Ci, którzy ją posiadają mówią, że była to miłość od pierwszego wejrzenia. Nas to nie dziwi. Maranta bowiem to wyjątkowo dekoracyjna roślina doniczkowa. Urzeka malowniczo wybarwionymi liśćmi, niczym kolorowy rysunek. Przywołują one na myśl dzieło, które dopiero co wyszło spod pędzla wybitnego twórcy. Czerwone unerwienie i intensywne kolory maranty przykuwają wzrok każdego. To jedna z roślin doniczkowych, które powinieneś mieć w swoim domu!
Maranta - piękność z tropikalnej dżungli
Maranta jest rośliną tropikalną. W naturze porasta dolne piętra lasów. Małe sadzonki maranty mają pokrój krzaczasty. Z czasem roślina wypuszcza coraz dłuższe pędy, które przewieszają się. Ze względu na płożący lub zwisający pokrój, maranty doskonale prezentują się w wiszących donicach lub makramach. Można także zastosować podpory i tyczki (np. drabinki lub paliki), na których maranta będzie mogła się wspierać. Rośliny wykorzystywane są również do upraw w miniszklarenkach czy ogrodach wertykalnych. Marantę bez problemu możesz ukorzenić odcinając pęd poniżej węzła i umieszczając go w wodzie. Ukorzenioną sadzonkę można dosadzić do rośliny aby ją zagęścić. Częstym pytaniem jest to, czy maranta kwitnie. Hodowana w domu bardzo często zakwita, wydając drobne białe kwiaty. W porównaniu z liśćmi, nie mają one wielkiego waloru dekoracyjnego.
Maranta - gatunki i odmiany
W uprawie najczęściej spotyka się dwa gatunki maranty: marantę dwubarwną (Maranta bicolor) oraz marantę biało unerwioną (Maranta leuconeura). Ze względu na niezwykłą urodę stworzonych zostało wiele pięknie umaszczonych odmian Maranta leuconeura. Spośród nich na uwagę zasługują: "Kerchoveana", "Fascinator Tricolor" oraz "Massangeana".
Jak uprawiać maranty?
Zdania co do tego, czy jest to roślina doniczkowa trudna w uprawie są podzielone. W przypadku maranty nie trzeba spodziewać się specjalnych trudności. Należy podejść do tego na spokojnie. Znając i stosując podstawowe warunki uprawy i pielęgnacji maranty, z pewnością odwdzięczy się swoim pięknem.
✔️ stanowisko
Maranta wymaga sporej ilości rozproszonego światła. Odpowiada jej również stanowisko pół cieniste. Nie czuje się najlepiej w bezpośrednim nasłonecznieniu. Jej liście wówczas narażone na poparzenia i bledną. Dlatego parapety południowych i zachodnich okien nie będą dobrym miejscem do uprawy maranty. Jak każda roślina tropikalna, maranta lubi powietrze wilgotne. W wyjątkowo suchych pomieszczeniach można zastosować nawilżacz powietrza lub zraszanie.
✔️ temperatura
Pod względem temperatury, maranta ma mocno sprecyzowane wymagania. Przez cały rok temperatura powinna być wysoka (22-26 °C). Podczas zimowego spoczynku powinna być nieco niższa (18-20 °C. Nie może jednak spadać poniżej 15°C.
✔️ podłoże
Przez krótki czas maranta poradzi sobie w podłożu produkcyjnym. Przy przesadzaniu bardzo dobrze sprawdzi się mieszanka ziemi uniwersalnej z włóknem kokosowym i perlitem, który ją rozluźni. Wskazany jest również dodatek torfu - rośliny tropikalne lubią podłoże lekko kwaśne.
✔️ podlewanie i nawożenie
Odpowiednie podlewanie to ważny zabieg pielęgnacyjny w przypadku maranty. Należy wykonywać je często i regularnie. Maranta nie lubi bowiem całkiem przeschnąć, ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna. Należy uważać również, by jej nie przelać. Może to powodować pojawienie się plam lub gnicie korzeni. W okresie wzrostu roślinę warto zasilić odpowiednim nawozem, np. do roślin zielonych.
Zanim kupisz marantę
Jeśli zastanawiasz się, czy maranta powinna pojawić się w twojej kolekcji, to odpowiedź jest jedna. Zdecydowanie tak! Jest to roślina odporna na choroby, która nie sprawia wielu kłopotów. Pojawiające się problemy najczęściej są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji. Żółknące liście są objawem zbyt obfitego podlewania. Przysychające brzegi liści z kolei mogą świadczyć o zbyt suchym powietrzu lub zbyt rzadkim podlewaniu. Jeśli chodzi o szkodniki, z nimi również maranta nie wchodzi w bliskie przyjaźnie. Z tych, które mogą się pojawić, to wciornastki, a w sezonie letnim mszyce. Wystarczy wówczas zastosować odpowiedni preparat na choroby i szkodniki. Mamy też dobra wiadomość dla właścicieli czworonogów. Maranta jest bezpieczna dla zwierząt. Jest to również doskonała roślina do stworzenia ogrodu wertykalnego.
Maranta po zmroku
Maranta posiada ciekawą cechę, jaką jest fototropizm. Jest to zdolność poruszania liśćmi w zależności od natężenia światła. Reagując na dzień i noc maranta podnosi i opuszcza swoje liście. Nocą dodatkowo maranta zwija liście w rulon. Z tego powodu zyskała przydomek "roślina modląca się".