Blog kategorie
Blog wpisy
Ostatnio na blogu
Jak zmieniają się rośliny domowe jesienią

Jesienią dni stają się krótsze, a słońce słabsze. Te zmiany wpływają na rośliny domowe, które mogą zacząć się zmieniać. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać zmiany fizjologiczne od problemów chorobowych i szkodnikowych, a także jak dbać o rośliny domowe jesienią, aby przetrwały zimę.

Rośliny oczyszczające powietrze cz.1

To, czym oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i kreatywność. Podpowiadamy jak w naturalny sposób poprawić jakość powietrza w swoim domu, zadbać o samopoczucie, a przy tym dodać wnętrzu charakteru.

Promocje
Nawóz uniwersalny długo działający 6 miesięcy
Nawóz uniwersalny długo działający 6 miesięcy

4,89 zł

Cena regularna: 6,99 zł

Najniższa cena: 6,99 zł
szt.
Dracena Compacta ⌇ Dracaena fragrans
Dracena Compacta ⌇ Dracaena fragrans

18,69 zł

Cena regularna: 23,90 zł

Najniższa cena: 26,70 zł
Anturium Black Love ⌇ Anthurium
Anturium Black Love ⌇ Anthurium

59,99 zł

Cena regularna: 69,99 zł

Najniższa cena: 69,99 zł
Palma Cykas Revoluta ⌇ Cycas Revoluta
Palma Cykas Revoluta ⌇ Cycas Revoluta

69,99 zł

Cena regularna: 84,90 zł

Najniższa cena: 84,90 zł
Blog chmura tagów
Jak zmieniają się rośliny domowe jesienią 0
Jak zmieniają się rośliny domowe jesienią

Dzisiaj mamy ostatni dzień października, czyli kalendarzowa jesień jest prawie, prawie na półmetku. Za oknem doskonale to widać. Jesień to wyjątkowy czas dla przyrody. Drzewa i krzewy przybierają barwy czerwieni, pomarańczy i złota, a dni stają się krótsze. Rośliny domowe, choć chronione przed bezpośrednimi wpływami zewnętrznymi, również doświadczają zmian w tym okresie. W tym artykule dowiesz się, jakie procesy zachodzą w roślinach domowych podczas jesieni i jak odróżnić naturalne zmiany od objawów chorób czy ataków szkodników.

Jakie zmiany zachodzą w roślinach domowych jesienią?

Wbrew pozorom rośliny domowe nie zachowują się inaczej względem tych ogrodowych. Dlatego najczęstsze zmiany w roślinach domowych jakie może zaobserwować jesienią to:

 • Zmniejszenie tempa wzrostu:🪴 W miarę skracania się dni i zmniejszania ilości światła, wiele roślin domowych zaczyna rosnąć wolniej. Jest to naturalny proces, który pozwala roślinom przygotować się na nadchodzący okres zimowy. Warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie rośliny reagują w ten sposób. Niektóre gatunki, takie jak sukulenty, mogą nadal rosnąć w tempie zbliżonym do letniego.
 • Zrzucanie liści: 🍃 Niektóre rośliny mogą zaczynać zrzucać starsze liście. Jest to sposób na dostosowanie się do mniejszej ilości światła. Zrzucanie liści jest naturalnym procesem, który pozwala roślinie zaoszczędzić energię.
 • Zmiana koloru liści: 🍂 Podobnie jak drzewa na zewnątrz, niektóre rośliny domowe mogą zmieniać kolor liści na bardziej czerwony lub pomarańczowy. Jest to reakcja na zmniejszającą się ilość światła oraz na niższe temperatury.
 • Odpoczynek: Część rośliny przechodzi w stan spoczynku, podczas którego nie rosną i nie kwitną.

Można zatem stwierdź że cykl roślin domowych jest identyczny z cyklem roślin ogrodowych. Z tą jednak różnicą, że rośliny doniczkowe są przez nas chronione przed drastycznymi zmianami atmosferycznymi i dzięki temu, są wstanie zachować pożądany wygląda praktycznie przez cały rok.

Niestety, oprócz zmian fizjologicznych, jesień to także czas, w którym rośliny domowe są bardziej podatne na choroby i szkodniki.

Jak odróżnić szkodnika i choroby od naturalnych zmian jesiennych

Każdy kto otacza się zielonymi roślinami domowymi w ilości zdecydowanie większej niż jedna lub dwie rośliny, wie że jesień to okres wzmożonego obserwowania roślin. Szybko zauważona choroba czy też szkodnik pozwala na uratowanie rośliny.

Najczęstsze choroby roślin domowych jesienią to:

 • Choroby grzybowe: pleśń, mączniak, rdza.
 • Choroby bakteryjne: zgnilizna, fytoftoroza.
 • Choroby wirusowe: mozaika,

Natomiast te paskudztwa atakuj nasze rośliny jesienią 🐛:

 • Przędziorki: drobne pajęczaki, które żerują na liściach, powodując ich żółknięcie i opadanie.
 • Mszyce: małe owady, które żywią się sokami roślinnymi, powodując ich deformację i więdnięcie.
 • Wciornastki: małe owady, które żerują na liściach, powodując ich skręcanie i zasychanie.
[product category_id="43" limit="6" slider="true" onlyAvailable="true"]

Jak zatem odróżnić zmiany fizjologiczne od problemów chorobowych i szkodnikowych?

Zdajemy sobie sprawę że czasami trudno jest odróżnić zmiany fizjologiczne spowodowane zmianą pory roku od problemów chorobowych i szkodnikowych. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

 • Zmiany fizjologiczne są zazwyczaj równomierne na całej roślinie lub jej części. Problemy chorobowe i szkodnikowe zazwyczaj rozprzestrzeniają się nieregularnie. Jeśli zauważysz małe owady na liściach, pajęczynki lub białe plamki, może to świadczyć o obecności szkodników. Inne objawy to klejące się liście lub deformacje. Szkodniki takie jak mszyce czy przędziorki mogą być szczególnie aktywne w okresie jesiennym.
 • Zmiany fizjologiczne występują zwykle w całym cyklu życia rośliny. Problemy chorobowe i szkodnikowe zazwyczaj pojawiają się nagle. Czarne, brązowe lub żółte plamy na liściach, pleśń lub odbarwienia mogą wskazywać na choroby roślin. Choroby grzybowe są często spotykane w okresie jesiennym, zwłaszcza gdy rośliny są podlewane zbyt obficie.
 • Naturalne "kaprysy" jesiennego okresu. Jeśli roślina zaczyna zrzucać liście, ale nie ma innych objawów choroby lub szkodników, może to być po prostu reakcja na zmieniające się warunki świetlne. Pamiętaj jeśli masz wątpliwości, czy zmiany, które zauważyłąś na roślinie, są fizjologiczne, lepiej skonsultuj się z nami

Rośliny domowe jesienią

Jak dbać o rośliny domowe jesienią?

Skorzystaj z naszych sprawdzonych sposób na dbanie o rośliny domowe w okresie jesienno zimowych, a z pewnością nie będziesz mieć problemów ani z chorobami ani szkodnikami

Wpływ temperatury i wilgotności na rośliny domowe w okresie jesiennym

Jesień to czas, gdy temperatury 🌡️ zaczynają spadać, a wilgotność powietrza może się różnić w zależności od warunków wewnętrznych i zewnętrznych. Dla wielu roślin domowych, te zmiany mogą wpłynąć na ich zdrowie i rozwój.

W miarę spadku temperatury, niektóre rośliny mogą zaczynać wchodzić w stan spoczynku. W tym okresie ważne jest, aby unikać gwałtownych zmian temperatury, które mogą stresować rośliny. Zwróć na to uwagę podczas wietrzenia w domu czy mieszkaniu. Jeżeli posiadasz w domu kaloryfery, odsuń rośliny od źródła ciepła.

Centralne ogrzewanie, które jest często używane w miesiącach jesiennych, może powodować suchość powietrza w pomieszczeniach. Dla wielu roślin, takie jak paprocie czy monstery, niska wilgotność może prowadzić do brązowienia i wysychania liści. Rozważ użycie nawilżacza powietrza lub umieszczenie roślin w misce z wodą, aby zwiększyć wilgotność w ich otoczeniu. Można rośliny również zraszać - raz w tygodniu w zależności od intensywności ogrzewania pomieszczenia.

Zmień nawyki uprawowe

Przede wszystkim dostosuj podlewanie. 💦 W okresie jesiennym rośliny potrzebują mniej wody. Zmniejsz częstotliwość podlewania i upewnij się, że ziemia jest sucha na głębokość kilku centymetrów przed kolejnym podlaniem. Zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia korzeni.

Ogranicz nawożenie, ale nie rezygnuj z niego wcale! W okresie jesiennym wiele roślin wchodzi w stan spoczynku, dlatego nawożenie powinno być ograniczone. Sprawdzą się tutaj nawozy o niższej zawartości azotu i stosuj go rzadziej niż w miesiącach letnich.

[product id="37, 36, 30"]

Jesień to idealny czas na przesadzanie wielu roślin domowych. W miarę wzrostu roślin, korzenie mogą stać się zbyt ciasne w doniczce, co może hamować ich rozwój. Wybierz większą doniczkę i świeże podłoże do przesadzania. Upewnij się, że nowa doniczka ma odpowiednie otwory do odprowadzania wody, aby zapobiec gniciu korzeni.

Zadbaj o odpowiednią ilość światła. ☀️ Jeśli Twoje rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości światła naturalnego, rozważ użycie specjalnych lamp do roślin. Te lampy naśladują spektrum światła słonecznego i mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia i witalności roślin w miesiącach jesiennych.

Regularnie sprawdzaj rośliny pod kątem obecności szkodników i usuwaj je w razie potrzeby. Możesz użyć naturalnych środków, takich jak mydło potasowe. Możesz również skorzystać ze sprawdzonych przez nas produktów. Zerknij na kategorię Preparaty na choroby i szkodniki.

Przesadzanie roślin domowych jesienią

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci lepiej zrozumieć potrzeby roślin domowych w okresie jesiennym i dostarczą praktycznych wskazówek dotyczących ich pielęgnacji.

Pamiętaj, że każda roślina jest inna i może wymagać indywidualnego podejścia. Regularna obserwacja i dostosowywanie pielęgnacji do potrzeb Twoich roślin to klucz do ich zdrowia i piękna przez cały rok. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące uprawy roślin domowych w okresie jesienno-zimowych zostaw nam wiadomość w komentarzu!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 249,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl