którego można użyć np. keramzyt lub kamyczki.
✔️ podlewanie i nawożenie
Odpowiednia pielęgnacja draceny wymaga oszczędnego podlewania, zwłaszcza jesienią i zimą. Roślina ta nie lubi nadmiernej wilgoci. W okresie wzrostu dracenę należy nawozić wieloskładnikowym nawozem.
Problemy z draceną
Dracena nie jest rośliną kłopotliwą w uprawie i pielęgnacji. Nie jest też szczególnie lubiana przez któreś ze szkodników. W większości przypadków choroby draceny są wynikiem niewłaściwych warunków uprawy. Najczęściej pojawiającym się problemem są suche końcówki liści draceny. Jest to skutkiem zbyt suchego powietrza, co ma miejsce szczególnie zimą. W takiej sytuacji może pomóc zraszanie liści lub ustawienie rośliny na tacce z wodą. Jeśli dracena zaczyna zrzucać liście i jej wzrost się zatrzymał, oznacza to, że jest jej albo za zimno, albo za ciepło. Wówczas należy zmienić jej miejsce. Zbyt duży wzrost temperatury może również spowodować pęknięcia liści draceny. Pojawiające się ciemne plamy na liściach draceny mogą być objawem choroby o podłożu bakteryjnym. Należy wówczas sięgnąć po odpowiedni preparat na choroby i szkodniki. Skutecznym sposobem na to, by uniknąć problemów z draceną, jest więc zapewnienie jej podstawowych warunków hodowli.