Blog kategorie
Blog wpisy
Ostatnio na blogu
Jak zmieniają się rośliny domowe jesienią

Jesienią dni stają się krótsze, a słońce słabsze. Te zmiany wpływają na rośliny domowe, które mogą zacząć się zmieniać. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać zmiany fizjologiczne od problemów chorobowych i szkodnikowych, a także jak dbać o rośliny domowe jesienią, aby przetrwały zimę.

Rośliny oczyszczające powietrze cz.1

To, czym oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i kreatywność. Podpowiadamy jak w naturalny sposób poprawić jakość powietrza w swoim domu, zadbać o samopoczucie, a przy tym dodać wnętrzu charakteru.

Promocje
Hortensja ogrodowa Blue Sprinkles ⌇ Hydrangea macrophylla
Hortensja ogrodowa Blue Sprinkles ⌇ Hydrangea macrophylla

67,99 zł

Najniższa cena: 89,70 zł
szt.
Kordylina Pink Passion ⌇ Cordyline australis
Kordylina Pink Passion ⌇ Cordyline australis

89,00 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
Kuflik na pniu ⌇ Callistemon Leavis C4
Kuflik na pniu ⌇ Callistemon Leavis C4

279,00 zł

Najniższa cena: 289,99 zł
szt.
Nawóz do storczyków
Nawóz do storczyków

10,49 zł

Najniższa cena: 11,99 zł
szt.
Blog chmura tagów
Rośliny domowe a klimatyzacja 2
Rośliny domowe a klimatyzacja

Wypełnione zielenią wnętrza to w ostatnim czasie trend zarówno w urządzaniu mieszkań i domów, jak i obiektów komercyjnych. Nic w tym dziwnego, obecność roślin niesie za sobą wiele korzyści. Dla zapewnienia komfortu w pomieszczeniach, szczególnie w upalne dni, bardzo często niezbędna jest klimatyzacja. Dla miłośników kwiatów takie rozwiązanie staje się powodem do zmartwień. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać i czy rośliny domowe i klimatyzacja się wykluczają? A może to rośliny mogą być równie efektywnym i naturalnym sposobem na utrzymanie przyjemnego chłodu?

Jak działa klimatyzacja?

Ogólnie rzecz ujmując, sposób działania klimatyzacji opiera się na zapewnieniu pożądanej temperatury. Najbardziej znanym zastosowaniem klimatyzacji jest chłodzenie pomieszczeń. Odbywa się to poprzez pobieranie ciepła z wnętrza i oddawanie go na zewnątrz. Nowoczesne klimatyzatory ponadto posiadają funkcję ogrzewania pomieszczeń. Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia dodatkowo oczyszczają również powietrze. 

Klimatyzacja a kwiaty

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należałoby dokładniej przyjrzeć się wymaganiom poszczególnych gatunków, niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju. Tak jak nie wszystkie rośliny domowe lubią zacienione miejsca, tak samo niektóre z nich nie najlepiej radzą sobie z nagłymi zmianami temperatury. System klimatyzacji zmniejszając poziom ciepła i wilgotności może więc pogarszać stan kwiatów. Negatywny wpływ klimatyzacji na stan roślin objawia się najczęściej opadaniem lub blaknięciem liści. Czy zatem nie pozostaje nic innego jak zmierzenie się z wyborem: klimatyzacja czy rośliny? Nie! W porównaniu do innych sposobów na chłodzenie lub ogrzewanie pomieszczeń, klimatyzacja nie jest przeciwnikiem.

Rośliny domowe a klimatyzacja

Jak ochronić kwiaty przed wpływem klimatyzatora? 

Ponieważ dla roślin największym zagrożeniem są nagłe zmiany temperatury, negatywny wpływ klimatyzatora jest konsekwencją przede wszystkim niewłaściwego użytkowania urządzenia. Wynika ono głównie z niecierpliwości. Najczęstszym błędem osób posiadających klimatyzację w pomieszczeniu jest chęć szybkiego schłodzenia miejsca przez ustawienie dużo niższej temperatury w stosunku do pomieszczenia nieklimatyzowanego. Jest to szok nie tylko dla roślin, ale i nas samych. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest więc ustawienie temperatury chłodzenia nie niższej niż 7 stopni od panującej na zewnątrz.

W przypadku pomieszczeń chłodzonych lub ogrzewanych przy pomocy klimatyzatora ważne jest również, by nie ustawiać roślin bezpośrednio na linii wydmuchu powietrza z urządzenia. Nowoczesne klimatyzatory posiadają możliwość ustawienia stałej temperatury, co jest rozwiązaniem zarówno wygodnym, ekonomicznym, jak i korzystnym dla roślin i osób przebywających w pomieszczeniu. 

Kwiaty do pomieszczenia z klimatyzacją

Podmuchy zimnego powietrza prowadzące do utraty wilgotności są szczególnym zagrożeniem dla roślin z cienkimi liśćmi. Dlatego, jeśli pojawiają się wątpliwości co do tego, czy klimatyzacja dosięgnie rośliny, warto postawić na kwiaty o dużych, szerokich liściach. Są one z natury bardziej odporne na niskie temperatury. Do pomieszczeń klimatyzowanych dobrym wyborem będą sukulenty i paprotki. Można sięgnąć też np. po zielistkę Sternberga. Chłodniejsze miejsce nie będzie przeszkadzać również sansewierii oraz zamiokulkasowi zamiolistnemu.

Rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu

Rośliny - naturalna klimatyzacja w Twoim domu!

Rośliny domowe działają zbawiennie na mikroklimat we wnętrzach. Poza tym, że oczyszczają powietrze z kurzu i toksyn oraz zapewniają niezbędny do życia tlen to wpływają też na odczuwanie wysokiej temperatury i podnoszą wilgotność powietrza. Ma to znaczenie szczególnie w okresie letnim. Korzystny wpływ na temperaturę wewnątrz pomieszczeń mają m.in. aloes, figowiec, paproć czy sansewieria. Rośliny te, poza korzystnymi walorami funkcjonalnymi i estetycznymi, są proste w utrzymaniu i nie wymagają dużej opieki.

Komentarze do wpisu (2)

14 maja 2023

Witam. Mam pytanie o wentylator sufitowy i fikusy. Czy wentylator sufitowy nie będzie problemem dla fikusa nawet jeśli będzie trochę w pobliżu ruchu powietrza? Wentylator sam z siebie nie chłodzi i tylko wywołuje ruch powietrza ale sam nie wiem. Pozdrawiam.

27 czerwca 2023

Panie Januszu, wentylator nie tylko nie będzie problem, ale może działać na plus dla Pana fikusa, ponieważ zapewnia dobrą cyrkulację powietrza wokół rośliny. Dobra cyrkulacja powietrza jest ważna dla zdrowia roślin, ponieważ pomaga zapobiegać rozwojowi pleśni i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Warto jednak zwrócić uwagę, aby wentylator nie był ustawiony na zbyt wysokiej prędkości, co mogłoby powodować nadmierne wysychanie rośliny.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 399,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl