Palmy to wyjątkowe rośliny, które dodają wnętrzom odważny, tropikalny akcent. Wiele z nich doskonale przystosowało się do uprawy w pomieszczeniach. Dzięki temu są idealnym sposobem na otaczanie się zielenią przez cały rok. Wśród palm królujących w naszych wnętrzach ogromną popularnością cieszy się chamedora. To urocza roślina domowa o ciemnozielonych liściach, która powinna pojawić się także w Twoim domu!
Palma chamedora - charakterystyka
Chamedora to niewielka palma pochodząca z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej. Cechą wyróżniającą te palmy jest bujna korona zielonych liści oraz wolny wzrost. Rośliny te cenione są nie tylko za walory ozdobne. Posiadają bowiem właściwości oczyszczające i nawilżające powietrze. Są także bezpieczne dla zwierząt. Wyjątkowo prezentują się w wysokich donicach lub kwietnikach. Dostojność chamedory sprawia, że kwiat ten bardzo często wybierany jest jako roślina do hotelu lub roślina do restauracji.
Chamaedorea jak dbać?
Na popularność chamedory ogromy wpływ ma nieskomplikowana pielęgnacja rośliny oraz jej wytrzymałość. Szybko wybacza błędy, dlatego polecana jest jako roślina dla początkujących. Aby cieszyć się jej bujnym wyglądem, wystarczy spełnić kilka warunków:
✔️ stanowisko
Palma Chamedora preferuje półcień, nie lubi bezpośredniego słońca. Dobrym miejscem dla rośliny będzie pomieszczenie z oknem wychodzącym na północ lub wschód.
✔️ temperatura
Roślina nie lubi przegrzewania, najlepiej rośnie w pokojowej temperaturze. Zimą warto zapewnić jej nieco chłodu (minimalnie 13°C).
✔️ podłoże
Podłoże dla chamedory powinno być żyzne, przepuszczalne i lekko kwaśne. Aby zapobiec gniciu korzeni, wskazany jest również drenaż, np. w postaci keramzytu.
✔️ podlewanie i nawożenie
Jak na roślinę tropikalną przystało, chamedora kocha wilgoć, ale nie toleruje nadmiaru wody. Należy więc zachować umiar podczas podlewania utrzymując lekko wilgotne podłoże. Ponieważ roślina stroni od suchego powietrza, spektakularne efekty przyniesie regularne zraszanie, które jednocześnie będzie działaniem profilaktycznym, zapobiegającym atakowi przędziorka. Od wiosny do jesieni Chamedorę warto zasilać nawozem o spowolnionym działaniu lub sięgnąć po specjalistyczny nawóz do palm lub roślin zielonych.
Chamaedorea elegans - najpopularniejsze odmiany palmy
Chamedora należy do roślin z rodziny arekowatych (Arecaceae) i obejmuje ponad 100 gatunków. Każdy z nich wyróżnia się cienkim pniem i charakterystycznymi pierzastymi liśćmi w kolorze soczystej zieleni. W Polsce jednak, gatunkiem najczęściej uprawianym jest chamaedorea elegans, zwana chamedorą wytworną lub palmą koralową. To roślina doniczkowa, która rośnie w atrakcyjnych kępach, a jej jasne liście okrywają cienkie pnie.
Chamedora a Areka
Dwie najczęściej spotykane domowe palmy, bardzo często mylone to Chamedora i Areka. Jak je odróżnić? Podstawowa różnica dotyczy wyglądu. Na pozór identyczne, liście tych palm są zupełnie inne. Areka ma smuklejszy pokrój. Jej liście przypominają literę V, są pierzaste, jasnozielone i rozkładają się ku górze. Liście Chamedory z kolei są dużo gęstsze i pierzaste już od samego dołu. Ponadto, chamedora kwitnie wydając niepozorne, żółte kwiaty, które rozwijają się w owoce. Różnice między palmami dotyczą także ich docelowej wysokości. W warunkach domowych palma Areka osiąga około 2 metrów wysokości. Chamedora natomiast rośnie powoli i jest znacznie mniejsza - dorasta do około 1 - 1,5 metra.