Blog kategorie
Blog wpisy
Ostatnio na blogu
Jak zmieniają się rośliny domowe jesienią

Jesienią dni stają się krótsze, a słońce słabsze. Te zmiany wpływają na rośliny domowe, które mogą zacząć się zmieniać. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać zmiany fizjologiczne od problemów chorobowych i szkodnikowych, a także jak dbać o rośliny domowe jesienią, aby przetrwały zimę.

Rośliny oczyszczające powietrze cz.1

To, czym oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i kreatywność. Podpowiadamy jak w naturalny sposób poprawić jakość powietrza w swoim domu, zadbać o samopoczucie, a przy tym dodać wnętrzu charakteru.

Promocje
Podłoże do storczyków
Podłoże do storczyków

20,39 zł

Najniższa cena: 23,99 zł
szt.
Nawóz do storczyków
Nawóz do storczyków

12,74 zł

Najniższa cena: 14,99 zł
szt.
Pałeczki nawozowe do storczyków
Pałeczki nawozowe do storczyków

11,04 zł

Najniższa cena: 12,99 zł
szt.
Odżywka do pielęgnacji liści storczyków
Odżywka do pielęgnacji liści storczyków

22,09 zł

Najniższa cena: 25,99 zł
szt.
Blog chmura tagów
Egzotyczny taras - nowy trend w Polsce 1
Egzotyczny taras - nowy trend w Polsce

W ostatnich latach, coraz więcej naszych rodaków odkrywa uroki posiadania tarasu, który staje się nie tylko miejscem odpoczynku, ale również wyrazem stylu życia. Wśród wielu trendów aranżacyjnych, szczególną popularność zdobywa koncepcja egzotycznego tarasu. To pomysł dla wszystkich tych, którzy pragną wprowadzić do swojego prywatnego otoczenia odrobinę egzotyki i stworzyć na własnym tarasie klimat, który do tej pory kojarzył się wyłącznie z wspomnieniami z odległymi podróżami.

Egzotyczny taras to nie tylko odpowiedź na rosnące zainteresowanie egzotycznymi roślinami, ale również wyraz zmieniających się trendów w ogrodnictwie i adaptacji do nowych warunków klimatycznych. Dzięki globalnemu ociepleniu, wiele roślin, które wcześniej uważano za nieodpowiednie do uprawy w polskich warunkach, teraz świetnie się u nas przyjmuje. To otwiera przed nami nowe możliwości aranżacyjne i pozwala na eksperymentowanie z gatunkami roślin, które dotąd wydawały się nieosiągalne.

Zainteresowanie egzotycznymi roślinami na tarasie wynika nie tylko z chęci posiadania pięknej, zielonej przestrzeni, ale również z potrzeby tworzenia miejsc, które sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi. Egzotyczny taras może stać się prywatną oazą spokoju, miejscem, w którym możemy oderwać się od codzienności i naładować baterie w otoczeniu natury.

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej trendowi egzotycznych tarasów, przedstawimy wybrane rośliny które znajdziesz w naszej ofercie, które z powodzeniem można uprawiać w Polsce, oraz podzielimy się poradami, jak zadbać o egzotyczny klimat na własnym tarasie. Przekonajmy się, dlaczego warto zainteresować się tym trendem i jakie korzyści może przynieść wprowadzenie odrobiny egzotyki do naszego otoczenia.

Rośliny ezgotyczne przed domem

Skąd taka popularność roślin egzotycznych w Polsce?

Uprawa egzotycznych roślin na tarasach w Polsce staje się coraz bardziej popularna, co można przypisać kilku kluczowym czynnikom. Pierwszym i być może najważniejszym jest zmiana klimatu. Coraz cieplejsze zimy i dłuższe, gorące lata sprawiają, że warunki klimatyczne w Polsce stają się bardziej sprzyjające dla wielu roślin, które wcześniej były uznawane za zbyt egzotyczne. To otwiera przed miłośnikami ogrodnictwa nowe możliwości i inspiruje do eksperymentowania z gatunkami roślin, które dotąd wydawały się nieosiągalne.

Kolejnym powodem jest rosnące zainteresowanie zdrowym stylem życia i bliskością z naturą. W dobie szybkiego tempa życia i ciągłego pośpiechu, własny kawałek zieleni staje się nie tylko estetycznym dodatkiem, ale również przestrzenią do relaksu i regeneracji. Egzotyczne rośliny, ze swoją niezwykłą urodą i zdolnością do tworzenia niepowtarzalnej atmosfery, przyciągają uwagę i stanowią doskonały sposób na wyróżnienie swojego tarasu.

Ponadto, trend na egzotyczne rośliny jest częścią szerszego zjawiska poszukiwania przez ludzi nowych, niekonwencjonalnych rozwiązań w aranżacji przestrzeni. W erze mediów społecznościowych, gdzie inspiracje z całego świata są na wyciągnięcie ręki, chęć wyróżnienia się i stworzenia czegoś unikalnego staje się coraz bardziej powszechna. Egzotyczne rośliny na tarasie to sposób na wprowadzenie elementu oryginalności i świeżości do domowej przestrzeni.

Wreszcie, uprawa egzotycznych roślin może być postrzegana jako hobby, które pozwala na rozwijanie pasji ogrodniczych i eksperymentowanie z różnorodnością gatunków. Dla wielu jest to również okazja do nauki i odkrywania nowych, fascynujących aspektów świata roślin.

Rośliny egzotyczne na tarasie

Jakie rośliny wybrać na początek przygody z egzotycznym tarasem?

Bambusy

Bambusy to jedne z najpopularniejszych roślin egzotycznych, które świetnie sprawdzają się w polskich warunkach. Są cenione za szybki wzrost, piękne, zielone liście i łatwość w pielęgnacji. Aby zapewnić im najlepsze warunki, warto posadzić bambusy w miejscach osłoniętych, z dobrze przepuszczalną glebą. Regularne podlewanie w okresach suszy pomoże im zachować świeżość i żywotność. Bambusy doskonale nadają się do tworzenia żywopłotów lub jako soliter na tarasie.

Eukaliptusy

Eukaliptusy to kolejna grupa roślin, która z powodzeniem może zdobić polskie tarasy. Ich aromatyczne liście nie tylko pięknie pachną, ale również mogą odstraszać komary. Eukaliptusy preferują słoneczne stanowiska i dobrze drenowaną glebę. Warto pamiętać, że są to rośliny dość wrażliwe na mróz, dlatego w chłodniejsze miesiące należy je przenieść do wnętrz lub dobrze zabezpieczyć na zewnątrz.

Lagerstroemia (Bez Południa)

Lagerstroemia, znana również jako Bez południa, to roślina, która zachwyca intensywnym kwitnieniem przez całe lato. Aby cieszyć się jej pięknem, należy zapewnić jej stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Lagerstroemia lubi gleby żyzne, lekko kwaśne i dobrze przepuszczalne. Regularne podlewanie i nawożenie są kluczowe dla obfitego kwitnienia. Zimą roślinę należy zabezpieczyć przed mrozem, szczególnie w pierwszych latach uprawy.

Bananowce

Bananowce to egzotyczne rośliny, które mogą dodać tarasowi tropikalnego charakteru. Choć większość gatunków bananowców wymaga ciepłego klimatu, istnieją odmiany, które mogą przetrwać polską zimę. Bananowce najlepiej rosną w miejscach słonecznych i osłoniętych, w bogatej, dobrze nawodnionej glebie. Warto pamiętać o regularnym nawożeniu, aby wspierać ich szybki wzrost. Zimą rośliny te wymagają szczególnego zabezpieczenia lub przeniesienia do pomieszczeń.

Każda z tych roślin wniesie do Twojego tarasu unikalny akcent i stworzy atmosferę egzotycznego ogrodu. To oczywiście tylko wybrane rośliny przez nas, jeśli jesteś na początku swojej drogi w tworzeniu egzotycznego tarasu. Zerknij do naszej kategorii roślin tarasowych.

[product id="345, 449, 460"]

Jak zadbać o egzotyczne rośliny na tarasie?

Uprawa egzotycznych roślin na tarasie nie różni się znacząco od uprawy rodzimych roślin. I tu i tu musiszmy zadbać o podstawowe warunki bytowe żywego organizmu jakim jest roślina :) Oto kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swoje egzotyczne rośliny, aby cieszyły oko przez cały sezon.

Regularne podlewanie

Egzotyczne rośliny często pochodzą z cieplejszych klimatów, gdzie dostęp do wody jest łatwiejszy. Dlatego ważne jest, abyś regularnie i obficie podlewał(a) swoje rośliny, szczególnie w gorące letnie dni. Unikaj jednak zalania korzeni, gdyż może to powodować ich gnicie. Zatem obowiązkowo sprawdzaj wilgotności gleby przed kolejnym podlaniem.

Zadbaj o odpowiednią ilości światła

Większość trasów budujemy od strony południowej, więc z nie powinno być z tym problemu. Egzotyczne rośliny uwielbią słońce, dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednio nasłonecznione stanowisko. Gatunki roślin o jaśniejszym ubarwienie wymagają od nas ochrony przed najmocniejszymi promieniami słonecznymi w ciągu dnia, dlatego warto dostosować ich lokalizację na tarasie do ich indywidualnych potrzeb.

Nawożenie

Aby egzotyczne rośliny mogły rosnąć zdrowo i obficie kwitnąć, potrzebują odpowiedniego nawożenia. Użyj specjalistycznych nawozów dostosowanych do potrzeb konkretnych gatunków. Regularne nawożenie, szczególnie w okresie wzrostu i kwitnienia, zapewni roślinom niezbędne składniki odżywcze. Unikaj stosowania nawozów "marketowych" przy tego typu roślinach.

[product id="43, 115, 435"]

Przygotowanie do zimy

Niektóre egzotyczne rośliny są wrażliwe na niskie temperatury i wymagają specjalnego traktowania przed nadejściem zimy. To może oznaczać ich przeniesienie do wnętrza, zabezpieczenie korzeni warstwą ściółki lub zastosowanie okrycia zimowego. Informacje o tym, w jaki sposób najlepiej roślina będzie zimowa w naszych warunkach klimatycznych, znajdziesz na karcie produktu poszczególnych roślin które znajdziesz w naszej ofercie.

Rośliny egzotyczne do patio i na taras

Egzotyczny taras w polskim wydaniu

Dla wielu osób stworzenie egzotycznego tarasu w Polsce może wydawać się wyzwaniem, ale z odpowiednią wiedzą i pomysłowością, możesz przekształcić swój taras w prawdziwą oazę spokoju, która przeniesie Cię w najbardziej odległe zakątki świata. Oto kilka inspirujących pomysłów i historii osób, które z powodzeniem stworzyły egzotyczne tarasy w naszym klimacie.

Wykorzystaj rośliny egzotyczne jako głównych bohaterów

Kluczem do stworzenia egzotycznego tarasu jest wybór odpowiednich roślin. Wspomniane już wcześniej Bambusy, eukaliptusy, lagerstroemie, czy bananowce mogą stanowić zieloną bazę dla Twojego tarasu. Sprawdź również inne rośliny które być może lepiej przypadną Ci do gustu. Zastanów się nad stworzeniem kombinacji roślin, które zapewnią różnorodność kształtów, tekstur i kolorów. Pamiętaj, aby dostosować wybór roślin do warunków panujących na Twoim tarasie – ilości światła, ekspozycji na wiatr oraz dostępności miejsca.

[product id="100, 461, 455"]

Stworzenie egzotycznego mikroklimatu

Spróbuj maksymalnie zbliżyć warunki na tarasie do naturalnego środowiska wybranych roślin, warto pomyśleć o stworzeniu mikroklimatu. Możesz to osiągnąć, stosując rośliny o różnych wysokościach, tworząc zaciszne kąciki z pomocą pergoli czy parasoli oraz instalując systemy nawadniające, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.

Aranżacje i dodatki

Egzotyczny taras to nie tylko rośliny, ale również odpowiednio dobrane meble i dodatki. Wybierz meble z naturalnych materiałów, takich jak rattan, bambus czy drewno egzotyczne. Dodaj tekstylia w ciepłych, ziemiastych barwach lub z motywami roślinnymi. Oświetlenie w postaci lampionów, girland świetlnych czy dyskretnie umieszczonych lamp solarnych pomoże stworzyć magiczną atmosferę wieczorami.

Historie sukcesu

Wielu naszych klientów w Polsce z powodzeniem stworzyło swoje egzotyczne tarasy, czerpiąc inspiracje z podróży, naszego bloga czy mediów społecznościowych. Jedną z takich osób jest Anna z Krakowa, która przekształciła swój mały taras w kolorową, kwitnącą przestrzeń z lagerstroemią (a w zasadzie całą masą legerstroemii w przeróżnych kolorach) i eukaliptusem jako głównymi atrakcjami. Jej Eukaliptus ma już ponad 2,5 metra wysokości!!! Innym przykładem jest Paweł z Trójmiasta, który na swoim przestronnym tarasie stworzył egzotyczną dżunglę z bambusami, bananowcami i szeroką gamą paproci. Przez ponad 14 lat naszej ogrodniczej działalności zebrało się spora rzesza klientów którzy chętnie podzielili się z nami swoimi egzotycznymi dokonaniami. Planujemy zebrać to wszystko w jedną duża fajną opowieść i zapewne opublikować to na naszym pintereście. Oczywiście jak tylko znajdziemy odrobinę więcej czasu :)

Komentarze do wpisu (1)

28 marca 2024

Hi there, Great article. Could you also public in other languages?

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 399,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl