Rośliny potrzebują wsparcia! Zupełnie tak jak ludzie w pewnym momencie swojego życia muszą się na czymś oprzeć. Wiele roślin w naturze przyczepia się do drzew, skał, konarów lub innych elementów znajdujących się w pobliżu. W warunkach domowych to nam w zadaniu przypada zadbanie o to, by miały odpowiednią podporę. Wszystko po to, by mogły pięknie się rozwijać i rosnąć we właściwym kierunku.
Kiedy rośliny potrzebują wsparcia?
Rośliny uwielbiają słońce. Każda roślina uprawiana w domu w naturalny sposób prędzej czy później zaczyna wyciągać swoje pędy w kierunku światła. Jeżeli w odpowiednim czasie nie dołożymy starań, by roślina rosła w odpowiednim kierunku, może pozostać nam jedynie obcięcie rośliny. Tym samym czeka nas rozpoczęcie całego procesu wyhodowania pięknego okazu od nowa, czyli ponownego ukorzenienia. Jak temu zapobiec? Z pomocą przychodzą podpory i tyczki, które zamontowane zawczasu pozwolą na formowanie kształtu rośliny od samego początku.
Dlaczego warto podarować roślinom podporę?
Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować podpory do kwiatów doniczkowych. Wymieńmy więc ich najważniejsze zalety.
- podpory zapewniają roślinom stabilność, zapobiegają przewracaniu się i wyrywaniu korzeni;
- podpory do kwiatów doniczkowych umożliwiają ich prawidłowy wzrost w określonym kierunku;
- podpory do roślin ułatwiają formowanie i nadawanie roślinom atrakcyjnego kształtu;
- paliki i podpory do roślin zapobiegają łamliwości łodyg - chronią delikatne pędy przed uszkodzeniem;
- rośliny pnące prowadzone na podporach wytwarzają większe liście;
- podpory są oryginalnym dodatkiem, który nie tylko ułatwia wzrost rośliny, ale też podkreśla jej urodę i zapewnia ciekawy wygląd całej kompozycji.
Jakie rośliny potrzebują podpór?
Spora część roślin doniczkowych oczywiście poradzi sobie bez podpory czy palika. Jednak ze wsparciem rośliny odwdzięczą się nam piękniejszym wyglądem. Istnieje wiele roślin domowych, których uprawa nie obejdzie się bez podpór. Należą do nich przede wszystkim pnącza, np. monstery, epipremnum czy filodendrony. Wsparcia w postaci palików, drabinek czy podpór wymagają też wszystkie rośliny, które mają tendencję do przechylania czy przewracania się. Jeśli więc darzysz swoje rośliny wyjątkową troską, chcesz stworzyć atrakcyjną domową dżunglę lub zależy ci na podkreśleniu naturalnego wystroju wnętrza, podpórki do roślin doniczkowych będą doskonałym rozwiązaniem.
Rodzaje podpór do roślin doniczkowych
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów podpór do roślin doniczkowych, które można dopasować do gatunku, a także stylu mieszkania czy biura. Podpory mogą być wykonane z różnych materiałów: drewna, bambusa, kokosu, metalu lub tworzyw sztucznych. Do najbardziej popularnych podpór do roślin doniczkowych należą tyczki, paliki oraz drabinki. Wybór determinuje roślina, do której chcemy podporę zamontować. Przykładowo, palik kokosowy doskonale sprawdzi się w przypadku roślin pnących, szczególnie takich, które mają duże i długie korzenie powietrzne, jak np. monstera dziurawa czy filodendron Lemon Lime. Dzięki nim będą mogły swobodnie przyczepić się do materiału palika. Dużą popularnością cieszą się tyczki bambusowe lub drabinki bambusowe. Bambus to w 100% naturalny materiał, który nie uwalnia do podłoża szkodliwych substancji.
Jak zamontować podporę do roślin w doniczce?
"Montaż" podpory w doniczce nie należy do skomplikowanych czynności. Mimo to warto pamiętać o kilku prostych, ale istotnych zasadach, które pozwolą uniknąć uszkodzenia rośliny. Przede wszystkim, niektóre rośliny, aby prawidłowo się rozwijać, potrzebują wsparcia już na samym starcie. Najbezpieczniej podporę do kwiatów doniczkowych instalować w momencie przesadzania rośliny. Przy czym, nie wbijamy jej ot tak po prostu lub – co gorsza – na siłę do doniczki, ponieważ w ten sposób uszkodzimy korzenie rośliny. Najlepiej najpierw w donicy umieścić ziemię z dodatkami, następnie podporę i na końcu dopiero roślinę. Tyczkę, palik lub drabinkę montujemy tuż przy roślinie, nie na brzegu doniczki. Pędy roślin należy delikatnie podwiązać do podpory, np. przy pomocy drutu ogrodniczego okrągłego. Należy pamiętać jednak, by nie robić tego zbyt ciasno i pozostawić roślinom przestrzeń do swobodnego wzrostu. Podpory do roślin powinny być dopasowane wielkością do doniczki. Zbyt duża lub ciężka podpora w niewielkiej doniczce może powodować jej przewracanie się. Aby palik lub drabinka nie zabierały miejsca korzeniom, dobrze wybierać nieco większe doniczki. Ponieważ rośliny rosną, warto zamontować podporę większą niż aktualna wielkość rośliny. Dzięki temu, nie będziemy musieli szybko jej wymieniać i ponownie przesadzać rośliny.