
W skrócie:
2. Uprawa i pielęgnacja żywopłotu z bambusów w donicach
3. Czy każdy bambus nadaje się na żywopłot w donicach? Najlepsze odmiany
4. Egzotyczny ogród na balkonie, czyli bambusowy żywopłot w pojemnikach
Bambus w donicy to nie tylko dekoracyjna roślina, ale także praktyczne rozwiązanie dla osób, które chcą osłonić swój taras lub balkon przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Jest wysoki i gęsty, a przy tym łatwy w uprawie i pielęgnacji. Tworzy naturalny ekran prywatności, dodając jednocześnie egzotycznego charakteru przestrzeni.
Bambusy charakteryzują się szybkim wzrostem, co oznacza, że w krótkim czasie możemy się spodziewać żywopłotu sięgającego nawet kilku metrów wysokości. Dzięki zimozielonym liściom i dekoracyjnym łodygom, będą zdobić przestrzeń przez cały rok, zachowując soczysty, intensywny kolor nawet zimą.
Sadzenie bambusa w donicy
Sadzenie bambusa w donicy to doskonały sposób na wprowadzenie egzotyki na taras lub balkon. Te wysoce dekoracyjne rośliny zachwycą swoim eleganckim pionowym pokrojem oraz soczystą zielenią liści pięknie kontrastującą z otoczeniem.
Bambus stanowić będzie oryginalny roślinny akcent, ale także gęsty zimozielony żywopłot zapewniający prywatność i ochronę przed wiatrem. To również prosty i efektowny sposób na stworzenie zielonego zakątka, który będzie cieszył oko przez cały rok.
Donice umożliwią precyzyjne dobranie gleby zapewniającej roślinie odpowiednie warunki do wzrostu. Ponadto roślinę w donicy łatwo jest przenieść w inne miejsce, co da elastyczność w aranżacji przestrzeni oraz możliwość szybkiej zmiany wyglądu tarasu lub balkonu.
Lista rzeczy do sadzenia - co i dlaczego będzie Ci potrzebne?
Przygotowując się do sadzenia bambusa w donicy, należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych produktów:
- Donica z otworami drenażowymi - otwory zapewnią odpowiedni odpływ wody i zapobiegną gniciu korzeni,
- Keramzyt - pomaga w odprowadzeniu nadmiaru wody,
- Ziemia - bambusy preferują wilgotne, ale dobrze przepuszczalne podłoże o neutralnym pH,
- Perlit - ułatwi przepływ nadmiaru wody na dno donicy,
- Nawóz w granulkach do bambusów - wspiera intensywny wzrost pędów i liści,
- Odpowiednia odmiana bambusa - należy dopasować gatunek do warunków na balkonie lub tarasie.
Sadzenie bambusa na żywopłot w donicy - instrukcja krok po kroku
1. Wybierz odpowiednią donicę
Donica musi być stabilna. Bambusy osiągają okazałe rozmiary, dlatego w lekkim pojemniku podczas wietrznego dnia mogłyby się przewrócić i uszkodzić. Plastikowa doniczka najprawdopodobniej nie zda egzaminu. Najlepiej zaopatrzyć się w ceramiczną donicę o wymiarach min. dwa razy większych niż rozmiar pojemnika, w którym został zakupiony Twój bambus.
2. Przygotuj drenaż
Zacznij od przygotowania warstwy drenażu na dnie doniczki. Rekomendujemy keramzyt, dzięki któremu w razie potrzeby nadmiar wody osiądzie na dnie pojemnika i wypłynie przez otwory w donicy. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu unikniemy gnicia korzeni. Przygotuj zatem warstwę keramzytu o wysokości około 5 cm.
Jeśli chcesz zimować roślinę na zewnątrz, jeszcze przed przygotowaniem drenażu, musisz zająć się ociepleniem donicy (więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej).
3. Dodaj ziemię, perlit i nawóz
Jeśli masz już przygotowaną warstwę drenującą, dodaj żyzną ziemię o neutralnym pH. Aby zwiększyć jej przepuszczalność, warto wymieszać ją z perlitem. Dzięki temu podczas obfitych opadów, woda z łatwością przedostanie się na dno donicy.
Już w tym momencie możesz wzmocnić swoją roślinę. Polecamy nawóz w granulkach do bambusów - należy dodać do przygotowanej ziemi z perlitem. Stanowić będzie roczną ochronę przed chorobami, szkodnikami, opadaniem czy żółknięciem liści.
4. Umieść sadzonkę w donicy
Włóż sadzonkę do donicy docelowej. Dopełnij pojemnik wcześniej przygotowaną ziemią tak, aby roślina odpowiednio ułożyła się w donicy. Bądź ostrożny, by nie uszkodzić bambusa - młode pędy są bardzo delikatne.
5. Podlej bambusa
Gdy posadzisz już bambusa w doniczce, pamiętaj o jego podlaniu. Ziemia musi być przez cały czas lekko wilgotna.
Uprawa i pielęgnacja żywopłotu z bambusów w donicach
Bambusy w donicy wymagają regularnej pielęgnacji, ale nie są roślinami trudnymi w hodowli. Właściwe podlewanie, nawożenie oraz ochrona przed mrozem są kluczowe dla ich zdrowia. Poprawne przycinanie pomoże utrzymać odpowiednią formę rośliny, co jest wyjątkowo istotne w przypadku żywopłotów.
Podlewanie - jak robić to prawidłowo?
Bambusy preferują wilgotne podłoże, ale nie tolerują zastojów wody. Aby uniknąć gnicia korzeni, donica powinna być dobrze zdrenowana, a podlewanie powinno być dostosowane do pory roku. Latem warto podlewać roślinę częściej, a zimą ograniczyć nawadnianie, dbając jednocześnie, aby ziemia nie wysychała.
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, ziemia musi być przez cały czas lekko wilgotna. Jeśli stanie się sucha, roślina zacznie pobierać wodę z liści, w wyniku czego zaczną słabnąć, a finalnie opadać.
Nawożenie - zapewnienie roślinie odpowiednich warunków do rozwoju
Bambusy rosną intensywnie, dlatego potrzebują regularnego nawożenia. Najlepsze są nawozy bogate w azot, które wspierają rozwój pędów i liści.
Jak wspomnieliśmy powyżej, możesz wzmocnić roślinę już na etapie jej sadzenia, mieszając ziemię z nawozem w granulkach. Jeśli jednak preferujesz nawóz płynny, zaaplikuj go najwcześniej około miesiąc po przesadzeniu rośliny.
Przycinanie bambusa na żywopłot - podstawowy zabieg pielęgnacyjny
Na wstępie warto wspomnieć, że bambus tak naprawdę może rosnąć swobodnie. Jeśli jednak nie chcesz, aby Twój żywopłot miał naturalną, ale nieco chaotyczną formę, możesz przycinać jego pędy po bokach i na górze.
Odpowiedni czas na pierwsze cięcie to moment, w którym bambus przestał już rosnąć w górę, a zaczął wszerz, wypuszczając boczne gałązki.
Roślinę przycinaj sekatorem na taką wysokość, jaka Ci odpowiada. Miejsce cięcia znajduje się tuż nad węzłem na pędzie.
Zimowanie bambusa w Polsce
Jeśli zamierzasz zimować bambusa na zewnątrz, koniecznie zadbaj o ocieplenie donicy już w trakcie sadzenia. W tym celu wykorzystujemy styropian, który tniemy na małe kawałki, po czym wypełniamy nimi wnętrze doniczki po bokach. Grubość takiego ocieplenia powinna wynosić min. 3 cm.
Czy każdy bambus nadaje się na żywopłot w donicach? Najlepsze odmiany
Na żywopłoty najlepiej nadadzą się bambusy drzewiaste oraz kępowe, które tworzą gęste zimozielone bariery. Wśród nich warto wyróżnić phyllostachysy i fargesie.
Phyllostachysy - najlepsze bambusy drzewiaste do dużych donic:
- Phyllostachys Bissetii – szybkorosnący bambus o intensywnie zielonym kolorze,
- Phyllostachys Aureocaulis – majestatyczna odmiana o żółtych, grubych pędach,
- Phyllostachys Nigra – drzewiasty bambus o czarnej barwie łodyg.
Fargesie - kępowe bambusy odpowiednie do małych doniczek:
- Fargesia Rufa – egzotyczna roślina o krzewiastym pokroju, idealna do małych ogrodów,
- Fargesia Jiuzhaigou – czerwona odmiana fargesii o wzniesionym pokroju,
- Fargesia Nitida – zielona fontanna o delikatnym pokroju.
[product id="102, 230, 237"]
Egzotyczny ogród na balkonie, czyli bambusowy żywopłot w pojemnikach
Bambusowy żywopłot w donicach to idealne rozwiązanie dla osób ceniących estetykę, funkcjonalność i egzotykę. Z pomocą tych okazów stworzysz żywopłot, który zacieni przestrzeń, ochroni przed zimowymi wiatrami, a także ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz.
W odpowiednich warunkach liście i pędy rekomendowanych przez nas bambusów kępowych i drzewiastych będą rosnąć bujnie, tworząc imponującą osłonę.
Zatem jeśli marzysz o ogrodzie, który szumi na wietrze, tworzy przytulną przestrzeń i emanuje egzotyką, wiedz, że te rośliny tarasowe to idealny wybór!