Blog kategorie
Blog wpisy
Ostatnio na blogu
Jak zmieniają się rośliny domowe jesienią

Jesienią dni stają się krótsze, a słońce słabsze. Te zmiany wpływają na rośliny domowe, które mogą zacząć się zmieniać. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać zmiany fizjologiczne od problemów chorobowych i szkodnikowych, a także jak dbać o rośliny domowe jesienią, aby przetrwały zimę.

Rośliny oczyszczające powietrze cz.1

To, czym oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i kreatywność. Podpowiadamy jak w naturalny sposób poprawić jakość powietrza w swoim domu, zadbać o samopoczucie, a przy tym dodać wnętrzu charakteru.

Promocje
Strelicja Nicolai ⌇ Strelitzia Nicolai C6
Strelicja Nicolai ⌇ Strelitzia Nicolai C6

349,99 zł

Najniższa cena: 399,00 zł
szt.
Adenium ⌇ Adenium Obesum
Adenium ⌇ Adenium Obesum

69,99 zł

Najniższa cena: 74,99 zł
Maranta Fascinator Tricolor ⌇ Maranta leuconeura
Maranta Fascinator Tricolor ⌇ Maranta leuconeura

44,99 zł

Najniższa cena: 49,99 zł
Alokazja Silver Dragon ⌇ Alocasia
Alokazja Silver Dragon ⌇ Alocasia

42,30 zł

Najniższa cena: 46,99 zł
Blog chmura tagów
Zielone pogotowie: Co dolega mojej roślinie? 2
Roślinne S.O.S.

Rośliny doniczkowe to ozdoba naszych domów i mieszkań. Lubimy się nimi otaczać. Dlatego, coraz częściej stają się też nieodłącznym elementem przestrzeni w biurach, restauracjach czy hotelach. W przypadku wielu roślin utrzymanie ich jest dziecinnie proste. Nie oznacza to jednak, że po drodze nie napotkasz kilku problemów. Od chorób, szkodników po czynniki środowiskowe. W uprawie roślin trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii.


Rośliny bowiem wnoszą sporo do naszego otoczenia, ale mogą być też nieco wybredne. Na szczęście są to dość mądre stworzenia i pokażą Ci, kiedy coś zakłóca ich szczęście. Wychodząc naprzeciw Waszym pytaniom przygotowaliśmy krótkie kompendium. Znalazły się w nim najczęstsze problemy, które trapią rośliny doniczkowe, a tym samym i nas. 

Co dolega mojej roślinie?

Im wcześniej zauważysz i zdiagnozujesz problem, tym łatwiej będzie mu zaradzić. Pewne dolegliwości możesz wyeliminować już na wczesnym etapie. Odpowiednie stanowisko i pielęgnacja dostosowana do potrzeb rośliny to podstawy podstaw. W uprawie kwiatów doniczkowych ważna jest ich regularna obserwacja. Tylko takie działanie pozwoli zareagować w porę, a nie dopiero wówczas, gdy nie pozostanie nic innego, jak przygotować dla rośliny godne miejsce w koszu lub na kompostowniku. Tak jak w przypadku przeziębienia, rośliny mogą sygnalizować objawy dużo wcześniej, zanim problem stanie się krytyczny. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że postawienie właściwej diagnozy może nie być łatwe. W przypadku niektórych dolegliwości przyczyny mogą być złożone. Podobne objawy mogą też mieć źródło w różnych przyczynach. Na końcu wpisu znajdziesz podstawowe pytania, które Ci w tym pomogą. 

Nalot na liściach

Dlaczego liście żółkną?

Naturalnym jest, że starsze liście żółkną i opadają. W ten sposób roślina robi miejsce na nowe. W takim przypadku usuń/odetnij stare liście u podstawy łodygi. Szybkie żółknięcie wielu liści na danej roślinie jest niestety oznaką problemu. Przyczyna tego może być różna w zależności od rośliny. Żółknięcie liści może wynikać z nieodpowiedniego podlewania (za dużo lub za mało), słabego oświetlenia, niskiej wilgotności i słabego drenażu. Najczęściej aby temu zaradzić wystarczy zmienić rutynę pielęgnacyjną. W przypadku roślin nadmiernie zasilonych wodą bardzo dobrze sprawdzi się preparat Uratuj po przelaniu. Zwróć też uwagę na to, czy doniczka posiada odpływ. 

Co zjada moje rośliny?

Temat szkodników jest dość rozległy i nie sposób zamieścić w krótkiej poradzie wszystkich informacji. Z pewnością do niego wrócimy. Skuteczna walka ze szkodnikami na roślinie doniczkowej może mieć miejsce tylko wówczas, gdy odpowiednio zidentyfikujesz intruza. Dużo zależy od tego w jakim stadium rozwojowym znajduje się agrofag. To pomoże nam określić rodzaj "leczenia" jaki należy zastosować, czyli wybór odpowiedniego preparatu na choroby i szkodniki. Wykrycie ich dość wcześnie, gdy owady są jeszcze w stadium larwalnym, pozwoli na łatwe i proste rozprawienie się problemem. Na roślinach domowych najczęściej pojawiają się wciornastki, przędziorki i wełnowce. Cenną uwagą jest to, że lubują się one w suchym środowisku. Zapewnienie roślinom odpowiedniej wilgotności powietrza z pewnością pomoże zapobiec wizytom nieproszonych gości. Zaatakowaną roślinę oczyść ze szkodników. Możesz też zastosować roztwór z olejku Neem, którym przemyjesz roślinę. 

[product id="119, 116, 115 limit="3"]

Czemu roślina nie rośnie? 

Jeśli spowolniony wzrost ma miejsce w okresie zimowym, nie ma powodu do paniki. Słaby wzrost w okresie wegetacji będzie już sygnałem, by przyjrzeć się roślinie bliżej. Podobnie, jak większość objawów, ten również może mieć podłoże w wielu przyczynach. Do najczęstszych należy: nieprawidłowe oświetlenie, uszkodzony system korzeniowy z powodu nadmiernego podlewania, zbyt uboga gleba lub za mała doniczka. Zaradzisz temu zmieniając stanowisko na bardziej słoneczne. Zadbaj też o regularne zasilanie rośliny odpowiednim nawozem. Być może wystarczy tylko wymienić doniczkę na większą. 

Dlaczego liście rośliny są małe?

Problem często pojawiający się u pnączy, np. epipremnum. Jeżeli Twoja roślina, pomimo nawożenia, puszcza małe liście to najprawdopodobniej daje sygnał, że brakuje jej światła. Zaradzisz temu przestawiając roślinę w widniejsze miejsce. Pamiętaj jednak, by nie było to stanowisko z palącym słońcem, które może poparzyć roślinę. Dobrym sposobem jest też prowadzenie rośliny na podporach, np. palikach. 

Zamiokulkas usychające liście

Dlaczego końcówki liści są suche?

Objaw ten najczęściej jest wynikiem zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa roślina. Sprawę powinien rozwiązać nawilżacz lub zraszanie. Dobrym sposobem jest również postawienie roślin w większej grupie. 

Co oznaczają powyciągane i zdziczałe pędy u rośliny?

Jeśli Twoja roślina wygląda dość dziko: ma jasnozielone, niewielkie liście, jej pędy są długie oznacza to, że nie ma wystarczającej ilości światła. Problem rozwiąże zmiana stanowiska na jaśniejsze. 

Jak pozbyć się pleśni z doniczek?

Najczęstszym powodem występowania pleśni w doniczce jest zmiana warunków. Można to zaobserwować niejednokrotnie po przyniesieniu nowo zakupionej rośliny do domu. Często kwiaty w marketach wystawiane są na zewnątrz, gdy roślinę postawisz w domu na ziemi może pojawić się pleśń. Powodem może być również słaba jakość ziemi oraz zbyt mała przepuszczalność, czyli brak rozluźniaczy (perlitu, keramzytu). Pleśń w doniczce może pojawić się również na skutek nadmiernego podlewania. Wówczas w pakiecie możesz otrzymać także ziemiórki. Jak działać w takim przypadku? Najprostszym rozwiązaniem jest zdjęcie warstwy ziemi (tej z pleśnią) i spulchnienie podłoża. Jeżeli wiesz, że roślina rośnie w podłożu bez żadnych rozluźniaczy, wyjmuj ją i dodaj ziemi wermikulit lub perlit. W przypadku niskiej jakości podłoża warto rozważyć jego wymianę w całości. 

Co oznaczają brązowe plamy na liściach?

Brązowe, żółte lub lekko różowe plamy na liściach oraz pęknięcia i owrzodzenia o ciemnobrązowych brzegach są objawem choroby grzybowej. Szczególną tendencję mają do nich monstery i filodendrony. Choroba grzybowa może rozwinąć się również w miejscu mechanicznego uszkodzenia rośliny np. przerwania liścia. Wówczas problem może rozwiązać odcięcie chorego liścia lub jego fragmentu. Warunkami sprzyjającymi rozwojowi chorób grzybowych jest wysoka wilgotność oraz nieodpowiednie podłoże. Ziemia produkcyjna, niskiej jakości, nieprzepuszczalna sprzyja namnażaniu się bakterii. Co należy zrobić w takim przypadku? Usuń liście, które posiadają zmiany grzybowe. Następnie przesadź roślinę do odpowiedniego podłoża, luźnego i przepuszczalnego. Pamiętaj również, by ograniczyć podlewanie. Aby wspomóc proces leczenia rośliny dodatkowo możesz zastosować odpowiedni preparat na choroby i szkodniki.

Przesadzanie przelanej rośliny

Nadal nie wiem co zrobić!

Powyższe problemy i ich rozwiązania pokazują, że w wielu przypadkach wystarczy zapoznać się z wymaganiami pielęgnacyjnymi danej rośliny. Być może coś przeoczyliśmy i będzie można bardzo szybko temu zaradzić. Do wielu tematów z pewnością wrócimy w kolejnych wpisach. Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na pytania dotyczące problemów z Twoimi roślinami, napisz do nas lub zadzwoń. Aby jak najlepiej pomóc Twojej roślinie przygotuj poniższe informacje:

  • Co cię niepokoi?
  • Jak długo masz roślinę?
  • Opisz miejsce, w którym aktualnie stoi roślina np. słoneczny parapet, miejsce zacienione, w pobliżu kaloryfera. Może w ostatnim czasie zmieniłeś roślinie stanowisko, np. została wystawiona na ostre, letnie słońce lub przeciąg?
  • Przekaż nam, jak często podlewasz roślinę. Kiedy ją podlewasz - po czym poznajesz, że już czas? Jakie aktualnie ma podłoże - suche, wilgotne, mokre? 
  • Czy i w jaki sposób sprawdzasz wilgotność powietrza?
  • Podaj informacje o tym, czy i kiedy roślina była przesadzana. 
  • W jakim podłożu i pojemniku znajduje się obecnie Twoja roślina np. ziemia uniwersalna z dodatkiem perlitu, doniczka z otworem.
  • Jeśli to możliwe załącz zdjęcie rośliny (w dobrej ostrości). Powinny na nim znaleźć się niepokojące Cię zmiany. Do oceny sytuacji może być potrzebny również wygląd spodu liścia. 

Pytań oczywiście może być znacznie więcej. Jeśli jesteś początkującym miłośnikiem roślin i powyższe zagadnienia są dla Ciebie czarną magią, nie przejmuj się. Najważniejsze w postawieniu trafnej diagnozy jest wychwycenie, co mogło wpłynąć na osłabienie rośliny. 

Komentarze do wpisu (2)

10 listopada 2022

Rany! Miałam już spisać moje epipremnum na straty. Chyba rzeczywiście brakuje mu światła. Przestawiłam i czekam na efekty :)

10 listopada 2022

Cześć Teresa, cieszę się, że mogliśmy pomóc ;)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 399,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl