Filtrowanie
Promocje
Lawenda na pniu ⌇ Lavendula angustifolia
Lawenda na pniu ⌇ Lavendula angustifolia

37,90 zł

Najniższa cena: 69,99 zł
Laur na pniu Baby Junior ⌇ Laurus
Laur na pniu Baby Junior ⌇ Laurus

119,90 zł

Najniższa cena: 149,99 zł
szt.
Palma Waszyngtonia Nitkowana ⌇ Washingtonia Filifera
Palma Waszyngtonia Nitkowana ⌇ Washingtonia Filifera

79,99 zł

Najniższa cena: 119,00 zł
Rozplenica Vertigo Słoniowa ⌇ Pennisetum purpureum
Rozplenica Vertigo Słoniowa ⌇ Pennisetum purpureum

17,90 zł

Najniższa cena: 41,79 zł
szt.

Rozpoznasz ją po pięknym pióropuszu z liści. Nolina to urocza roślina pokojowa, która jest efektowną ozdobą nowoczesnych wnętrz. Latem możesz wystawić ją na zewnątrz. Poza nietuzinkowym wyglądem jej Zaletą jest odporność na zanieczyszczenia powietrza, np. dym tytoniowy czy wyziewy z kuchenek gazowych. Poznaj tę egzotyczną roślinę i zasady jej pielęgnacji. Dzięki nim nolina osiągnie i utrzyma swoją formę nawet przez 20 lat! 

Nolina

Nolina i jej przydomki

Nolina wygięta, beukarnea wygięta (Beaucarnea recurvata), potocznie nazywana jest najczęściej nogą słonia lub stopą słonia. Roślina doczekała się również innych przydomków: drzewo butelkowe, małpie drzewo, grudkowaty pień, końska grzywa oraz palma wodna. Pochodzi z Meksyku. W polskich warunkach uprawiana jest jako roślina doniczkowa, ponieważ nie jest odporna na mróz. Latem natomiast bez problemu może być ozdobą twojego balkonu lub tarasu. Do jej bliskich krewnych zalicza się bardzo dobrze znaną jukę domową. Największą ozdobą noliny są jej cienkie i nastroszone liście, które tworzą gęsty pióropusz. Doskonale wpisują się w niesłabnącą modę na trawy. Dekoracyjny jest także zdrewniały pień rośliny, który pozwala jej magazynować duże ilości wody. U młodych okazów przypominają stopę słonia - stąd właśnie jedna z nazw noliny. Rosnąc w doniczkach beukarnea kwitnie sporadycznie. Kwiatostany wytwarzają tylko starsze egzemplarze.

Nolina - uprawa

Stopa słonia to roślina wyjątkowo odporna odporna. Jej uprawa w domu jest stosunkowo łatwa. Wystarczy spełnić kilka podstawowych wymagań.

✔️ stanowisko

Nolina wygięta preferuje stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Mniejsze egzemplarze bez problemu mogą rosnąc na parapetach, zarówno okna wschodniego, zachodniego jak i południowego. Ważne jest jednak, by nie były narażone na działanie ostrego słońca, które może poparzyć nolinę. Roślina nie lubi przeciągów. Latem można wystawić ją na balkon, taras lub do ogrodu dbając o to by była osłonięta od wiatru. 

✔️ temperatura

Optymalna dla noliny jest temperatura pokojowa. Zimą może być niższa, ok 15°C - najlepiej przenieść ją do chłodniejszego, jasnego pomieszczenia.

✔️ podłoże

Najlepsze dla noliny wygiętej będzie podłoże przepuszczalne, żyzne o odczynie kwaśnym do lekko zasadowego. Do sadzenia dobrze sprawdzi się podłoże do jukk i dracen lub uniwersalna ziemia wymieszana z piaskiem. Na dnie donicy warto usypać przynajmniej kilkucentymetrową warstwę drenażu.

✔️ podlewanie i nawożenie

Nolinie niewiele może zaszkodzić. Przelanie to w zasadzie jedyna rzecz. Podlewaj ją więc ostrożnie, dopiero gdy górna warstwa ziemi dobrze przeschnie. Nie pozostawiaj też wody w podstawce. Nolina wygięta w naturze doświadcza okresowych susz, także jakiś czas w suchym podłożu nie zrobi jej krzywdy. W miesiącach wiosenno-letnich od czasu do czasu warto zasilić się nawozem z dużą zawartością potasu.

Jak szybko rośnie Nolina?

Nolina nie rośnie zbyt szybko. Jest ona natomiast rośliną długowieczną. W naturalnym środowisku dorasta nawet do ok 8 metrów wysokości. Jej wąskie wstęgowate liście osiągają długość ok. 1,8 m. Prawidłowo pielęgnowana może rosnąć w mieszkaniu nawet 20 lat! Najczęściej spotykane egzemplarze w uprawie domowej mają 30-60 cm. Przy odpowiednie pielęgnacji może dorosnąć do 2m. Taką wielkość osiąga stopa słonia dopiero po kilkunastu latach. 

Problemy w uprawie noliny

Pomimo tego, że jest to roślina mało wymagająca, czasem mogą pojawić się symptomy, które Cię zaniepokoją. Przy czym z reguły nie są to powody do obaw i wystarczy przyjrzeć się pielęgnacji. Drobne zmiany powinny uzdrowić sytuację. Usychające końcówki liści to problem, który najczęściej dotyka noliny. Powodów może być kilka. Jeśli zauważysz, że Twoja nolina ma suche końcówki liści sprawdź, czy nie została przelana lub przenawożona. Powodem może być również zbyt suche powietrze, wówczas sprawdzi się nawilżacz powietrza, delikatne zraszanie powierzchni wokół rośliny lub ustawienie obok niej naczynia z wodą. Tak, jak napisaliśmy nolina latem może być wystawiona na zewnątrz. Należy to jednak zrobić to stopniowo, Nagłe wystawienie na słońce może bowiem spowodować poparzenie liści. Beaucarnea wygięta jest wyjątkowo odporna również na choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że zaatakują ją przędziorki lub tarczniki. Wówczas należy oczyść liście rośliny ze szkodników za pomocą wacika nasączonego w roztworze wody i alkoholu. W razie potrzeby można zastosować odpowiedni preparat na choroby i szkodniki

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 399,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl