Blog kategorie
Blog wpisy
Ostatnio na blogu
Jak zmieniają się rośliny domowe jesienią

Jesienią dni stają się krótsze, a słońce słabsze. Te zmiany wpływają na rośliny domowe, które mogą zacząć się zmieniać. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać zmiany fizjologiczne od problemów chorobowych i szkodnikowych, a także jak dbać o rośliny domowe jesienią, aby przetrwały zimę.

Rośliny oczyszczające powietrze cz.1

To, czym oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i kreatywność. Podpowiadamy jak w naturalny sposób poprawić jakość powietrza w swoim domu, zadbać o samopoczucie, a przy tym dodać wnętrzu charakteru.

Promocje
Kwietnik Metalowy Loft Ścienny Półka 20cm
Kwietnik Metalowy Loft Ścienny Półka 20cm

59,70 zł

Najniższa cena: 89,00 zł
Kwietnik Cubo Metalowy Loft Stojak 60cm czarny skrzynka
Kwietnik Cubo Metalowy Loft Stojak 60cm czarny skrzynka

119,90 zł

Najniższa cena: 190,00 zł
szt.
Kwietnik Cubo  Metalowy Loft Stojak 50cm czarny skrzynka
Kwietnik Cubo Metalowy Loft Stojak 50cm czarny skrzynka

97,90 zł

Najniższa cena: 141,00 zł
szt.
Kwietnik Loft Stojak na donicę 40cm czarny
Kwietnik Loft Stojak na donicę 40cm czarny

57,90 zł

Najniższa cena: 96,00 zł
szt.
Blog chmura tagów

Utrzymanie zieleni w biurze

0
Utrzymanie zieleni w biurze

Coraz więcej firm wzbogaca środowisko biznesowe naturalnym pięknem, wprowadzając rośliny biurowe do miejsc pracy. Zielona roślinności w firmie wzbogaca estetykę wnętrza i nawet pomimo znajdującej się w pomieszczeniu dużej ilości sprzętów biurowych, dokumentów i mebli, zbliża przebywających w nim ludzi do natury. Korzyści, jakie oferują rośliny w biurach, daleko wykraczają jednak poza zwykłą estetykę. Pracujący w przestrzeni wypełnionej bujną zielenią ludzie znajdują w niej ukojenie.

Rośliny w zamkniętych biurowych pomieszczeniach działają nie tylko kojąco i relaksująco. Dzięki obecności zieleni można zaobserwować u pracowników większą kreatywność i chęć do pracy. Poza pozytywnymi walorami mającymi wpływ na psychologiczne funkcjonowanie człowieka, rośliny mają również szereg właściwości leczniczych. Do najważniejszych należy zwiększanie ilości tlenu oraz usuwanie z powietrza licznych zanieczyszczeń.

Najlepsze rośliny do biur

Wybierając rośliny do przestrzeni biurowej warto postawić na gatunki gwarantujące sukces. To z pewnością podniesie morale w firmie ;) Doskonale sprawdzą się więc rośliny dobrze radzące sobie bez dużej ilości naturalnego światła, nie są zbyt wrażliwe na nadmierne podlewanie i tolerują często suche biurowe powietrze. Spośród wielu rośli warto wybrać te, które dodatkowo będą miały korzystny wpływ na powietrze w pomieszczeniu. Wiele gatunków nie tylko wytwarza niezbędny do życia tlen, ale też znacznie niweluje toksyczne substancje (LZO - lotne związki organiczne) emitowane m.in. przez farby. Niezwykłej zdolności roślin do detoksykacji powietrza poświęciliśmy jeden z ostatnich wpisów. Przygotowaliśmy również przegląd roślin, które doskonale sprawdzają się jako naturalne oczyszczacze powietrza i skutecznie eliminują toksyczne substancje (czytaj tutaj). Wśród nich znajdziesz gatunki doskonale pasujące do biur, jak sanseveria, epipremnum, zielistka czy chamedora. Radzimy unikać roślin kwitnących w biurach. Wymagają one bowiem najczęściej większej ilości naturalnego światła, mogą wywoływać alergię na pyłki, a ponadto intensywny zapach niektórych z nich może przeszkadzać w pracy.

Właściwości roślin w biurze

Pielęgnacja roślin w biurze - o czym warto pamiętać?

Najczęstszym powodem obaw właścicieli biur do umieszczenia w nich roślin jest związana z nimi pielęgnacja. Przy odpowiednim doborze roślin nie wymaga ona jednak ogromnego zaangażowania. Nie ulega wątpliwości jednak, że samo postawienie rośliny na biurku i patrzenie na nią nie wystarczy, by przez długi czas aktywnie oddziaływała korzystnie na nasze samopoczucie i zdrowie. To, jak długo będziemy cieszyć oko obecnością danej rośliny i jej dobroczynnym działaniem zależy od tego, jak będziemy o nią dbać. Niezbędne jest zatem zdobycie podstawowej wiedzy dotyczącej pielęgnacji zieleni w biurze. Poniżej przedstawiamy czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

✅podlewanie

Niewłaściwa ilość wody - za dużo lub za mało - to najczęstsza przyczyna problemów z pielęgnacją roślin w biurze. Przy czym przelewanie to o wiele gorszy stan niż przesuszenie rośliny - gnijące rośliny często są nie do odratowania. W kwestii podlewania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim specyfikację rośliny czyli to, jakie podłoże lubi (wilgotne lub nie) oraz donicę, w której jest posadzona. Przykładowo skrzydłokwiaty, które rosną na podmokłych, bagiennych terenach wymagają większej ilości wody, palmy preferują stale delikatnie wilgotne podłoże, możemy je więc podlewać co kilka dni, paprocie z kolei lubią wilgoć w powietrzu i regularne zraszanie. Do roślin, które najlepiej rosną w suchym podłożu należą zamiokulkasy czy sansewerie, ziemia kaktusów i sukulentów powinna być nawet wysuszona na wiór. Większość roślin jednak wymaga, aby ich podłoże dobrze przeschło zanim podlejemy je kolejny raz.

Na podlewanie ma również wpływ pojemnik, w którym roślina została posadzona. Jeżeli jest to donica bez odpływu, podlewanie powinno być zdecydowanie bardziej skłonne. Woda wówczas nie ma możliwości by “uciec” z donicy, dłużej wyparowuje lub, co gorsze dla niektórych gatunków, jest w całości pobierana przez roślinę. Popularne plastikowe lub metalowe donice ponadto nie przepuszczają wody przez ścianki i woda utrzymuje się w nich o wiele dłużej. Doskonałym rozwiązaniem są donice wykonane z gliny lub terakoty, w których dzięki porom w materiale woda ma możliwość wyparowania i tym samym roślina oddycha. Donice tego typu starzeją się niestety bardziej. Osadzający się na zewnętrznej stronie donicy kamień wtopi się w przestrzeń utrzymaną w naturalnym stylu lub vintage, w bardzo nowoczesnym biurze może niestety nie wyglądać estetycznie. Problem może rozwiązać umieszczenie rośliny w osłonce, a następnie w donicy lub otwór drenażowy na dnie doniczki, dzięki któremu korzenie nie będą osadzać się w wodzie i gnić.

Podlewanie roślin w biurze

✅ światło

Światło daje roślinom energię i umożliwia im przeprowadzenie niezbędnej do życia fotosyntezy. Nadmierna ilość światła może jednak zabić roślinę. Kojarzony za idealne miejsce dla kwiatów parapet, nie zawsze jest dobrym miejscem. Przy oknach skierowanych na południe w ciągu dnia jest bardzo dużo słońca, a temperatura na tak rozgrzanym parapecie może sięgać nawet 50°C. Nie trudno się więc domyślić, że w takich warunkach rośliny po prostu się usmażą. najbezpieczniejszym miejscem dla roślin w biurze będzie zatem jasne miejsce, z duża ilością dziennego światła, ale bez bezpośredniego padania promieni słonecznych na kwiaty. W ciemniejszych miejscach pięknym wyglądem będą cieszyć np. zamiokulkasy, skrzydłokwiaty czy paprocie. W miejscach bardziej słonecznych z kolei najlepiej odnajdą się okazy wybarwione na biało. W związku z tym, wybierając rośliny do biura należy zastanowić się, ile światła słonecznego pada na dany obszar w ciągu dnia i przez cały rok, gdy zmieniają się warunki słoneczne.

✅ temperatura

Większość roślin jest dostosowana do polskiego klimatu i dobrze sobie radzi w typowej temperaturze w biurze - standardowy biurowy przedział 19-23° C to optymalne warunki. Warto jednak zastanowić się, czy temperatura w biurze będzie się zmieniać, na przykład gdy biuro zostanie zamknięte podczas sezonu urlopowego. Wybierając odpowiednie miejsce dla rośliny w biurze należy zwrócić również uwagę, czy nie będzie ona narażona na bezpośrednie podmuchy zimnego lub ciepłego powietrza wywołane np. klimatyzacją. Wywoła to stres u większości roślin.

✅ nawożenie i pielęgnacja

W przypadku nawożenia, nie ma konkretnej zasady co do każdego gatunku roślin. Na pewno, gdy dana roślina pochłonie wszystkie składniki odżywcze z gleby będzie trzeba uzupełnić je ręcznie. Dobór preparatów należy dostosować do wymogów konkretnej rośliny. Można wybierać spośród płynnych nawozów, które rozpuszczają się w konewce, wolno uwalniających się granulek, które z czasem powoli rozpuszczają się w glebie lub w formie gotowych aplikatorów niewymagających odmierzania.

Rośliny biurowe, w sposobie pielęgnacji nie różnią się od domowych. Również wymagają przesadzania do większych donic, gdy stają się zbyt duże. Przesadzanie należy wykonywać na wiosnę lub jesień, po sezonie intensywnego wzrostu. Warto pamiętać, by stosować ziemie dedykowane konkretnym gatunkom roślin.

[product id="70 , 67,78 " limit="3"]

Do czynności pielęgnacyjnych należy również dbanie o to by na roślinach nie gromadziły się zanieczyszczenia. W naturze rośliny żyją na wietrze i deszczu. Pył, który gromadzi się na liściach roślin w pomieszczeniach, nie jest naturalny i może zakłócać ich zdolność do oddychania i blokować światło słoneczne potrzebne do wytwarzania pożywienia. Kiedy więc zauważysz, że na twojej roślinie zaczyna gromadzić się kurz, czas zetrzeć liście.

Znając powyższe zasady, utrzymanie zieleni w biurze nie powinno stanowić problemu. Pozostaje więc wybrać odpowiedni do warunków panujących w biurze gatunek i cieszyć się odrobiną natury podczas codziennej pracy. Jeżeli jednak Twoje biuro wymaga większej uwagi, warto rozważyć założenie ogrodu wertykalnego lub profesjonalny serwis zieleni.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier) już od 399,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl