Blog kategorie
Blog wpisy
Ostatnio na blogu
Jak zmieniają się rośliny domowe jesienią

Jesienią dni stają się krótsze, a słońce słabsze. Te zmiany wpływają na rośliny domowe, które mogą zacząć się zmieniać. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać zmiany fizjologiczne od problemów chorobowych i szkodnikowych, a także jak dbać o rośliny domowe jesienią, aby przetrwały zimę.

Rośliny oczyszczające powietrze cz.1

To, czym oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i kreatywność. Podpowiadamy jak w naturalny sposób poprawić jakość powietrza w swoim domu, zadbać o samopoczucie, a przy tym dodać wnętrzu charakteru.

Promocje
Strelicja Nicolai ⌇ Strelitzia Nicolai C6
Strelicja Nicolai ⌇ Strelitzia Nicolai C6

349,99 zł

Najniższa cena: 399,00 zł
szt.
Adenium ⌇ Adenium Obesum
Adenium ⌇ Adenium Obesum

69,99 zł

Najniższa cena: 74,99 zł
Maranta Fascinator Tricolor ⌇ Maranta leuconeura
Maranta Fascinator Tricolor ⌇ Maranta leuconeura

44,99 zł

Najniższa cena: 49,99 zł
Alokazja Silver Dragon ⌇ Alocasia
Alokazja Silver Dragon ⌇ Alocasia

42,30 zł

Najniższa cena: 46,99 zł
Blog chmura tagów
Motywy roślinne we wnętrzach 0
Motywy roślinne we wnętrzach

Pierwsze podmuchy wiosennego powietrza zawsze dodają nam energii i motywacji do działania. Przygotowujemy się do nadejścia nowej pory roku, a ta dla wielu jest impulsem do porządków i odświeżenia swoich mieszkań, domów czy biur. Z nieukrywaną przyjemnością rezygnujemy z zimowego lenistwa w wygodnym fotelu. Pozbywając się grubych koców, puchatych poduszek i ciemnych zasłon, wprowadzamy do przestrzeni optymistyczny powiew świeżości i energetyzujące elementy.


Od kilku sezonów w trendach wnętrzarskich nieprzerwanie królują motywy roślinne. Sprawdź, jak je wykorzystać i wprowadzić do wystroju wnętrza.

Ponadczasowe roślinne dodatki

Roślinność jest częścią natury, a człowiek potrzebuje kontaktu z nią i zapewne właśnie dlatego chcemy czuć jej bliskość w naszych domach. Samo spoglądanie na rośliny daje nam uczucie błogiego spokoju. Do niezwykłej mocy roślin nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Potrafią one bowiem pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, a wnętrza pozbawione roślin pozostawiają wrażenie, jakby czegoś w nich brakowało. Właściwości roślin mające korzystny wpływ na nasze zdrowie to nie jedyny powód stale utrzymującej się ich popularności w wystroju wnętrz. Motywy roślinne były, są i wciąż będą inspiracją do dekoracji domów i mieszkań również ze względu na swoją uniwersalność. Ścięte kwiaty w wazonach czy egzotyczne okazy w doniczkach lub stylowych kwietnikach zdobią wnętrza od lat. Obecnie ich wizerunek jest również częstą dekoracją tapet ściennych, różnego rodzaju materiałów oraz dodatków. Można powiedzieć, że roślinne wzory opanowały świat trendów wnętrzarskich i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Jak do tego doszło? Duży wpływ z pewnością ma panująca na całym świecie i w różnych dziedzinach moda na życie w stylu eko. Wraz z nią pojawił się również trend na wprowadzanie elementów eko do wystroju wnętrz, stawiającego przede wszystkim na wykorzystywanie w aranżacjach naturalnych materiałów. Do naszych domów szturmem wkroczyły style takie, jak skandynawski, rustykalny, etno czy boho, których wspólnym mianownikiem jest bowiem prostota, naturalne materiały oraz żywe rośliny. Co ciekawe, potrzeba kontaktu z naturą znalazła również odzwierciedlenie w nowoczesnych stylach, jak industrialny czy loftowy, w których surowość bardzo często zostaje przełamana dekoracjami z żywych roślin lub dodatkami z motywami roślinnymi lub w odcieniach soczystej zieleni.

[product id="92,78, 128 " limit="3"]

Jak bezpiecznie wprowadzić motywy roślinne do wnętrz?

Motywy roślinne wciąż pozostają na topie. Pojawia się jednak pytanie, jak je wprowadzać do aranżacji wnętrz, by nie przesadzić. Wiele osób rezygnuje z motywów roślinnych w obawie, że w pomieszczeniu będzie o jeden wzór za dużo. Rośliny przez wielu kojarzone są również z “babcinym” domem przywołującym na myśl izby wypełnione przeróżnymi kwiatami w najrozmaitszych donicach. Choć taki wystrój może mieć swój urok, to należy przyznać rację, że w codziennym pędzie taka mnogość barwnych kompozycji może przyprawiać o zawrót głowy.

W jakich pomieszczeniach zatem florystyczne akcenty odnajdą się najlepiej? Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że we wszystkich. Jak zwykle jednak w urządzaniu mieszkań sekret tkwi w umiarze i dobrych połączeniach. Jeżeli zakochałeś się w roślinnych akcentach, z pewnością będziesz chciał by zdobiły nie tylko poduszki na kanapie w salonie. Zanim jednak wypełnisz swoje wnętrze florystycznymi motywami, dokładnie przemyśl jego aranżację. Podążając na fali entuzjazmu nie trudno popaść w przesadę, a ta może prowadzić z kolei do uzyskania efektu odwrotnego od zamierzonego. Nadmiar kwiatowych akcentów po początkowej euforii, w dłuższym horyzoncie może okazać się po prostu przytłaczający. Motywy kwiatowe często bogate są w dość dużą ilość szczegółów, przez co są bardzo wyraziste. Bezpiecznie jest więc łączyć je z naturalnymi elementami wystroju, z gładkimi płaszczyznami i stonowanymi kolorami. Wszędzie tam, gdzie jeszcze nia ma jeszcze zbyt wielu szczegółów i bogatych kompozycji barw. Tylko wtedy mogą grać “pierwsze skrzypce” w całym wystroju i nie przyczyniają się do wizualnego bałaganu z resztą dodatków.

Dekoracje roślinne będą stanowić idealny dodatek do minimalistycznych aranżacji, ścian w jednolitych kolorach oraz drewnianych podłóg. Florystyczne akcenty doskonale komponują się ze stonowanymi kolorami, jak pastele, beże, szarości, brązy i zielenie bądź całe kompozycje naturalnych barw ziemi. Modne motywy liści lub kwiatów świetnie prezentują się również w białych, monokolorystycznych wnętrzach. Warto pamiętać jednak, że pożądany powiew świeżości i ożywczą energię wniesie do domu tylko wykorzystanie elementów florystycznych w odpowiedniej proporcji. Nigdy nie należy ich zestawiać z większą ilością barw z różnych palet kolorystycznych. Tylko wtedy uda nam się uzyskać połączenie, które pozwoli zachować wrażenie spokoju i harmonii.

Jak wprowadzić motywy roślinne do wnętrza?

Kiedy lepiej zrezygnować z motywów roślinnych?

Wspomniany umiar to klucz do tego, by nasze wnętrze, nawet pomimo ogromnej fascynacji roślinnością, nie zostało nią przytoczone. Elementów o roślinnym designie lepiej więc nie łączyć na przykład z finezyjnymi zygzakami występującymi w stylu retro czy wzorami typowymi dla stylu glamour. Kiedy jeszcze warto zrezygnować z motywów roślinnych? Na pewno za dużo będzie się działo, gdy zdecydowałeś się na tematyczną tapetę i na siłę będziesz próbował połączyć ją z żywymi liśćmi. Tapeta, nawet perfekcyjnie dobrana do wzoru np. na sofie, fotelu czy zasłonach, może sprawić, że przekroczysz granicę między dobrym smakiem, a kiczem. Podobny efekt najprawdopodobniej osiągniesz również dodając elementy roślinne do barwnej niczym rajski ptak tapicerki mebli wypoczynkowych. Jeżeli więc planujesz całkowitą zmianę wystroju zdecyduj wcześniej, na co chcesz postawić. Mogą to być roślinne akcenty lub na przykład modne meble w kwiaty. W drugim przypadku będziesz musiał ograniczyć się już tylko do stonowanych dodatków.

Podsumowanie, czyli o czym będzie kolejny wpis

Motywy roślinne, żywe kwiaty, liście czy egzotyczne rośliny można zauważyć w wielu elementach wystroju wnętrz i wyposażenia domu. Wzorzyste tapety, różnobarwne tkaniny pojawiające się na sofach, fotelach czy w formie zasłon znajdziemy w propozycjach wielu producentów. Trafiają one szczególnie do osób, marzących o odrobinie zielonej przestrzeni wokół siebie. Szukając sposobów na to, jak wprowadzić do naszego otoczenia elementy bliskie naturze, już teraz zapraszamy Cię do kolejnego wpisu. Znajdziesz w nim kilka praktycznych wskazówek, w jaki sposób dodać motywy roślinne do swojego wnętrza.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 399,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl