Adenium - znane pod romantyczną nazwą róża pustyni zachwyca swoim naturalnym pięknem i wyjątkowymi kwiatami. Ten mini baobab to wyjątkowo efektowny sukulent, który doskonale nadaje się do uprawy w domu. Jako niezwykle urokliwa roślina stanowi oryginalną ozdobę mieszkań, a także balkonów i tarasów. Róża pustyni doceniana przez kolekcjonerów drzewek bonsai, doskonale odnajdzie się także u mniej doświadczonych miłośników roślin.
Adenium gatunki i odmiany
Adenium to niezwykle atrakcyjna roślina, bardzo chętnie wybierana do swoich kolekcji przez miłośników egzotyki i drzewek bonsai. W zależności od sposobu klasyfikacji rodzaj ten obejmuje 6 gatunków lub tylko jeden z pięcioma podgatunkami. Wyróżnia się: adenium boehmianum, adenium dhofarense, adenium multiflorum, adenium obesum, adenium oleifolium, adenium swazicum. W uprawie domowej stosuje się właściwie wyłącznie adenium obesum, znane również jako adenium opasłe oraz adenium arabskie.
Adenium czyli róża pustyni
Adenium obesum to tropikalny sukulent z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Jest on wiecznie zielonym krzewem pochodzącym z terenów pustynnych i półpustynnych Afryki i Półwyspu Arabskiego. Przedstawiciele gatunku doczekali się wielu nazw, z których najpopularniejsze to róża pustyni i mini baobab. Adenium przyciąga uwagę dużymi, oliwkowymi liśćmi oraz malowniczym pokrojem. Ogromnym walorem ozdobnym róży pustyni są jej kwiaty w kształcie wydłużonych rurek, zakończonych szeroko rozchylonymi płatkami. W zależności od odmiany przybierają one barwy biało-różowe, purpurowe, fioletowe, a nawet białe. Podczas kwitnienia adenium obesum zachwyca swoim wyglądem przypominającym niewielkie drzewko z piękną, kwiecista koroną. Cechą charakterystyczną róży pustyni jest jej łodyga, przypominająca drzewo. Roślina ta wytwarza tzw. kaudeks, czyli zgrubiałą część pomiędzy korzeniem a pędem. Służy ona roślinie jako zbiornik magazynujący wodę oraz składniki pokarmowe. Adenium jest gatunkiem cenionym przez kolekcjonerów. Wyjątkowo dobrze bowiem toleruje przycinanie, pozwalające na formowanie go na drzewko bonsai.
Adenium obesum uprawa
Uprawa i pielęgnacja róży pustyni nie wymaga dużych nakładów pracy ani czasu. Aby doczekać się kwiatów o roślinę trzeba jednak odpowiednio zadbać, spełniając kilka podstawowych warunków uprawy:
✔️ stanowisko
Najlepsze dla adenium jest stanowisko ciepłe z dużą ilością światła. W sezonie letnim można wystawić roślinę na balkon lub taras, chroniąc ją przed ulewnym deszczem.
✔️ temperatura
Adenium opasłe wymaga stosunkowo wysokiej temperatury uprawy 20 do 30°C. Źle natomiast znosi spadki temperatury poniżej 10°C. Latem różę pustyni warto oddalić od południowego parapetu, aby słońce jej nie poparzyło.
✔️ podłoże
Do uprawy róży pustyni w doniczce wymagane jest podłoże lekkie, przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze. Bardzo dobrze sprawdzi się gotowe podłoże do sukulentów. Na dnie doniczki warto wysypać warstwę drenażu np. z keramzytu. Pozwoli to uniknąć zalania i gnicia korzeni.
✔️ podlewanie i nawożenie
Umiejętne podlewanie to tajemnica sukcesu w uprawie róży pustyni. Jej największym wrogiem jest bowiem nadmiar wody. Roślina doskonale magazynuje wodę dzięki organowi spichrzowemu w postaci zgrubiałej łodygi. Lepiej wiec znosi suszę niż zalanie. Najlepiej z podlewaniem zaczekać aż podłoże nieco przeschnie. Częstotliwość podlewania uzależniona jest od kilku czynników: temperatury otoczenia, wielkości doniczki oraz rozmiarów samej rośliny. W okresie wzrostu i kwitnienia adenium warto zasilać odpowiednim nawozem, np. do kaktusów i sukulentów.
Jak szybko rośnie róża pustyni?
W warunkach naturalnych róża pustyni ma formę krzewiastą. Dorasta do około 3m wysokości. Uprawiana w klimacie umiarkowanym jako roślina doniczkowa adenium obesum charakteryzuje się powolnym wzrostem. Dzięki pracy hodowców, indoorowa wersja róży pustyni ma niewielkie rozmiary. Jej wysokość nie przekracza 50-60 cm. Róża pustyni wyróżnia się wyjątkowo przyjazną formą i zajmuje niewielka przestrzeń. Dzięki temu jest wyważoną dekoracją wnętrz i doskonale wpisuje się w każdy styl aranżacji pomieszczeń. Warto wiedzieć również, że pomimo swojego piękna, róża pustyni wydziela trujące soki. Dlatego hodując ją w domu, w którym przebywają zwierzęta lub dzieci, kwiat ten należy trzymać poza ich zasięgiem.