Jaka roślina najbardziej kojarzy Ci się z tropikami? Oczywiście, że palma! Chciałbyś wprowadzić do swojego otoczenia trochę egzotyki, ale martwisz się, że roślina ta jest zbyt wymagająca lub nie przeżyje w naszych warunkach? Mamy dobrą wiadomość! Choć palmy pochodzą z ciepłych rejonów, część z nich można z powodzeniem uprawiać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Spełnij swoje marzenie o egzotycznej palmie już dziś!
79,99 zł
Palmy — egzotyczny akcent dla każdej przestrzeni
Chyba nie ma roślin, które najsilniej wpływają na wyobraźnię niż palmy. Ich widok automatycznie przywodzi na myśl ciepłe kraje, błękitne niebo i przejrzystą wodę. Chcąc wprowadzić do swojego otoczenia trochę egzotyki, warto zdecydować się właśnie na palmę doniczkową. Rośliny te cenione są za duże walory dekoracyjne. Elegancki pokrój i pokaźne pióropusze pierzastych lub wachlarzowatych liści prezentują się niezwykle efektownie w każdym wnętrzu. Palmy doniczkowe najczęściej osiągają spore rozmiary, dlatego są idealną ozdobą do większych przestrzeni.
Palmy stanowią wyraźny zielony akcent w każdej przestrzeni. Mogą być uprawiane jako rośliny doniczkowe we wnętrzach. W sezonie świetnie sprawdzą się także jako ozdoba na stylowy taras. Niektóre gatunki całkiem nieźle znoszą niskie temperatury i można je sadzić nawet w ogrodzie.
Najpopularniejsze gatunki palm doniczkowych
Palmy doniczkowe cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane jako rośliny tarasowe. Decydując się na palmę do domu lub na taras, warto określić, jak dużą ilością miejsca dysponujesz oraz jakie warunki tam panują. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się zdrowo rosnącą rośliną przez długi czas.
Do najbardziej popularnych palm doniczkowych, które osiągają duże rozmiary należą palma kokosowa Coco nucifera, waszyngtonia nitkowata Washingtonia filifera, daktylowiec Phoenix canariensis i kencja Howea forsteriana. Wśród niższych gatunków znajdują się karłatka niska Chamaerops humilis, palma koralowa Chamaedorea elegans.
Czy wszystkie palmy lubią słońce?
Skoro palmy są roślinami egzotycznymi, może się wydawać, że wymagają sporo słońca. Okazuje się jednak, że nie wszystkie palmy dobrze znoszą pełne słońce, a dla niektórych gatunków popołudniowe promienie słoneczne są wręcz szkodliwe. Jeśli więc Twoje mieszkanie lub taras nie należą do najjaśniejszych, to nic straconego - także możesz uprawiać w nim palmy. Wybierz gatunki, które dobrze znoszą lekko zacienione miejsca. Należą do nich kencja Howea forsteriana, palma koralowa Chamaedorea elegance i palma biczowa Rhapis excelsa.
Jak dbać o palmy doniczkowe?
Palmy nie są kłopotliwe w uprawie, jeśli zapewni się im odpowiednie warunki. Przedstawione poniżej wskazówki odnoszą się ogólnie do palm doniczkowych. Należy jednak pamiętać, że poszczególne gatunki mogą różnić się od siebie wymaganiami. Dlatego podczas zakupu należy zapoznać się z opisem warunków uprawy.
Większość palm doniczkowych pochodzi z rejonów tropikalnych i subtropikalnych. Mimo to nie wszystkie tolerują bezpośrednie światło. Część z nich najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych. Palmy lubią wysoką wilgotność powietrza. Aby zapobiec przysychaniu końcówek liści, należy często spryskiwać je wodą. Raz na jakiś czas warto przetrzeć liście wilgotną ściereczką, aby usunąć kurz. Optymalna temperatura dla palm oscyluje w granicach 20-25°C.
Podłoże dla palm powinno być przepuszczalne i żyzne. Można pomieszać ziemię uniwersalną z piaskiem lub wykorzystać gotowe podłoże do juk, dracen i palm. Nie należy zapominać o drenażu na dnie doniczki. Każdy gatunek palmy doniczkowej ma określone wymagania dotyczące podlewania i nasłonecznienia. Większość z nich nie toleruje nadmiaru wilgoci i zastoju wody w korzeniach. Dlatego bezpiecznie będzie podlewać palmy, dopiero kiedy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Rośliny te osiągają spore rozmiary, wymagają więc podpory w postaci solidnych, dużych donic. Gatunki o szybkim wzroście należy zasilać regularnie np. nawozem do roślin zielonych, a te rosnące powoli można nawozić rzadziej.