Filtrowanie
Kategorie
Wysyłka w
Cena
  • od
    do

Peperomia to roślina doniczkowa dla każdego! Jest niewielka, więc wszędzie się zmieści. Jej liście zadziwiają różnorodnością kształtów i kolorów, a kwiaty oryginalnym wyglądem. Jest łatwa w uprawie, bezpieczna dla dzieci i zwierząt domowych. Czego chcieć więcej? Peperomia pasuje do każdego wnętrza – przekonaj się o tym sam i koniecznie sprawdź naszą ofertę!

Peperomia

Peperomia – co to za roślina?

Peperomia (Peperomia), rzadziej spotykana pod polską nazwą pieprzówka, należy do olbrzymiej rodziny pieprzowatych (Piperaceae). Znanych jest ponad 1000 gatunków z rodzaju peperomia, występujących we wszystkich tropikalnych i subtropikalnych regionach świata. Większość z nich to niewielkie epifity rosnące wśród koron drzew w lasach deszczowych albo wysokogórskie sukulenty. Peperomie są różnorodne i z natury przystosowane do trudnych warunków, dzięki czemu to wyjątkowo niewymagające kwiaty doniczkowe do każdego wnętrza.

Jak wygląda peperomia?

Peperomia oferuje mnóstwo gatunków i odmian uprawianych jako kwiaty domowe. To niewielkie, wyjątkowo różnorodne rośliny ozdobne z liści. Liście peperomii zadziwiają różnorodnością kształtów, faktur, rozmiarów i kolorów. Zależnie od odmiany, wyrastają na długich ogonkach lub bezpośrednio na łodyżce, są gładkie i błyszczące albo dekoracyjnie pofałdowane. Ich kolorystyka jest niesamowicie bogata: mogą być soczyście zielone albo w rozmaitych odcieniach brązu, czerwieni, fioletu i szarości, w białe, kremowe, srebrzyste czy różowe paski i plamy. Peperomia kwitnie najczęściej latem. Tworzy bardzo oryginalne kwiatostany w formie długich, zbitych kłosów. Stanowią idealne uzupełnienie zgrabnej rozetki ozdobnych liści.

Peperomia-jak dbać?

Peperomie to rośliny łatwe w uprawie, idealne dla początkujących. Łatwo wybaczają blłędy w uprawie, ale warto pamiętać o kilku zasadach:

✔️ stanowisko

Peperomia preferuje rozproszone światło. Odmiany o barwnych liściach najładniej się wybarwiają na jasnych stanowiskach, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych.

✔️ temperatura

Peperomia jest ciepłolubna. Świetnie czuje się w temperaturze pokojowej. Latem odpowiada jej 20-25°C, zimą może mieć nieco chłodniej, ok.18-20°C, ale nigdy poniżej 16 °C. Jest bardzo wrażliwa na kilkustopniowy chłód, zimą nie narażaj jej na przeciągi!

✔️ podłoże

Peperomia potrzebuje dobrze przepuszczalnego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Uniwersalną ziemię do kwiatów należy rozluźnić perlitem. Nie wymaga częstego przesadzania. Jeśli postanowisz zapewnić roślinie nową doniczkę, pamiętaj o warstwie drenażu oraz otworach w dnie.

✔️ podlewanie i nawożenie

Peperomie gromadzą wodę w skórzastych lub mięsistych liściach, dlatego nie wymagają częstego podlewania. Nadmiar wody jest dla nich groźniejszy niż krótkotrwała susza. Sięgaj po konewkę dopiero, gdy podłoże w doniczce lekko przeschnie. Lubi wysoką wilgotność powietrza, ale jest pod tym względem tolerancyjna. Unikaj zraszania liści, lepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz powietrza. Od wiosny do jesieni warto zadbać o regularne zasilanie wieloskładnikowym nawozem dla roślin o ozdobnych liściach. Zimą przerwij nawożenie i ogranicz podlewanie.

Ciekawe odmiany peperomii do domowej uprawy

Jako rośliny domowe doniczkowe popularność zyskało kilkanaście gatunków z rodzaju peperomia. Prawdziwym hitem jest Peperomia ‘Raindrop’ (Peperomia polybotrya), podobna do równie modnego pieniążka. Rzeszę fanów zdobyła peperomia kędzierzawa (Peperomia caperata), znana z fantastycznej różnorodności odmian o kolorowych, pofałdowanych liściach.  Sporą renomę posiada peperomia srebrzysta (Peperomia argyreia) o zielonych liściach w srebrne paski. Wielbicielom sukulentów spodoba się Peperomia ferreyrae o liściach jak strączki fasolki szparagowej. Doniczkowe peperomie osiągają 10-50 cm wysokości i średnicy, więc z pewnością znajdziesz dla nich miejsce.

Peperomia – choroby i szkodniki

Peperomia rzadko sprawia problemy w uprawie. Choroby peperomi są zwykle wynikiem błędów w pielęgnacji. Zbyt obfite podlewanie, nieprzepuszczalne, ciężkie podłoże lub brak drenażu w doniczce prowadzą do gnicia korzeni. Nadmierna wilgotność sprzyja chorobom grzybowym – ich najczęstsze objawy to szarawy nalot lub czarne plamy na liściach. Szkodniki peperomii zdarzają się rzadko. Jeśli roślinę zaatakują wełnowce lub przędziorki, czym prędzej sięgnij po preparat na szkodniki. Dzięki natychmiastowej reakcji z łatwością unikniesz inwazji.

Inne problemy w uprawie peperomii to żółknięcie i zasychanie liści. Zwykle jest to spowodowane przez zbyt suche powietrza w okresie grzewczym. Ustaw roślinę z dala od kaloryfera i zadbaj o wyższą wilgotność powietrza. Jeśli zauważysz nieregularne, brunatne plamy na liściach peperomii, prawdopodobnie roślina stoi zbyt blisko południowego okna. Aby temu zaradzić, usuń uszkodzone liście i znajdź dla peperomii mniej nasłonecznione miejsce.

Czy peperomia jest trująca?

Peperomia nie jest trująca, nie zawiera toksycznych ani drażniących substancji. Jest niejadalna, ale zjedzenie fragmentu rośliny nie wywołuje groźnych dla zdrowia ani nieprzyjemnych objawów. Peperomia to idealna roślina dla dzieci, w sam raz na prezent dla małego ogrodnika lub roślina do szkoły. Jest zaliczana do roślin bezpiecznych dla zwierząt domowych, takich jak psy i koty.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 399,00 zł.
pixel-pics do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl