Blog kategorie
Blog wpisy
Ostatnio na blogu
Rośliny oczyszczające powietrze cz.1

To, czym oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i kreatywność. Podpowiadamy jak w naturalny sposób poprawić jakość powietrza w swoim domu, zadbać o samopoczucie, a przy tym dodać wnętrzu charakteru.

Zielony loft

Znasz już styl loftowy na tyle, by wiedzieć, że charakteryzuje się on surowością w elementach dekoracyjnych pomieszczeń. Jak zatem w takim surowym i charakterystycznym stylu znaleźć miejsce dla roślin? Na to pytanie odpowiadamy w tym wpisie.

Blog chmura tagów
Stop betonozie! Jak wprowadzić zieleń do miast? 0
Stop betonozie! Jak wprowadzić zieleń do miast?

Betonoza jest problemem, który dotyka przede wszystkim duże metropolie na całym świecie. Ale nie tylko. Coraz więcej mniejszych miast także jest wypełnionych betonowymi placami. Zjawisko to może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia i dobrostanu. Dlatego tak ważne jest, aby podejmować działania na rzecz poprawy sytuacji - stop betonozie! Jest wiele sposobów, aby to osiągnąć, a jednym ze skuteczniejszych działań jest zazielenianie przestrzeni miejskich. 

Betonoza - skala zjawiska i jej skutki

Betonoza to zjawisko, które mówiąc dosadnie polega na dewastacji przestrzeni miejskich. Oznacza ono wycinkę drzew i usuwanie innych roślin, co prowadzi do powstania betonowych pustek w otoczeniu miasta. W efekcie tego procesu, coraz więcej miejsc publicznych staje się niesprzyjającym środowiskiem dla ludzi oraz zwierząt. Betonoza osiąga szeroki zasięg. Wiele miast jest coraz bardziej "zabetonowanych". Brakuje w nich przede wszystkim miejsc zielonych i terenów rekreacyjnych. Takie działania w konsekwencji mają poważne skutki dla naszego zdrowia i dobrostanu. Prowadzą m.in. do podwyższonego stresu, obniżenia jakości powietrza i globalnego ocieplenia poprzez akumulację ciepła w betonowych obszarach. Ma to szczególnie dotkliwe konsekwencje dla mieszkańców miast, ponieważ ich bezpośrednie otoczenie staje się coraz bardziej zurbanizowane, a przez to mniej atrakcyjne.

Jak uchronić miasta przed betonowym krajobrazem?

Aby zaradzić temu problemowi, ważne jest, aby zrozumieć skalę i skutki betonozy. Istnieje szereg inicjatyw mających na celu ograniczenie tego trendu. Należą do nich: tworzenie nowych elementów małej architektury z wykorzystaniem zieleni, promowanie dostępu do terenów rekreacyjnych oraz stosowanie efektywnych metod planowania przestrzennego. Miasta dotknięte omawianym problemem to krajobraz w szaro-betonowych barwach. Dlatego, naszym zdaniem tak istotne jest wprowadzenie do infrastruktury miejskiej zieleni. Tylko w ten sposób będzie możliwe zastopowanie skutków betonozy i stworzenie miejsc przyjaznych, poprawiających jakość życia mieszkańców.

Zielone miasto

Korzyści płynące z naturalnej zieleni w obrębie miast

Naturalna zieleń w przestrzeni miejskiej ma ogromny wpływ zarówno na jakość życia mieszkańców, jak i środowiska naturalnego. Rośliny przede wszystkim mają tendencję do oczyszczania powietrza. Zmniejszają efekt "wysp ciepła" w miastach - tereny zagospodarowane w zieleń są dużo chłodniejsze niż betonowe. Zielone tereny w miastach mogą również służyć jako obszary relaksu, dając ludziom możliwość czerpania korzyści z blisko położonej natury. Ponadto, zapewniają one schronienie dla różnych gatunków roślin i zwierząt, co pomaga chronić bioróżnorodność. Dla jakości powietrza istotne są również naturalne tereny podmiejskie. Stanowią one naturalny filtr, który chroni nas przed zanieczyszczeniami. Co więcej, zielone tereny mogą poprawiać estetykę miasta i tworzyć piękne miejsce do rekreacji dla mieszkańców. Nie ma zatem wątpliwości, że naturalna zieleń ma pozytywny wpływ na ludzi i otoczenie. Pozostaje więc pytanie...

Jak wprowadzić zieleń do miast?

Istnieje wiele sposobów na wprowadzenie więcej zieleni do miast. Działania te spoczywają nie tylko na rękach włodarzy miast. W walkę z betonozą mogą włączyć się właściciele biur, restauracji i innych obiektów. Każdy z nas posiadający choć skrawek swojego miejsca w przestrzeni miejskiej może dołożyć cegiełkę, by zazielenić przestrzeń wokół siebie. Oto kilka sposobów.

Parki, tereny zielone, skwery

Parki, tereny zielone czy skwery to idealne miejsca do wprowadzenia roślinności do miast. Miejsca te stanowią doskonałą okazję do cieszenia się zarówno naturalnymi krajobrazami, jak i korzystania z uroku tworzonego przez naturę. Poprzez różnorodność roślin można odmienić obraz miasta i przywrócić mu jego dawne piękno. Można również sadzić drzewa i krzewy na ulicach i chodnikach oraz stwarzać przyjazne dla ptaków siedliska. Warto przestrzeni miejskiej znaleźć miejsce na uroczo kwitnące drzewa jak np. lagerstroemie czy magnolie, które znacznie wpłyną na efekt wizualny miasta. 

Park w mieście

Promowanie ogrodnictwa

Promowanie ogrodnictwa w miastach może mieć wiele postaci. Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na tarasy, balkony, a nawet mieszkania. To doskonałe miejsca do urządzania małych ogrodów, nawet na niewielkiej przestrzeni. Można tu sadzić kolorowe rośliny doniczkowe lub tworzyć mini ogródki warzywne lub z ziołami. Miłośnicy egzotyki mogą pokusić się o rośliny tarasowe jak eukaliptusy czy cytrusy. Warto też rozważyć innowacyjne podejście, takie jak tworzenia ogrodów wertykalnych, które pozwalają na czerpanie radości z hodowli roślin przy ograniczonej ilości miejsca.

Łąki kwietne

Kwietne łąki to piękny i naturalny sposób na upiększenie miejskich przestrzeni. Są one coraz częściej spotykane w miastach, tworząc piękną, kolorowo-zieloną paletę. Łąki kwietne przyciągają ptaki i zapylacze oraz poprawiają jakość powietrza. Można je założyć m.in. w parkach, na trawnikach, placach miejskich, wzdłuż ulic - czyli wszędzie tam, gdzie jest choć skrawek niezagospodarowanego miejsca. Taka "dekoracja" przestrzeni z pewnością wpływa na wizerunek miasta a ponadto dostarcza wspaniałej rozrywki. To doskonałe miejsce do chodzenia z rodziną lub z przyjaciółmi, gdzie można nacieszyć się spokojem oraz otaczającym go pięknem.

Rośliny w mieście

Zielone dachy

Jednym ze skutecznych sposobów na przeciwdziałanie betonozie jest tworzenie w miastach zielonych dachów. Zagospodarowanie dachu przeznaczonego na siedlisko roślinne niesie szereg korzyści. Znacznie wpływa przede wszystkim na jakość powietrza i środowisko, ponieważ umożliwia absorpcję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, co przyczynia się do ograniczenia negatywnego wpływu zmian klimatu. Zielone dachy stanowią także idealne lokalizacje dla różnorodności owadów i ptaków, szczególnie latem. Ponadto zapewniają naturalną klimatyzację budynku poprzez ograniczenie słonecznego nagrzewania się dachu, co pozwala obniżyć koszty energii. Co więcej, rośliny na dachach w dużym stopniu pochłaniają wodę deszczową, która inaczej schodziłaby do kanalizacji lub ulicy, redukując w ten sposób problem powodzi miejskiej.

Rośliny w donicach

Rośliny w dużych donicach to idealny sposób na wprowadzenie zieleni do przestrzeni miejskiej oraz udekorowanie budynków użyteczności publicznej, szkół, ogródków restauracyjnych, terenów przy hotelach czy prywatnych domów. Donice mogą być świetną ozdobą każdego miejsca i tworzyć przytulne otoczenie. Wybór gatunków i odmian jest ogromny. Można np. pokusić się o egzotyczne rośliny tarasowe jak bambusy czy eukaliptusy. 

Rośliny przy restauracji w mieście

Ogrody wertykalne w przestrzeni miejskiej

Nowatorskim sposobem na wprowadzenie zieleni do miast są ogrody wertykalne. Pionowe konstrukcje mogą być zakładane nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz budynków, np. w ogródkach restauracyjnych, na ścianach przy wejściu do biurowców czy hoteli. Ogromny wybór roślin sprawia, że możliwości zaaranżowania zielonej ściany są nieograniczone. Za każdym razem taka instalacja niesie szereg korzyści. Obiekt z zieloną ścianą staje się bardziej atrakcyjny dla odwiedzających. Rośliny wykorzystane w ogrodzie wertykalnym ponadto pozytywnie wpływają na jakość powietrza poprzez redukcje szkodliwych substancji oraz poprawia jego wilgotność. Co więcej, ogrody wertykalne mogą stać się także użytecznym i efektywnym sposobem na wykorzystanie przestrzeni publicznej dla celów społecznych, takich jak prowadzenie warsztatów edukacyjnych czy spotkań towarzyskich. 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 249,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl