Filtrowanie
Wysyłka w
Cena
  • od
    do

Lagerstroemia określana potocznie jako “Bez południa” to jedno z najpiękniejszych drzew kwitnących, które z powodzeniem można uprawiać w Polsce. Może mieć postać drzewka lub krzewu - zależy to wyłącznie od Twoich upodobań oraz przycinania. Lagerstroemie uznawane są za jedne z najpiękniejszych roślin świata. Czy wiesz już, która odmiana pojawi się w Twoim ogrodzie?

Lagerstroemia

  • nowość
  • nowość

Lagerstroemia “Bez południa”

Lagerstroemia swoją popularność zawdzięcza głównie faktowi, że może kwitnąć nieprzerwanie przez 120 dni - od lipca do października. A kwitnie po prostu bajecznie. Pojedyncze, 5-płatkowe kwiaty zebrane są w efektowne wiechy, osiągają nawet do 20 cm. Równie okazale prezentują się liście bzu południa, przebarwiające się jesienią na kolor żółty. Lagerstroemie wyróżniają się ponadto rozłożystymi, kulistymi i dość szeroko rozstawionymi koronami. Ich kora drzew jest dość specyficzna i łuszczy się przez cały rok. Roślinę łatwo rozpoznać po charakterystycznym, karbowanym pniu.

Najpopularniejsze odmiany lagerstroemii

Cała rodzina Lagerstroemii liczy około 50 gatunków, z czego u nas największą popularnością cieszy się Lagerstroemia Indica występująca w wielu wersjach kolorystycznych. Wśród popularnych odmian można spotkać lagerstroemię o kwiatach:

  • purpurowych: Lagerstroemia Purpurea.
  • białych: Lagerstroemia Petite Snow, Lagerstroemia Nivea.
  • różowych: Lagerstroemia Petite Pink.
  • czerwonych: Lagerstroemia Petite Red, Lagerstroemia Red Imperator.
  • fioletowych: Lagerstroemia Petite Orchid.

Lagerstroemia jak szybko rośnie?

Roślina w polskich warunkach klimatycznych dorasta do 4-5 metrów, dostępne są również odmiany karłowe sięgające do 2 m. Lagerstroemia rośnie dość szybko. Co istotne, kwitną już młode sadzonki rośliny. Dzięki temu nie musisz czekać kilku lat, by cieszyć się widokiem pięknych kwiatów.

Lagerstroemia kiedy sadzić?

Najlepszym terminem na rozpoczęcie uprawy lagerstroemii jest wiosna. Aklimatyzacja rośliny w nowym miejscu wymaga czasu. Zalecamy jednak, by nie sadzić rośliny do gruntu przed 15 maja, gdyż późnowiosenne przymrozki mogą jej zaszkodzić. Aby proces sadzenia lagerstroemii przebiegł prawidłowo, należy zachować odpowiednią odległość względem innych sadzonek. Przestrzeń między drzewkami powinna wynosić od 3 do 4 m.

Lagerstroemia jak uprawiać?

Uprawa lagerstroemii nie należy do szczególnie trudnych. Na początku roślina wymaga troskliwej opieki, jednakże w stosunkowo krótkim czasie dostrzeżemy efekty. Aby cieszyć się jej pięknem, trzeba pamiętać, że pochodzi ona z cieplejszych rejonów świata i zapewnić roślinie kilka istotnych warunków.

✔️ stanowisko dla lagerstroemii

Bez południa to drzewko ciepłolubne, dlatego stanowisko uprawy powinno być mocno nasłonecznione. Ponadto miejsce, w którym rośnie lagerstroemia musi być zaciszne i osłonięte od wiatru (np. ścianą budynku, żywopłotem z zimozielonych roślin lub matami osłaniającymi).

✔️ podłoże

Pod uprawę lagerstremii należy przeznaczyć żyzną, próchniczą, lekko wilgotną, ale koniecznie przepuszczalną glebę. Nadmiar wody w podłożu może skutkować przemarznięciem korzeni zimą. Dobrym wyborem będzie mieszanka uniwersalnej ziemi kwiatowej z delikatnym dodatkiem piasku lub perlitu. Ziemię można także wzbogacić o podłoże kokosowe, które sprzyja procesowi na ukorzeniania się roślin. przy wyborze podłoża warto pamiętać, by unikać tanich ziemi “marketowych”, które są słabej jakości i często obfitują w chwasty oraz patogeny. Na cięższych glebach, mniej przepuszczalnych przed sadzeniem należy wykonać drenaż np. z keramzytu.

✔️ podlewanie i nawożenie

Młode rośliny oraz egzemplarze kwitnące należy systematycznie podlewać. Zimą trzeba ograniczyć podlewanie do minimum. W okresie wegetacyjnym lagerstroemię należy zasilać odpowiednim nawozem. Dobrze sprawdzają się preparaty takie, jak: nawóz do roślin śródziemnomorskich, nawóz do roślin balkonowych oraz nawóz do roślin kwitnących.

✔️ przycinanie

Lagerstroemia dobrze toleruje przycinanie. Jeżeli zakupiłeś sadzonkę na wiosnę i nie wygląda ona okazale, nie masz więc powodów do obaw. Lagerstroemie bowiem są przez nas dość konkretnie przycinane. Wszystko po to, by szybciej rosły, okazalej kwitły a wiechowate kwiatostany lepiej się wybarwiały. Odporność na cięcie to ważna cecha lagerstroemii, dzięki której możesz uformować ją na drzewko bonsai i to zarówno w ogrodzie jak i na balkonie lub tarasie.

Lagerstroemia dlaczego nie kwitnie?

Aby uniknąć rozczarowania, że lagerstroemia np. nie kwitnie tak okazale jak na zdjęciach lub przemarzła powinieneś zastosować się do kilku zasad. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji tej rośliny jest zapewnienie jej osłony przed mrozem. Przez pierwsze sezony najlepiej uprawiać ją w pojemniku lub donicy, które na zimę przeniesiesz do chłodnego pomieszczenia. W tym czasie ogranicz też podlewanie. Starsze okazy są bardziej wytrzymałe i nawet jeśli część pędów przemarznie, to roślina dość szybko się regeneruje. Chcąc cieszyć się bujnym kwitnieniem lagerstroemii nie zapominaj również o właściwym dla rośliny stanowisku - niech słońce na nią świeci, ale wiatr - nie dmucha.

Zastosowanie lagerstroemii indyjskiej

Lagerstroemia to roślina wszechstronna. Można ją bowiem zasadzać zarówno w ogrodach, jak i w skrzyniach lub doniczkach na tarasach i balkonach. Doskonale sprawdza się jako roślina dla miast. W ogrodach imponująco prezentuje się pojedynczo. Ale nie tylko - nabiera uroku również w większej grupie. Lagerstroemię indyjską można uprawiać jako soliter, czyli wyeksponowaną, samodzielną roślinę w ogrodzie, ale też z innymi gatunkami ozdobnymi. W kompozycjach krzewiasto-drzewiastych warto łączyć ją z gatunkami ozdobnymi wiosną, ponieważ przez większą część tej pory roku bez południa nie posiada walorów dekoracyjnych.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 399,00 zł.
pixel-pics do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl